Witam,

W maju 2001 roku zaciągnęłam kredyt gotówkowy w BZWBK na 3 lata.
Jednakże już w grudniu 2001 roku (czyli po 7 miesiącach) spłaciłam
całość kredytu jednorazowo.

Teraz biorę kredyt mieszkaniowy w banku BPH PBK.
Od trzech lat mam konto w BZWBK.
Jak się pewnie każdy domyśla kredytodawca sprawdza mnie doklanie.
Jest wiec taka instytucja, która przechowuje informacje kredytowe o
klientach wszystkich banków (bodajże BIK).

Co się okazało.
Po złożeniu wniosku kredytowego, BPH PBK "zaciągnął języka" w BIK gdzie
uzyskał informację, że mam zaciągniety kredyt od maja 2001 r do roku
2004, na taka i taką kwotę.

I teraz pytania:

1. Czy miał ktoś juz taką sytuację i co wtedy zrobił
2. Co mogę zrobić, żeby w BIK znalały się szybko AKTUALNE informacje
3. Co mogę zrobić, zeby nie wpłynęło to negatywnie na przyznanie kredytu
4. Jak mogę potraktopwać źródło całego zamieszania czyli: BZWBK.
Moge postraszyć ich sądem, ządać odszkodowania, roztoczyć wizję
wystawiania im negatywnych opinii??
Autentycznie mnie wkurzyli.

Pozdrowienia


· 

Po pierwsze: Ewania ma racje.
Po drugie : jak nie ma racji patrz punkt pierwszy

Dokumentacje przesyłasz do właściwego terytorialnie oddziału ZUS ze względu na zamieszkanie pracownika.

Mówi o tym:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.(Dz.U.02.234.1974)

§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej „Zakładem”, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.

i chyba wszystko jasne

Ewanio, mam jeszcze jedno pytanie z tej samej działki, a co w sytuacji gdy okaże się, że wypadek jest wypadkiem przy pracy, ale dalej w protokole zaznaczymy, że był pracownik pod wpływem alkoholu albo dopełnił się niedbalstwa, to czy mimo wszystko, że nie będą mu z tego tytułu przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to czy w takich sytuacjach dajemy protokół do Zus-u.


Różanio, do ZUSu "sami z siebie" niczego nie wysyłamy (jeśli płatnikiem jest pracodawca) - robimy to dopiero wówczas gdy pracownik wystąpi z wnioskiem o wypłatę jednorazowego odszkodowania i dostarczy druk N9 wypełniony przez lekarza. Wówczas dołączamy protokół powypadkowy wraz załącznikami i wysyłamy do ZUS-u.
I to ZUS decyduje, czy pozbawi pracownika prawa do świadczeń, czy nie.

Witam.
Proszę o pomoc sprawie wypadku zawodnika ,który był pracownikiem zatrudnionym w klubie na umowę na czas określony. W umowie miał zapisane ,że będzie pracownikiem gospodarczym - etat , faktycznie tej pracy nie wykonywał tylko uczęszczał na zajęcia sportowe z zawodnikami posiadającymi kontrakty zawodnicze. Nasz bohater w godzinach popołudniowych rozgrywał mecz w trakcie którego doznał urazu nogi ( poważny uraz) w dniu zdarzenia założono opaskę gipsową nie wystawiając zwolnienia. Po kilku dniach pracownik przyniósł zwolnienie lekarskie na okres 9 dni, następnie przerwa i ponowne zwolnienie w sumie leczenie trwało ponad 40 dni. W czasie zatrudnienia klub sfinansował koszty leczenia w prywatnej klinice, zawodnik otrzymał odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego zawodników. Teraz nie jest już pracownikiem i wystąpił z wnioskiem o sporządzenie dokumentacji wypadku w pracy , w celu o trzymania jednorazowego odszkodowania.
Jeśli wypadku nie uznam - inna umowa inne wykonywane czynności brak związku z pracą , sprawę w Sądzie przegram- świadkowie potwierdzą ,że nigdy nie był pracownikiem tylko uczęszczał na mecze,
- uznam, ZUS stwierdzi jw.
Jak postąpić, proszę o sugestie lub konkretne rozwiązanie.
Pozdrowienia
Marek

· 

Witam!
ewanio i Andrzeju bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Czyli tak (proszę o poprawienie jeżeli coś nie tak).
-Sporządzamy protokół + dokumentację wypadku, zatwierdza go pracodawca, dostarczamy poszkodowanemu i CZEKAMY aż dostarczy N-9 (przeważnie jest to zbieżne z jego powrotem do pracy i jak zaznaczył Andrzej może trwa b. długo).
-Następnie całość wysyłamy do ZUS (z wnioskiem poszkodowanego o jednorazowe odszkodowanie skierowanym do pracodawcy).
W związku z tym mam następujące pytania.
1. Co jeżeli poszkodowany nie wystąpi o jednorazowe odszkodowanie?.
2. Kiedy poszkodowany winien złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie?
- czy w chwili otrzymania zatwierdzonego protokółu z którego wynika, że jest to"wypadek przy pracy"?
- czy po dostarczeniu N-9 (jak wiadomo mogą być to terminy b. różne)?
Rozumiem, że jeżeli zespół powypadkowy stwierdzi,że nie jest to "wypadek przy pracy" to wtedy cała dokumentacja pozostaje w firmie.
Pozdrawiam

Poszkodowany MA PRAWO starac sie o jednorazowe odszkodowanien z ZUS ale nie ma takiego OBOWIAZKU.

Ty pracownika informujesz o tym, ze po zakonczeniu leczenia moze zlozyc taki wniosek, do ktorgo musi dolaczyc wypelniony przez lekarza druk N9. Pamietac nalezy, ze N9 jest wazne 30 dni od daty wystawienia przez lekarza.

Jesli poszkodowany nie zlozy wniosku - jego sprawa. Wtedy niczego do ZUSu nie wysylasz. Podobnie jest oczywiscie, jesli wypadek nie jest uznany za WPP.

Wg ostatnich wyjasnien sądu termin skladania wniosku o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy nie przedawnia się.
Wczesniej najczeciej traktowano takie sprawy jak zwykle roszczenia wynikające ze stosunku pracy czyli obowiązywal termin 3 lat od nabycia uprawnien, w tym przypadku bylyby to 3 lata od daty zatwierdzenia protokolu (uznania zdarzenia za wypadek przy pracy).

a jak wygląda to w praktyce? nastąpił wypadek przy pracy, skutek stłuczenie klatki piersiowej. i zwolnienie L4 30 dni. Zwołano zespół powypadkowy, zrobiono protokół powypadkowy (ile czasu jest na te czynności? 14 dni ale czy roboczych? i 5 dni na zatwierdzenie przez pracodawcę. Po tym czasie należy zgłosić to do ZUS'u czy wcześniej z racji tego ze to ZUS będzie wypłacał chorobowe? Czy pracownik może zgłosić to sam dopiero w momencie gdy bedzie składał wniosek o odszkodowanie jednorazowe? Co w przypadku jeśli złoży się za późno do ZUS'u dokumenty on wypadku?

Hej! Twoja ocena ryzyka zawodowego nie spowoduje lawiny wniosków o uznanie ch.z. Nie martw się. Jednak musisz to zrobic.(o r z ). Dla pracownika nie jest to droga łatwa, a już zupełnie nie szybka. Na początek powinien zostac odsunięty od pracy, gdzie działał na niego czynnik szkodliwy. Jeśli jakimś cudem uda mu się dotrwac do końca, to zakład płaci jednorazowe odszkodowanie. Przejrzyj stronkę poniżej, bardzo fajna i czytelna. Myślę , że ci się przyda.

http://www.womp.zgora.pl/ch_zaw.htm

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 18 grudnia 2002 r.w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. D.U. 02.234.1974
§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.

Czyli ta rehabilitacja nie jest wyssana z palca.

Poszkodowana, mając uznany za wpp wylew nie chce starać się o jednorazowe odszkodowanie z zus. czy mam od niej na tę okoliczność odebrać oświadczenie na piśmie? A jeżeli tak, to jak powinno wyglądać?


A po co?
Dokumentacje przesyła sie do ZUS na wniosek poszkodowanego. jesli nie sklada - jego broszka. Pracodawca nie ma obowiazku robic tego za niego.

Witam!! Chcaiłem się dowiedzieć czy jest zgodne z przepisami wstrzymanie postępowania powypadkowego na wniosek poszkodowanego, gdy nie odniósł on poważnych obrażeń i nie ma zamiaru ubiegać się o odszkodowanie???
Pytam, bo przeglądając dokumentację powypadkową w zakładzie, gdzie odbywam staż natknąłem się na taki dokument.
Mnie się wydaje, iż powinno się przeprowadzić normalne postępowanie powypadkowe i na końcu dołączyć oświadczenie poszkodowanego, że nie będzie ubiegać się o odszkodowanie.
Proszę o wasze opinie. DZIĘKI

Dokumentacje nalezy sporządzic, postepowanie zakonczyc w normalnym trybie a zadne oswiadczenie poszkodowanego czy bedzie sie ubiegal o odszkodowanie, czy nie - nie jest potrzebne.
Po prostu - ma prawo w ciagu 3 lat od uznania wypadku za WPP zlozyc wniosek o jednorazowe odszkodowanie a jesli go nie zlozy, to nie. Jego broszka i zbójeckie prawo. Składać albo nie składać. Ważne, żeby wiedział, ze ma takie prawo. I tyle.
Co Wy z tymi oswiadczeniami co jakis czas wyskakujecie?

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. - cytat z rozporz. MPiPS z 18.12.2002 w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2002 r.)

pozdr.

Zakładając temat i zadając pytanie napisałem "głupie" ale czy na pewno.
zacząłem szperać w necie i natknąłem się na coś takiego: www.21.edu.pl/ks/2/258.doc
a tam:
...sklasyfikowanie wypadku w szkole do grupy wypadków powstałych w szczególnych okolicznościach, co w konsekwencji uzasadnia przyznanie poszkodowanemu przysługujących z tego tytułu świadczeń, wśród których wymienia się między innymi rentę lub jednorazowe odszkodowanie. Świadczenia określone w ustawie są finansowane ze środków budżetu państwa. Organem zaś przyznającym i wypłacającym te świadczenia na wniosek osoby uprawnionej jest ZUS(...).

No Panie i Panowie BHPowcy zajmujący się tzw. oświatą - gdzie jesteście????

Uczniowi, który uległ wypadkowi na terenie szkoły podczas zajęć szkolnych należy się odszkodowanie z ZUS czy też nie?
Dokumentację przekazujemy do ZUSu czy też nie?
Jeżeli przekazujemy do ZUSu to kto, dyrekcja, poszkodowany (czytaj rodzic) ?
Ale się narobiło.....

Tak jak pisze ewania:
pracownik - kadry - lekarz - ZUS

Po prostu ponowny wniosek do ZUS o wypłatę jednorazowego odszkodowania w związku z pogorszeniem sie stanu zdrowia w związku z wpp.

Ewentualny udział BHP może się np. sprowadzać do zmiany kwalifikacji wypadku z lekkiego na ciężki.

Co ZUS to obyczajKażdy woła co innego

Ja zawsze wysyłam standardowo
I. Pismo przewodnie, czyli wniosek w sprawie ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu oraz wypłacenia jednorazowego odszkodowania.
Zawiera on równiez oświadczenie pracodawcy, że:
1. opłaca składki ZUS i gdzie ( siedzibe ZUS)
2. pracownik był zatrudniony na umowę o pracę
3. Nr NIP. EKD. Regon
II. Protokól wypadkowy
III. Protokoły zeznań świadków
IV. Kserokopię zwolnień lekarskich
V. DRuk N-9 ( zaświadcenie o stanie zdrowia)
VI. Zaświadczenie o odbytym szkoleniu z zakresu bhp
VII. Zaświadczenie o przeprowadzonych profilaktycznych badanach okresowych
Dodatkowo jak jest:
dokumentacje zdjęciową , szkic sytuacyjny

A jak jeszcze coś będą chcieli dodatkowo to wystąpią pisemnie by im dosłać

§ 2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:
1) protokół powypadkowy;
2) prawomocny wyrok sądu pracy;
3) kart. wypadku;
4) decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu - w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono chorobę zawodową.
§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej „Zakładem”, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.
§ 4. 1. Ubezpieczony będący płatnikiem składek, osoby z nim współpracujące, a także uprawniony członek rodziny, o którym mowa w § 1 ust. 1, kompletują dokumentację i przekazują ją wraz z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie bezpośrednio do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio także w przypadku:
1) braku płatnika obowiązanego do skompletowania dokumentacji;
2) zgłaszania przez ubezpieczonego wniosku o jednorazowe odszkodowanie w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Ja bym powiedział co o nim myślę, a przede wszystkim zacytowałbym mu par. 2 ppkt. 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz.U. Nr 234, poz. 1974), który stanowi: "płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony." To jeśli chodzi o odszkodowanie.
A jeśli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne to też N-9 jest potrzebne. Tylko w tym momencie nie wiem jaka jest podstawa prawna.

Lewy4 czytam Twoje pytanie i nie bardzo rozumie o co Tobie chodzi, ale jest piątek, może już nie bardzo funkcjonuję.

Obowiazkiem pracodawcy jest zgłoszenie wypadku ciężkiego, śmiertelnego
i zbiorowego do PIP i Prokuratury.

Ja w kadrach potwierdzam, że był wypadek przy pracy Protokół Nr.....
Zatwierdzony w dniu....

Przygotowuję dokumentacje wypadkową do wysłania do ZUS jeżeli pracownik złożył wniosek, że chce się ubiegać o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy.

pozdrawiam życzęmiłego wypoczynku elżunia

Lewy4 jak jesteśmy w sprawach dokumentacji, a widzę, że nie bardzo się jeszcze orjętujesz w tym temacie a powinieneś, to przypominam, że jest jeszcze coś.

Karta statystyczna wypadku przy pracy, którą należy sporzadzić i wysłać
do GUS i tutaj obowiązują terminy do 15-ego każdego miesiąca po zaistniałym wypadku przy pracy część pierwsza, cześć II uzupełniająca po 6-ściu miesiącach.

Do ZUS jak już w cześniej formułowicze napisali po zakończeniu leczenia poszkodowanego na jego wniosek, celem ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie, przesyła się dokumentację wypadkową, orginały.
pozdrawiam elżunia

ewania jeżeli pozwolisz to udzielę odpowiedzi koledze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. (Dz.U.02.234.1974)

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Także masz podstawę prawną do pierwszej części odpowiedzi

Odnośnie terminu przechowywania dokumentacji powypadkowej to zapis masz w § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U.98.115.744 z poźn. zm.)


czyli które sa to dokumenty
- N-9
- protokół powypadkowy
- zeznania świadka
- zeznania poszkodowanej


§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

§ 2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:
1) protokół powypadkowy;
2) prawomocny wyrok sądu pracy;
3) kartę wypadku;
4) decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu - w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono chorobę zawodową.

Ok. To sprawa jest jasna.
Moje watpliwosci wzieły sie z faktu iz zawsze przy kazdym wypadku tworze
cała dokumentację łącznie z wnioskiem (stwierdzenie jednorazowego odszkodowania) i oswiadczeniem o nie skierowaniu na rehabilitacje.
Poszkodowany pracownik je podpisuje a ja całośc dostarcza malbo poczta lub osobiscie do ZUSu.
Kwestia płatności owszem lezała zawsze w kwesti kadr .
Pozdrawia mi dziekuje za pomoc.

Aby wysłać dokumentację do ZUS, poszkodowany musi złażyć wniosek o skierowanie do ZUS a także dostarczyć wypełniony przez lekarza "prowadzącego" druk Z-9, na którym wyraźnie musi być zaznaczone zakończenie leczenia.


Ale tu juz mówisz o sytuacji gdy poszkodowany chce jednorazowe odszkodowanie + 100 % wynagrodzenia ?

a nie tylko 100% odszkodowania ?

witam

dokumenty powysyłane do odpowiednich organów
zastanawiam sie tylko nad jednym....
poszkodowany kierowca (ten który przeżył) zaprzestał rehabilitacji,
w wyniku czego lekarz prowadzący jego leczenie nie wystawi druku N-9 (co moim zdaniem jest oczywiste),
czy w takim przypadku muszę wysyłac dokumentację do zus-u?
jeżeli tak to wysyłać do ZUS-u dokumentację bez:
- wniosku poszkodowanego o jednorazowe odszkodowanie
- wniosku pracodawcy o orzeczenie %uszczerbku na zdrowiu i wypłacenie odszkodowania.
Pytam gdyż już kiedyś miałem taki przypadek i zus odesłał wszystkie dokumenty twierdząc że nie dostarczono pełnej dokumentacji – brak druku N-9

pozdrawiam

jeżeli tak to wysyłać do ZUS-u dokumentację bez:
- wniosku poszkodowanego o jednorazowe odszkodowanie
- wniosku pracodawcy o orzeczenie %uszczerbku na zdrowiu i wypłacenie odszkodowania.
Pytam gdyż już kiedyś miałem taki przypadek i zus odesłał wszystkie dokumenty twierdząc że nie dostarczono pełnej dokumentacji – brak druku N-9


Podstawą do wysłania dokumentacji do ZUS jest wniosek pracownika. Jeśli pracownik nie wystąpi z takim wnioskiem do pracodawcy nie możesz wysłac dokumentacji, bo ZUS Ci odeśle.
Natomiast jeśli w przesłanej dokumentacji nie będzie druku N9 lub sa w nim jakieś braki - ZUS najczęsciej poprosi pracownika o uzupelnienie.

Mam wątpliwość i pytanie do forumowiczów
Jaki jest termin dla ZUSu ustalenia, że Art. 9. 1. Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru. (USTAWA z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. (Dz. U. z dnia 28 listopada 2002 r.)

Wypadek miał miejsce w kwietniu, dokumentację (protokół + załączniki) przekazano w maju wraz z pismem, by ustalono 100%.
Zus się nie odezwał, mimo zapytań.
Poszkodowana zakończyła leczenie i rehabilitację, występuje do ZUS o ustalenie % uszczerbku a ten odmalowuje jej pismo, że odmawia skierowania do lekarza orzecznika z powodu uznania (przez ZUS) winy wyłącznej, tym samym pozbawiając ją świadczeń.
Będziemy pisać odwołanie do Sądu, bo taka jest droga

Kochani jest termin dla ZUSu , dostaje dokumentację i MUSI się ustosunkować ?
kiedyś było na pewno (10 lub 30 dni) a teraz szukam i nie mogę, diabeł ogonem przyslonił

Jak nie ma terminu to może wiecznie trwać ?
dziwi mnie, że ZUS czekał na wniosek o jednorazowe odszkodowanie, by ustalać winę wyłączną. Miał te same dokumenty od maja.

proszę o wszelkie informacje
Monika

No proszę. I mamy jasność. Ewidentnie wypadek przy pracy (przynajmniej z punktu widzenia MIEJSCA wypadku).
Moim zdaniem mąż powinien wysłać pisemną prośbę o przeprowadzenie postępowania powypadkowego w związku z wypadkiem, któremu uległ wtedy i wtedy..... a ktory został nieprawidlowo zakwalifikowany jako wypadek w drodze do pracy. I poczekajcie na odpowiedź. Potem - jeśli nadal odpowiedź będzie odmowna - macie dwa wyjścia i wybór: albo zostawić sprawę jak jest i obejść się ewentualnym "smakiem" na kasę albo pójść z ta odpowiedzią do PIP, która być może wymusi na pracodawcy przeprowadzenie postępowania..... Ale - wybór należy do Was.
Poza tym - (tak na wszelki wypadek) nie podniecałabym się tym procentem uszczerbku na zdrowiu stwierdzonym przez PZU.
ZUS moze stwierdzic inaczej.... A - w razie uznania zdarzenia za WPP, sporządzenia Protokółu powypadkowego i przesłania do ZUSu wniosku o jednorazowe odszkodowanie to ZUS wzywa na Komisję i określa uszczerbek na zdrowiu w celu wypłaty ewentualnego świadczenia.
Powodzenia

Cześć
w mojej firmie wystarczy, że zwolnienie lekarskie dostarczone przez pracownika opiszę, ze dotyczy wpp i podaję numer protokółu. Zwracam do kadr i wszystko. Protokół wysyłam do ZUS dopiero na pisemny wniosek pracownika o odszkodowanie jednorazowe.

Cześć.
Tak jest i sugeruję wszędzie w takiej sytuacji stosować takie standardy. I bez przesady.
D

jednak na izbie przyjęć nie zgłosił tegojako wypadek w pracy

wypadki przy pracy to się zgłasza przełożonemu a nie na izbie przyjęć...
Jeśli pracodawca wie o zdarzeniu to powołuje zespół powypadkowy i jest prowadzone postępowanie zakończone sporządzeniem dokumentacji powypadkowej. Jeśli zespół uzna, że zdarzenie jest Wypadkiem przy pracy a poszkodowany złoży wniosek o jednorazowe odszkodowanie to wtedy wysyła sie całą dokumentacje do ZUS.

nie pytalbym sie na forum o to co z dokumentacja tak?


Nie napisales nigdzie, ze wypadek zostal uznany za WPP. Przeciwnie - mozna bylo pomyslec, ze w zwiazku z tymi komplikacjami ze zwolnieniem (ma czy nie ma) masz dylemat czy w ogole "robic" z tego wypadek. Stąd takie a nie inne odpowiedzi.
Agnieszka dobrze pisze, ze dokumentację wysyłasz do ZUS wylacznie na wniosek pracownika, jeśli wnosi on o wyplate jednorazowego odszkodowania z tytulu wypadku przy pracy a nie tak sobie, bez powodu, bo pracownik chce.

A na przyszlosc prosba taka bardziej ogolna - jesli chcecie otrzymywac jasne i konkretne odpowiedzi to przedstawiajcie temat rownie jasno i konkretnie.

chwila, ale to chyba nie tak
wydaje mi się, że
na WNIOSEK poszkodowanego
płatnik składek - zakład pracy kieruje sprawę do ZUS
czyli poszkodowany zwraca się do płatnika - zakładu
z wnioskiem o wypłacenie jednorazowego odszkodowania
(par. 1 i 2 Dz. Ust. Nr 234 z 2002r. poz. 1974)
pozdrawiam A

chwila, ale to chyba nie tak wydaje mi się, że na WNIOSEK poszkodowanego płatnik składek - zakład pracy kieruje sprawę do ZUS czyli poszkodowany zwraca się do płatnika - zakładu z wnioskiem o wypłacenie jednorazowego odszkodowania (par. 1 i 2 Dz. Ust. Nr 234 z 2002r. poz. 1974) pozdrawiam A

Witam - masz rację, ale w rzeczywistości to do kogo formalnie poszkodowany kieruje wniosek nie ma żadnego znaczenia, ponieważ całość potrzebnej dokumentacji wraz z wnioskiem poszkodowanego zakład pracy przesyła do ZUS. ZUS też wyznacza termin komisji (stawienia sie u orzecznika) i ZUS wypłaca odszkodowanie.
Pozdrawiam - Andrzej

Aneczka ma rację
Pracownik, który doznał wypadku i ubiega się o wypłatę jednorazowego odszkodowania składa do pracodawcy będącego płatnikiem składek wniosek o jednorazowe odszkodowanie.
Pracodawca, po otrzymaniu tego wniosku, przekazuje wniosek o jednorazowe odszkodowanie wraz ze skompletowaną dokumentacją, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Istotne jest przy tym, że wniosek o jednorazowe odszkodowanie powinien być złożony w ZUS-ie już po zakończeniu leczenia
Dalej postępowanie w przedmiocie jednorazowego odszkodowania toczy się już przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który kieruje poszkodowanego pracownika na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika ZUS.

odgórnego wzoru wniosku nie ma

poszkodowany NIE MA wnioskować do ZUS
o ustalenie % uszczerbku na zdrowiu, gdyż
to należy do PŁATNIKA SKŁADEK


Tak, pod warunkiem, że nie jest on platnikiem składek.

§ 4. 1. Ubezpieczony będący płatnikiem składek, osoby z nim współpracujące, a także uprawniony członek rodziny, o którym mowa w § 1 ust. 1, kompletują dokumentację i przekazują ją wraz z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie bezpośrednio do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio także w przypadku:
1) braku płatnika obowiązanego do skompletowania dokumentacji;
2) zgłaszania przez ubezpieczonego wniosku o jednorazowe odszkodowanie w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Powoli!!!
Wniosek do ZUS wraz z protokołem ustalenia przyczyn i oklolczności wypadku wysyła pracodawca, w przypadku ubiegania się pracownika o jednorazowe odszkodowanie. I to tylko wtedy, gdy pracownik o to wnioskuje!!!


a co jesli pracownik nie zdecyduje sie ubiegac o odszkodowanie?? czy nalezy wziasc od niego jakies zaswiadczenie ze nie bedzie sie o nieubiegal?? zeby np. po miesiacu nie powiedzial nam ze on zglaszal chec ubiegania sie o odszkodowanie ale nie bylo z naszej strony zadnego odzewu??

a co jesli pracownik nie zdecyduje sie ubiegac o odszkodowanie?? czy nalezy wziasc od niego jakies zaswiadczenie ze nie bedzie sie o nieubiegal?? zeby np. po miesiacu nie powiedzial nam ze on zglaszal chec ubiegania sie o odszkodowanie ale nie bylo z naszej strony zadnego odzewu??

A po co ci takie zaświadczenie.?
Aby pracownik mógl ubiegać sie o odszkodowanie musi napisac do pracodawcy wniosek ( pismo), jesli tego nie zrobi to znaczy, że sie nie ubiega.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

hm, chyba nie do końca, bo .... na pracodawcy ciąży obowiązek niezwłocznego przystąpienia do odpowiednich działań * po otrzymaniu informacji o wypadku.
* zabezpieczenie miejsca, pomoc, powołanie zespołu etc.

I raczej nie ma tłumaczenia, że nie było bhpowca.... ale jeśli nie są to wypadki ciężkie, śmiertelne czy zbiorowe to może nie będzie tak źle
Poza tym nie sądzę, żeby przyczepił się ZUS ale PIP owszem.

Zrób tak jak wcześniej już pisaliście, z tym, że nie ma już przesłuchiwania zespół wysłuchuje wyjaśnień poszkodowanego w związku z wypadkiem i uzyskuje informacje od świadków wypadku.

A, i dlaczego chcesz wysyłać dokumentację do ZUS - to dopiero na wniosek poszkodowanego po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, kiedy będzie się starał o jednorazowe odszkodowanie. Po co wcześniej?

Nie bardzo wiem o co Ci chodzi, ale moze o to, czy to my, bhpowcy wysylamy poszkodowanemu czysty druk N9?
Nie musimy. Ale.....
Ja, jak wysylam zatwierdzony protokol to razem z nim wysylam informację co dalej moze zrobic poszkodowany jesli bedzie chcial starac sie o jednorazowe odszkodowanie + druk wniosku + N9.
Bardzo proszę, załączam (juz chyba kiedys załączalam?), moze sie komus przyda.


Co wpisać w punkcie 12 SKW i jka rozwiązać sprawę odszkodowania z ZUS

A ja bym wpisała liczbę dni niezdolnosci do pracy wiadomych mi w momencie sporządzania SKW. Czyli tych, ktore widnieja na zaśw. dostarczonych pracodawcy. Nawet jesli ostatnie byly juz poza zatrudnieniem.
SKW sluzy do celow statystycznych - zeby zobrazowac skutki wypadku (w tym m.in. jak długa niezdolnosc do pracy wypadek spowodowal) i dla takich celow nie ma znaczenia, czy byl ten poszkodowany niezdolny do pracy u mojego pracodawcy czy u innego.
Moim zdaniem - istotne jest więc ILE dni byl niezdolny (dla wniosków statystycznych), w zwiazku z tym - sporządzając SKW powinnam podac liczbe dni znaną mi w tym momencie.
Ale - to jest tylko mój punkt widzenia.

Co do ZUS-u... Rozumiem, że rozpatrujemy tu sprawę jednorazowego odszkodowania, tak? Poniewaz pracodawca ma obowiazek przechowywac dokumentację (rozumiem, że zostala ona sporządzona i zatwierdzona?) - nie widzę problemu.
Przechowuję ją zgodnie z prawem i jak pracownik (były) zlozy wniosek o jednorazowe odszkodowanie + N9 postepuję jak w przypadku pracownika. Dołączam dokumentację i przesyłam do ZUS. Dopiero wtedy.

A ja bym wpisała liczbę dni niezdolnosci do pracy wiadomych mi w momencie sporządzania SKW. Czyli tych, ktore widnieja na zaśw. dostarczonych pracodawcy. Nawet jesli ostatnie byly juz poza zatrudnieniem.


pod warunkiem, ze traktujemy go dalej jako pracownika......

Przechowuję ją zgodnie z prawem i jak pracownik (były) zlozy wniosek o jednorazowe odszkodowanie + N9 postepuję jak w przypadku pracownika. Dołączam dokumentację i przesyłam do ZUS. Dopiero wtedy.
_________________


dokumentacja juz jest w ZUS-ie (maja obowiązek przekazywac do innych działów)i były pracodawca nic juz nie robi

czesto mam takie przypadki (czasem krzyki i straszenia, ale ja odporna jestem

I jeszcze jedno pytanie odnośnie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku (słuchacza). Jeden egzemplarz (podpisany, zatwierdzony) wraz z resztą dokumentacji (przesłuchania) otrzymuje poszkodowany, drugi jest przechowywany przez przez pracodawcę przez 10 lat. Po zakończeniu ewentualnego leczenia i rehabilitacji osoby poszkodowanej (w tym przypadku słuchacza) jest przekazywany na jego wniosek, łącznie z drukiem N9, do ZUS-u celem ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie. W przypadku studenta będzie to ZUS czy inny ubezpieczyciel w którym ubezpieczony jest słuchacz?

Jeśli pracownik występuje do Zakładu pracy z wnioskiem o przekazanie dokumentacji powypadkowej do ZUS-u w celu ustalenia % uszczerbku na zdrowiu i wypłaceniu jednorazowego odszkodowania w zwziązku z wypadkiem przy pracy to należy wysłać CAŁĄ dokumentację czyli: Wniosek Zakładu pracy do ZUS-u o skierowanie poszkodowanego do Orzecznika, protokół powypadkowy, wyjaśnienia poszkodowanego, informacje uzyskane od świadków, opis miejsca zdarzenia itd + zaświadczenie o stanie zdrowia N9( po zakończeniu leczenia).

Witam!
Jestem w zasadzie nowy w tej branży. Interesuje mnie taka sprawa gość uległ wypadkowi na drugi dzień zgłosił u lekarza zaistniały fakt. Założono mu dwa szwy na ręce niewielkie skaleczenie ogólnie mała sprawa. Mnie interesuje jak wygląda procedura ustalania uszczerbku na zdrowiu czy ma szanse na jakieś odszkodowanie domyślam sie ze trzeba poczekać na opinie lekarza prowadzącego ale czy co więcej czy jakaś komisja, kto to przeprowadza i jak by wyglądała dalsza sprawa ewentualnego odszkodowania odszkodowania z ZUS i PZU


Czy masz na mysli wypadek przy pracy?
Zepsol powypadkowy prowadzi normalne postepowanie powypadkowe, jesli zdarzenie zostanie uznane za WPP wowczas PO ZAKONCZENIU LECZENIA lekarz prowadacy wypelnia druk N9, w ktorym stwierdza, ze leczenie i rehabilitacja zostaly zakonczone.
Wtedy pracownik ten wlasnie druk + swoj wniosek o wyplate odszkodowania jednorazowego sklada u płatnika składek na ubezp. spoleczne (przewaznie jest to pracodawca). Platnik (czyli bhpowiec w imieniu pracodawcy np. ) dołącza do tego protokół powypadkowy i inne wymagane dokumenty (ZUSy roznie wymagają, duzo o tym tu na forum juz bylo, poszukaj) i przesyla do ZUSu. ZUS ma 14 dni na wezwanie poszkodowanego na komisje lekarską w celu ustalenia czy i jaki jest uszczerbek na zdrowiu w wyniku owego WPP.

a czy jest jakis wzor wniosku
o wypłate odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy
"dane poszkodowanego
NIP
PESEL
dane płatnika"
NIP
REGON nazwa oddziału ZUS
WNIOSEK
O WYPŁATĘ JEDNORAZOWEGO ODSZKODOWANIA

Proszę o wypłatę jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, jakiemu uległem w dniu .................

podpis poszkodowanego


§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

No tak. Ale my tu roztrząsamy przypadek co z dokumentacją jeśli poszkodowany nie złożył żadnego wniosku. Wysyłamy czy chowamy do szuflady?

OdniESĘ się. Cho ć po prawdzie nie bardzo jest do czego... Nadal twierdzę, że nie ma urazu.
Nie bedzie wiec po co zajmowac sie N9.
Poza tym: Pracownik nie ma (nie musi) się o nic starać, w kwestii zwolnienia lekarskiego. Jesli wypadek bedzie uznany za WPP - ma 100 % "chorobowego", jesli nie bedzie - 80%.

Podobnie - z wystepowaniem o procentowy uszczerbek - jak to nazwałeś. Czyli - o jednorazowe odszkodowanie.
Jesli WPP zostanie "uznany" - to zwolnienie jest niejako płatne w wysokości 100% z automatu a po zakonvczonym leczeniu moze skladac wniosek o jednorazowe odszkodowanie i wtedy dołączy N9.
Ale - zrób moze najpierw ta dokumentację. Uzasadnij porzadnie uznanie (choc ja nie widzę urazu:-( i dopiero wtedy zajmuj się sprawami kasy. A nie - zaczynasz od d..y strony. No.

niepotrzebnie wczesniej przekazaliscie dokumentacje do ZUS ale skoro juz się stało należy napisać pismo do zus i przesłać tam wniosek pracownika (wniosek o jednorazowe odszkodowanie) + orzeczewnie o stanie zdrowia - o zakończonym leczeniu no i tyle

mam nadzieje ze zostawiliscie jeden egzemplarz w firmie bo nalezy przechowywac go przez 10 lat

czyli tak1) pracodawca powołuje zespół2) zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadka (druki jak przy protokole), zaświadczenie lekarskie 2)karta wypadku 3) wniosek o jednorazowe odszkodowanie poszkodowanego + n9 i całość do zus-u czy tylko kartę wypadku i n9? dawno nie robiłam umowy zlecenia i pozapominałam jak to bylo

jedno odszkodowanie przyznane jeszcze w trakcie leczenia, a po zakończeniu leczenia drugie odszkodowanie (jakby uzupełniające).

nie miałem jeszcze do czynienia z ZUSami w lubuskim ale w moim ZUSie jeśli na druku N-9 w punkcie 4 lekarz nie napisze wyraźnie zwrotu "leczenie zakończone" nikt nawet nie kiwnie palcem.
Jestem berdzo zdziwiony tym co napisałaś.
A jak to się ma do przepisów
Dz.U.02.199.1673
2007.07.01 zm. Dz.U.07.115.792 art. 3
USTAWA
z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
(Dz. U. z dnia 28 listopada 2002 r.)
Art. 11.
.............
4. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Dz.U.02.234.1974
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 18 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.

Czy sporządzono dokumentację powypadkową u Ciebie w pracy?
Czy uznano zdarzenie za wypadek przy pracy?
Jesli tak - i jest protokol z takim stwierdzeniem - zloz u pracodawcy wniosek o jednorazowe odszkodowanie+wypelniony przez lekarza druk N9.
Jesli nie - zloz formalny wniosek o przeprowadzenie postepowania powypadkowego.

Poczytaj tutaj: http://e-rachunkowosc.pl/artykul.php?view=79

Od tego czasu wzrosla wysokosc odszkodowania ale reszta jest aktualna.

A kto może być świadkiem ? Też musi być dwóch świadków ? I gdzie potem te papiery się wysyła ? Ma ktoś może profesjonalnie wypełniany taki jeden protokół, którym chciałby się pochwalić ? Chodzi mi o treść. Mam troche kłopot z napisaniem.

Tylko ten co może powiedziać coś w sprawie wypadku - świadek.
Zdarza się ,że nie ma świadków zdarzenia.
Papiery? masz chyba na myśli protokół powypadkowy, nigdzie się nie wysyła, no chyba, że po zakończeniu ewentualnego leczenia i rehabilitacji osoby poszkodlwanej. do ZUSu łącznie z drukiem N9 (zaświadczenie o stanie zdrowia) i wnioskiem o wysłanie dokumentacji do ZUS celem ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie.
Jeden egzemplarz dla pracownika poszkodowanego(protokołu) i jeden pozostaje u pracodawcy, przechowywany 10 lat.
Profesjonalny protokół?? Ja chwalić się nie chcę

miejscowość, data

Nazwisko i imię poszkodowanego

Ulica

Kod pocztowy - miejscowość

Do

nazwa zakładu pracy – płatnik składek

ulica

kod pocztowy, miejscowość

WNIOSEK
O JEDNORAZOWE ODSZKODOWANIE

Proszę o skierowanie do lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu w związku ze zdarzeniem wypadkowym z tytułu:

· przy pracy z dnia*

· zrównanego z wypadkiem przy pracy z dnia*

· w drodze do pracy z dnia*

· w drodze z pracy z dnia*

PŁATNIK SKŁADEK

Numer NIP

Numer REGON

Gdy płatnikowi nie nadano numeru NIP lub REGON wypełnić jedną z poniższych pozycji:
Seria i nr dowodu osobistego

Seria i numer paszportu

UBEZPIECZONY

Numer PESEL

Numer NIP

Gdy ubezpieczony nie posiada numeru PESEL lub NIP wypełnić jedną z poniższych pozycji:
Seria i numer dowodu osobistego

Seria i numer paszportu

Nazwisko i imię ubezpieczonego lub uprawnionego członka rodziny podpis

to z programu jaki posiadam :):) ale często stosuje swój wniosek który zamieściłam wcześniej :)

Zjeżdżasz w dół, wpadasz w dziurę, robisz zdjęcie i udajesz się do Powiatowego Zarządu Dróg z udokumentowanym wnioskiem o odszkodowanie.
Najlepiej jak auto jest niesprawne po "wpadce".

Czy to takie fajne to nie wiem...

I jeszcze jedno - od jednorazowego wjechania w dziurę przeważnie nic się nie dzieje. Jak się wjedzie 10-20 razy - też się koło nie urwie czy element zawieszenia. Ale swoje dziury robią - i to jest najgorsze, bo dopiero jak samochód zostanie unieruchomiony na dziurze to jest szansa na dochodzenie odszkodowania, co zazwyczaj pewnie nie oznacza jego otrzymania.

witam mam mały problemik znowu:)

jakiś czas temu złożyłem papiery do zusu i jednorazowe odszkodowanie czyli Wniosek taki co mi dała jedna pani i druk N-9 czy jakoś tak, i po dwóch tygodniach dostaje wezwanie na komisje lekarską ale i również dostaje druk N-9... to ja już nie rozumiem to po co ja składałem tamten druk razem z wnioskiem jak tutaj drugi otrzymuje i to samo mam miec wpisane>... w poprzednim druku lekarz który mnie leczył zaznaczył że rehabilitacja zakończona i leczenie też
to co mam dzwonić do ZUSu i wyjaśniać to.,..

czekam na odpowiedź pozdrawiam.

Czy przysługuje mi jednorazowe odszkodowanie?
Kiedy mogę wystąpić o takie odszkodowanie
Czy o przyznanie takiego odszkodowania występuję ja czy zakład pracy

Wniosek o jednorazowe odszkodowanie płatnik przekazuje (z kompletem dokumentów) do ZUS po zakończeniu leczenia i rehabilitacji (§ 3 powyższego rozporządzenia).

W m-cu czerwcu 2004 mialem zawał serca na stanowisku pracy. Do m-ca grudnia 2004 pobierałem zasiłek chorobowy (pierwsze trzy m-ce 80%), a następnie otrzymałem rentę chorobowa z całkowitą niezdolnością do
pracy do czerwca 2006 (co rok przedłużana)-aktualnie jestem po komisji lekarskiej ZUS z decyzją renty chorobowej z częściową niezdolnością do pracy na okres 2 lat. W lutym 2005 na mój wniosek zakład pracy sporządził protokół wypadkowy i przesłał do ZUS. ZUS protokołu nie uznał wobec powyższego odwołałem sie do Sądu Rejonowego, który w marcu 2006 uznał zawał serca za wypadek przy pracy i przyznał jednorazowe odszkodowanie.ZUS złożył apelację od wyroku, ale Sąd Okręgowy na posiedzeniu w dniu 2 czerwca 2006 oddalił apelację. W związku z powyższym mam kilka pytań:
-czy należy się wyrównanie zasiłku chorobowego?
-czy należy się renta wypadkowa, od kiedy, wyrównanie między rentą chorobową a wypadkową?
-czy należą się odsetki od w/w świadczeń.
Z uwagi na różne opinie chciałbym otrzymać wyczerpującą odpowiedź.
POZDRAWIAM!.

Kto wysyła dokumenty do ZUS - jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Pracownik miał wypadek przy pracy (ciężki ). Firma nie podpisała z nim kolejnej umowy o pracę (umowa była na okres próbny). Teraz, po zakończeniu leczenia pracownik stara się o jednorazowe odszkodowanie. Jaka jest procedura postępowania - były pracownik występuje z wnioskiem do byłego pracodawcy i pracodawca postępuje tak, jak w przypadku "czynnego" pracownika, czy były pracownik występuje z wnioskiem indywidualnie już do ZUS-u. Pani w ZUS-ie oczekuje dokumentów od byłego pracodawcy. Z kolei przepisy oczekują dokumentów od płatnika składek, a płatnik składek w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych to [...] i pozostaje w stosunku prawnym z ubezpieczonym. Tego stosounku prawnego z byłym pracownikiem już (według mnie) nie ma, czyli pracownik sam powinien wystąpić do ZUS. Pomóżcie bo sama już się zagubiłam.

dalej Was pomęczę jeszcze z tą procedurą powypadkową

zrobione są wszystkie papiery związane z wypadkiem (protokoły itp) i co dalej

tzn, wiem mniej więcej co dalej ale chciałabym się upewnić, aby nie popełnić błędów

otóż:
pracownik wraca po L4 do pracy i pracodawca daje mu druk N-9 i idzie do lekarza w celu określenia stanu zdrowia
potem wysyłamy do ZUS:
- N- 9
- Pismo do ZUS
- Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku (oraz przesłuchania, oględziny miejsca wypadku)
No i wydaje mi się ze na tym byłby już koniec, ale znalazłam jeszcze wzór Karty Kosztów Wypadków Przy Pracy i się zastanawiam czy jest obowiązek tego wypełniania, kto to wypełnia i kto przechowuje

No i mam jeszcze pytanie o to pismo do ZUS

W jednym poście Monika napisała:
Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

I czy to jest właśnie to co ma to pismo zawierać
Czy może o co innego chodzi

Proszę rozwiejcie moje wątpliwości

aha

czyli pracownik daje pracodawcy wniosek o jednorazowe odszkodowanie - załącznik do 1

§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej „Zakładem”, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.

pracodawca majac juz wszytkei dokumenty wysyłą je do ZUSu z wnioskiem - załącznik nr 19

dobrze

załączniki jakie umieściłam są ściagnięte z tego forum i mam nadzieję że osoby które to zrobiły nie będą mi miały tego za złe

no a co z tym:

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej „wnioskiem”, do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich — numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich — serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

Muszę się przyznać, że bardzo rzadko do wniosku zakładu o jednorazowe odszkodowanie dołączam "wniosek pracownika" o ile on go nie przedłoży. Nigdy też nie spotkałem się z przypadkiem aby z tego powodu ZUS zwracał mi dokumentację celem uzupełnienia o ten wniosek. Poza tym popatrzcie. Wniosek pracownika zawiera dane zawarte w samym protokole powypadkowym. Pomijam fakt, że wszystkie te informacje dubluje się we wniosku zakładu (płatnika) do ZUS o odszkodowanie (przynajmniej ja korzystam z takiego wzoru).

Dana ma rację

Dz.U.nr 234 poz.1974 z 2002.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.
1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny.
2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.
_____________

piter

Drodzy Użytkownicy forum, proszę o parę informacji dotyczących wypadku w pracy,(firma istnieje od niedawna i to pierwsza taka sytuacja) chodzi mniej więcej o to czy:
- w skladzie zespołu powypadkowego przy ustalaniu okoliczności wypadku musi być BHPowiec (co się dzieje gdy firma nie zatrudnia specjalisty od BHP)
- czy zespół (jesli można to zespołem nazwać) może stanowić tylko jedna osoba - np. właściciel firmy,
- czy pracodawca ponosi jakieś konsekwencje z tytułu wypadku (wypadek nie nastąpił z winy pracodawcy - potknięcie pracownika na schodach i w rezultacie skręcenie nogi w stawie skokowym),
- czy zeznanie jednego świadka wystarczy, czy musi być ich conajmniej dwóch,
- w jaki sposób najkorzystniej wypełnić dokumenty i protokół, żeby nie stanowiły one podstawy do odrzucenia wniosku o jednorazowe odszkodowanie dla pracownika.
Za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

Hildebrandt Z. artykuł P Sł.Pracow. 2000/1/29 - t.1
Wyjaśnienie w sprawie przyznawania powypadkowych świadczeń.

Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy służy również dla celów przyznawania świadczeń przewidzianych w powyższej ustawie [wypadkowej], a więc nie tylko dla celów profilaktycznych (wewnątrzzakładowych). Natomiast przepisy tejże ustawy nie przewidują uprawnień dla organów rentowych do kontroli postępowania i prawidłowości ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy dokonanych w przepisanym trybie, lecz statuują je jako jedno z postępowań w sprawach świadczeń z tytułu wypadków przy pracy. Mimo to organy rentowe wkraczają w uregulowany tryb postępowania powypadkowego, o którym mowa wyżej, żądając przekazania całej lub części dokumentacji w celu sprawdzenia, czy np. w protokole przesłuchania świadka i protokole przesłuchania poszkodowanego zawarta jest wzmianka o tym, że osoby te uprzedzone zostały przez zespół powypadkowy o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Takie żądanie ze strony organu rentowego rozpatrującego wniosek o jednorazowe odszkodowanie jest nieuprawnione
, zwłaszcza gdy dotyczy osoby poszkodowanej, której zespół powypadkowy nie ma obowiązku uprzedzenia o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (§ 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 r.).

W maju 2001 roku zaciągnęłam kredyt gotówkowy w BZWBK na 3 lata.
Jednakże już w grudniu 2001 roku (czyli po 7 miesiącach) spłaciłam
całość kredytu jednorazowo.
(...)
Po złożeniu wniosku kredytowego, BPH PBK "zaciągnął języka" w BIK gdzie
uzyskał informację, że mam zaciągniety kredyt od maja 2001 r do roku
2004, na taka i taką kwotę.

1. Czy miał ktoś juz taką sytuację i co wtedy zrobił


Ja na szczęście nie. Gdy BIK powstawał w prasie było sporo artykułów o
numerach podobnych instytucji na zachodzie (lepsze były, np. gościu
który miał nazwisko takie jak pewien niepłacący dłużnik i mieszkał
przez pewien czas w tym samym domu za nic nie mógł dostać
jakiegokolwiek kredytu).

2. Co mogę zrobić, żeby w BIK znalały się szybko AKTUALNE informacje


Zadymę. Nad formą możnaby się zastanowić, ot na początek oficjalne
pismo do BIK ze skargą i żądaniem sprostowania fałszywych danych.

temat zaciekawi...

3. Co mogę zrobić, zeby nie wpłynęło to negatywnie na przyznanie kredytu


Przynieść do banku gdzie się starasz zaświadczenie o spłąceniu kredytu
(powinieneś coś takiego dostać gdy go spłaciłeś a jeśli nie,
prawdopodobnie Ci dziś wystawią)

4. Jak mogę potraktopwać źródło całego zamieszania czyli: BZWBK.
Moge postraszyć ich sądem, ządać odszkodowania, roztoczyć wizję
wystawiania im negatywnych opinii??
Autentycznie mnie wkurzyli.


IMHO dla Ciebie WBK nie jest stroną - fałszywych danych dostarczył BIK
i to do niego masz mieć pretensje, ządania etc. A kto zawinił niech
sobie BIK z WBK wyjaśnia (kto wie, może np BIK zgubił jakiś raport?)

...
| DROZEJE OC W PZU. Od 1 sierpnia drozeja stawki
| obowiazkowych ubezpieczen OC w PZU
...
| Ceny ubezpieczen w PZU wzrastaja: dla aut o
| poj. do 700 ccm z 542 do 627 zlotych * do 900 ccm - z
| 586 do 677 zl * do 1250 ccm - z 814 do 940 zl * do
| 1500 ccm - z 1183 do 1367 zl * do 2000 ccm - z 1424
| do 1577 zl a powyzej 2000 ccm - z 1528 do 1692 zl.


Stawki wzrosna roznie - zaleznie od strefy regionalnej...
Jesli mowimy o wysokosci stawki - zawsze powinno sie dodac, jakiego miasta
(wojewodztwa) dotycza.
Ostatnia granica w PZU to 2200 ccm a nie 2000.

Przepraszam z gory za slowa, ale nie wytrzymam:
KURWA JEGO MAC
ZLODZIEJE... ZLODZIEJE... I JESZCZE RAZ ZLODZIEJE.
Pozdrawiam
Wykrzyczany juz Wojtek Bykowski
...
P.S.2.  Zakladajac ;-)))), ze posiadacz malucha ktory funduje sobie
silnik 1500 ( tunning bylby ciekawy ) zaplaci nie 627pln, jak za
standart, a 1367pln to wniosek jest taki, ze placimy za "pobierane"
powietrze i "wydmuchiwane" spaliny.
P.S.3. Moze oplaty OC powinny byc uzaleznione od katalowego
przyspieszenia 0-100 km/h ? :)


PZU szykuje sie powoli do wprowadzenia bardziej zroznicowanych stawek -
zaleznych nie tylko od pojemnosci silnika i ilosci wypadkow - moze juz w
przyszlym roku...

Zanim zaczniesz krzyczec "zlodzieje", popatrz na statystyki policyjne -
ludzie jezdza coraz szybciej, coraz drozszymi samochodami, zabijajac coraz
wiecej ludzi. Pamietaj, ze gorna granica wyplaty odszkodowania z OC to ok.
2.000.000 PLN - rzadko oczywiscie dochodzi do tak wysokich wyplat, ale przy
powaznych wypadkach jednorazowe wyplaty moga juz przekroczyc przy szkodach
osobowych 200.000 PLN (do tego moga dojsc roznego rodzaju renty).
Maluchem (i to nie tylko "1500" ;)) ) tez mozna doprowadzic do kasacji
samochodu za 100 czy 200 tys. PLN i zabic ojca dzieciom.

----| Doc <<----


Dla jasności bo chyba co niektórzy nie wiedzą o co chodzi.Projekt ustawy o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego określa zasady zaspokojenia roszczeń wierzycieli stoczni i ochrony praw pracowników tych zakładów.
Chodzi o to, aby ochrona praw pracowniczych była zapewniona, a roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w postępowaniu kompensacyjnym co najmniej w takim stopniu, w jakim byłoby to możliwe w przypadku ogłoszenia upadłości stoczni.
Jeżeli warunki na to pozwolą, należy zadbać, aby sprzedane składniki majątkowe stoczni mogły nadal służyć prowadzeniu działalności gospodarczej.
Projekt zakłada, że wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego będzie mogła zgłosić w imieniu stoczni każda osoba, której przysługuje prawo jej reprezentacji w terminie do 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Wniosek ten będzie mógł również zgłosić każdy z wierzycieli stoczni lub organ, który udzielił zakładowi pomocy publicznej powyżej 100 tys. euro. I tu obawiam sie że Perełka ma rację.
Od dnia wszczęcia postępowania kompensacyjnego - zgodnie z projektem - nie będzie można obciążyć majątku stoczni m.in. hipoteką, w tym przymusową czy morską lub prawem zastawu.
Po dniu wszczęcia postępowania kompensacyjnego pracownicy zachowają prawo do dotychczasowego wynagrodzenia za pracę. Stosunki pracy wygasną najpóźniej 31 maja 2009 r.
Program ochronny dla pracowników stoczni przewiduje wypłatę jednorazowych odszkodowań w wysokości: 20 tys. zł dla osób ze stażem pracy do 5 lat, 30 tys. zł (powyżej 5 do 10 lat pracy), 45 tys. zł (powyżej 10 do 25 lat), 60 tys. zł dla tych, którzy przepracowali więcej niż 25 lat.Dziś wiemy że są to odprawy zwolnione z podatku dochodowego czyli netto.
Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do 6 czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.

Chciałabym zdążyć w ciągu tego terminu sporządzić protokół, na piśmie do ZUS wypunktować wszystkie załączniki min. N-9.

N-9 nie jest załącznikiem do protokółu wypadkowego. Jest załącznikiem do wniosku do ZUS o odszkodowanie jednorazowe.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE Zdarzenie w drodze do pracy
Pracownik winny wypadku nie dostanie odszkodowania
Osoba, która w drodze do pracy naruszyła przepisy ruchu drogowego i spowodowała wypadek, nie dostanie odszkodowania od ZUS
To wniosek z wtorkowego wyroku Sądu Najwyższego.
Wiesław S. pozwał łódzki oddział ZUS. Domagał się wypłaty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku w drodze do pracy. ZUS odmówił wypłaty dlatego, że do wypadku doszło na skutek rażącego niedbalstwa Wiesława S. Jechał autem do pracy ruchliwą ulicą z nadmierną prędkością i bez zachowania należytej ostrożności. Uderzył z tyłu w stojącą na światłach ciężarówkę i odniósł poważne obrażenia. Było to jeszcze pod rządami starej ustawy wypadkowej. Nowa jednorazowego odszkodowania dla wypadków w drodze do pracy w ogóle nie przewiduje.
Artykuł 8 ust. 1 ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z 1975 r. (stara ustawa), podobnie jak obecnie art. 21 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (nowa ustawa wypadkowa), stwierdza, że świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez niego przepisów o ochronie życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Przy wypadkach drogowych raczej trudno mówić o umyślności, ale o niedbalstwie. A to Wiesławowi S. ZUS zarzucił. Sąd rejonowy przyznał mu odszkodowanie, okręgowy odmówił. Sąd Najwyższy utrzymał niekorzystny dla poszkodowanego wyrok. - Faktów nie podważano w kasacji, zatem sąd związany jest ustaleniem, że do wypadku doszło z winy Wiesława S. na skutek niedostosowania szybkości jazdy do warunków drogowych - powiedziała sędzia Maria Tyszel. - W tej sytuacji wypadku drogowego nie można zakwalifikować jako wypadku w drodze do pracy (sygn. I UK 262/05). Wyrok jest ostateczny.
Marek Domagalski www.rp.pl

Jeżeli ponowny wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie to kto składa, zakład pracy czy pracownik osobiście ??

Jeżeli ponowny wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie to kto składa, zakład pracy czy pracownik osobiście ??


Zakład pracy

Sprawa dotyczy wypadku przy pracy. Pracownik po zakończeniu leczenia udał się na komisje ZUS, otrzymał odszkodowanie. Po roku od komisji ZUS pracownikowi powruciły dolegliwości zwiazane z wypadkiem jakiemu uległ w pracy. Prawdopodobnie pracownik będzie musiał poddać się zabiegowi hirurgicznemu. Właściwie to nie wiem o co mam się pytać ...... czy w związku z tym przysługuje ponowna komisja ZUS, czy pracownik jak będzie na zwolnieniu lekarskim to będzie miał ciągłość pracy.... prosze o wszelkie informacje.


U S T A W A z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
...................................
Art. 12. 1. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, z zastrzeżeniem art. 55 ust. 1.

2. Jeżeli wskutek pogorszenia się stanu zdrowia stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu będący następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, który był podstawą przyznania jednorazowego odszkodowania, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10 punktów procentowych, jednorazowe odszkodowanie zwiększa się o 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu przewyższający procent, według którego ustalone było to odszkodowanie, z zastrzeżeniem art. 55 ust. 2.

Tyle zapis w ustawie.

Konkretnie. Pracownik zwraca się z wnioskiem. BHP kompletuje dokumenty jak za pierwszym wnioskiem podając w piśmie przewodnim o dotychczasowej formie załatwienia sprawy odszkodowania. A dalej to już sprawa ZUS.
Miałem kilka takich przypadków wpraktyce , w tym ostatni z br, kiedy to pracownikowi ZUS wypłacił niemałe odszkodowanie za pogorszenie stanu zdrowia (ZUS Sosnowiec). Obyło się bez zbędnej wymiany korespondencji. Dodaję przy tym, że pracownik ten od dwóch lat nie jest już pracownikiem zakładu.
W piśmie ZUS informującym zakład o wypłaconym pracownikowi jednorazowego odszkodowania dla celów statystycznych w wysokosci 4520 zł za 10 %, zawarto dodatkową informację o treści: .." odszkodowanie - pogorszenie stanu zdrowia, łączny uszczerbek na zdrowiu 25 %".
To z praktyki.

i niekoniecznie z drukiem N-9. Ten druk poszkodowany może przytargać na komisję.


Koniecznie.
Niekoniecznie tylko wtedy gdy pracodawca nie jest płatnikiem. A w tym - jesli dobrze czytam - przypadku akurat jest.

Nie kombinujcie za dużo z przepisami

Bo moze sie zdarzyc (i pewnie sie zdarza ), że ZUS odrzucic wniosek juz na "wejściu" z powodu braków formalnych i w goóle nie poprosi poszkodowanego przed oblicze orzecznika. I nie bedzie mial okazji niczego dostarczyc

Nie chce mi sie poprawiac pisowni (kopiuj-wklej wyszlo tak dziwnie), ale doczytac sie mozna;-)

ROZPORZ&Ntilde;DZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPO¸ECZNEJ1)
z dnia 18 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegóΠowych zasad orzekania o staΠym lub dΠugotrwaΠym uszczerbku na zdrowiu, trybu
post´powania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz post´powania o wypΠat´ jednorazowego odszkodowania.

§ 2. PΠatnik skΠadek, [color=red]po otrzymaniu wniosku, kompletuje
dokumentacj´ niezb´dn&agrave; do ustalenia
uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego
wypadkiem przy pracy lub chorob&agrave; zawodow&agrave;,
w szczególno&Ecirc;ci:
1) protokóΠ powypadkowy;
2) prawomocny wyrok s&agrave;du pracy;
3) kart´ wypadku;
4) decyzj´ o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) za&Ecirc;wiadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza,
pod którego opiek&agrave; znajduje si´ ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu — w przypadku zgonu osoby, która ulegΠa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono
chorob´ zawodow&agrave;.
§ 3. PΠatnik skΠadek, po zakoƒczeniu leczenia i rehabilitacji
przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek
wraz ze skompletowan&agrave; dokumentacj&agrave;, o której mowa
w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej ZakΠadu
Ubezpieczeƒ SpoΠecznych, zwanego dalej „ZakΠadem”,
wΠa&Ecirc;ciwej ze wzgl´du na miejsce zamieszkania
ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonegona badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika
ZakΠadu.[/color]

Witam. Po przeanalizowaniu materiałów, które od was otrzymałem( dzięki ) mam teraz takie zapytania:
1) "Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, który miał miejsce na terenie innego zakładu pracy, dokonuje zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę poszkodowanego, w obecności przedstawiciela pracodawcy, na którego terenie miał miejsce wypadek" czy tu trzeba wypełnić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku czy może kartę wypadku?
Protokół. Postępowanie dotyczy osoby będącej PRACOWNIKIEM innego pracodawcy. Karte sporzadza sie dla osob nie będących PRACOWNIKAMI (w rozumieniu kodeksu pracy) a więc np. dla zleceniobiorcow.

2) Co należy zrobić z protokołem ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku po jego sporządzeniu i przedstawieniu go do zatwierdzenie dla pracodawcy i poszkodowanego?
Art.22. ustawy o ubezp. społecznych mówi:
1.Zakład odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego przypadku:
1) nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku. Co oznacza zwrot "nieprzedstawienia" ? Czy mam to rozumieć, że powyższy protokół czy kartę należy przesłać do ZUS, ale w takim wypadku kto to ma zrobić: zespół powypadkowy, pracodawca czy poszkodowany? Dokumentację (1 komplet, w sensie protokol + wyjasnienia-informacje od swiadkow i poszkodowanego)przesyła się do ZUS NA WNIOSEK poszkodowanego, gdy stara sie on o jednorazowe odszkodowanie. Wczesniej - nie. Trzymasz zatwierdzony protokol u siebie 10 lat (wraz z cala dokumentacją). A może "nieprzedstawienia" mam rozumieć że np. do zakładu gdzie miał miejsce wypadek zjawi się przedstawiciel ZUS albo który zażąda przedstawienia powyższych dokumentów itp?
"nieprzedstawienia" czyli nie dostarczenia wraz z wnioskiem poszkodowanego

3)Jak wygląda sprawa ze świadkami wypadku? Nie miałem okazji w żadnym rozporządzeniu przeczytać czegokolwiek na temat światków w czasie postępowania powypadkowego, a więc czy jest jakieś konkretne rozporządzenie dotyczące świadków i wzór protokołu przesłuchania świadka itp? A może nie jest to kwestia obowiązkowa żeby mieć zeznania świadków o ile tacy są?
Niedokladnie przeczytales rozporzadzenie. Jest tam mowa o wysluchaniu poszkodowanego i zebraniu informacji od swiadkow wypadku. Obecnie nie stosuje sie juz nazewnictwa - "przesluchanie" i "zeznania".
Pozdrawiam


Czerwone (dla kontrastu) wtrącenia są moje. E.

tak jak w temacie, mam pytanie kto powinien złożyć protokół powypadkowy wraz z dokumentami do ZUS? jest na to jakaś podstawa prawna?

Jeśli poszkodowany jest pracownikiem wniosek do ZUS przekazuje płatnik składek – pracodawca

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. ( D.U.02.234.1974)

§ 2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:
1) protokół powypadkowy;
2) prawomocny wyrok sądu pracy;
3) kartę wypadku;
4) decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu - w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono chorobę zawodową.

§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.

§ 4. 1. Ubezpieczony będący płatnikiem składek, osoby z nim współpracujące, a także uprawniony członek rodziny, o którym mowa w § 1 ust. 1, kompletują dokumentację i przekazują ją wraz z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie bezpośrednio do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio także w przypadku:
1) braku płatnika obowiązanego do skompletowania dokumentacji;
2) zgłaszania przez ubezpieczonego wniosku o jednorazowe odszkodowanie w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

dopiero po zakonczeniu leczenia

i tylko wtedy, jeśli poszkodowany złozy wniosek o wypłate jednorazowego odszkodowania + wypełniony przez lekarza druk N9.

Cześć
w mojej firmie wystarczy, że zwolnienie lekarskie dostarczone przez pracownika opiszę, ze dotyczy wpp i podaję numer protokółu. Zwracam do kadr i wszystko. Protokół wysyłam do ZUS dopiero na pisemny wniosek pracownika o odszkodowanie jednorazowe.

Za Inspektorem PIP Krajewskim z Łodzi - Miłego. Może coś komuś rozjaśni
Wypadek pracownika tymczasowego
Jeśli wypadkowi ulegnie pracownik tymczasowy, to zespół powypadkowy powołuje agencja pracy tymczasowej czy pracodawca użytkownik? Jakie świadczenia pieniężne przysługują poszkodowanym?

Agencja pracy tymczasowej musi zapewnić, aby niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku zespół powypadkowy przystąpił do ustalenia jego okoliczności i przyczyn.

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, który zaistniał na terenie innego zakładu pracy, dokonuje zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę poszkodowanego, czyli agencję pracy tymczasowej, w obecności przedstawiciela pracodawcy, na którego terenie był wypadek.

Jak jest korzystniej dla pracodawcy użytkownika?
Na wniosek agencji pracy tymczasowej poszkodowanego pracownika tymczasowego pracodawca użytkownik, na którego terenie był wypadek, może ustalić okoliczności i przyczyny wypadku, a następnie przekazać agencji dokumentację powypadkową do zatwierdzenia.

Natomiast w interesie pracodawcy użytkownika pozostaje, aby ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, któremu uległ pracownik tymczasowy na jego terenie, dokonał zespół powypadkowy tego zakładu.

Świadczenia pieniężne dla pracowników tymczasowych
Pracownikom tymczasowym przysługują świadczenia pieniężne (jednorazowe odszkodowanie i świadczenia rentowe):

z tytułu wypadku przy pracy,
w razie choroby zawodowej.
Prawo do tych świadczeń ustala się na zasadach, w wysokości i trybie, które określają przepisy ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).

Powoli!!!
Wniosek do ZUS wraz z protokołem ustalenia przyczyn i oklolczności wypadku wysyła pracodawca, w przypadku ubiegania się pracownika o jednorazowe odszkodowanie. I to tylko wtedy, gdy pracownik o to wnioskuje!!!

No, nabiję se kolejnego posta . I powtórzę TU, co wkleiłam TAM

2008-02-04 13:42 Źródło: Twoja-Firma.pl
Odszkodowanie nie ulega przedawnieniu

Zdaniem Sądu Najwyższego roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ma charakter ubezpieczeniowy, a nie pracowniczy, dlatego też nie można mówić o jego przedawnieniu.

W rozpatrywanym przez sąd sporze Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił Krystynie P. przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża.

"Orzeczeniem z 30 października 1998 r. lekarz orzecznik ZUS ustalił związek pomiędzy śmiercią Zdzisława P., a chorobą zawodową, na którą cierpiał ubezpieczony. Decyzją z 5 listopada 1998 r. organ rentowy przyznał wnioskodawczyni rentę rodzinną po zmarłym. Krystyna P. złożyła w 2006 roku wniosek o jednorazowe odszkodowanie, twierdząc, że dopiero wtedy dowiedziała się o orzeczeniu lekarza" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

"ZUS odmówił przyznania odszkodowania, bo roszczenie uległo przedawnieniu. Tak samo orzekł sąd I instancji. Natomiast sąd II instancji wskazał, że w sprawie o jednorazowe odszkodowanie na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 r. nr 30, poz. 144 z późn. zm.), datą wymagalności roszczenia było powzięcie wiadomości o szkodzie. (...) Sąd stwierdził, że wynika to z art. 291 par. k.p., który ustanawia trzyletni termin przedawnienia roszczeń pracowniczych, także tych z ustawy wypadkowej. Wnioskodawczyni złożyła skargę kasacyjną" - informuje "Gazeta Prawna".

"Sąd Najwyższy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu sąd wskazał, że obecnie obowiązująca ustawa wypadkowa z 30 października 2002 r. (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 jednoznacznie wskazują, że jednorazowe odszkodowanie nie podlega przedawnieniu. Jednak nowa ustawa znajduje zastosowanie tylko do spraw o świadczenia z tytułu wypadków przy pracy, które nastąpiły po 1 stycznia 2003 r. (...) Oznacza to, że roszczenia o jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, także tych, które miały miejsce w starym stanie prawnym, nie mają charakteru pracowniczego, ale ubezpieczeniowy, i nie podlegają przedawnieniu (sygn. akt II UK 23/07)" - pisze "Gazeta Prawna".

Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Marii Sankowskiej pt. "Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie ulega przedawnieniu".

Nie przedawnia się termin zgłoszenia WPP ani nie przedawnia sie sie roszczenie o jednorazowe odszkodowanie.

jest przekazywany na jego wniosek, łącznie z drukiem N9, do ZUS-u celem ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie.


po co czy "za studenta" oprowadzana jest składka wypadkowa, a moze ten student jest pracownikiem uczelni

Jeśli pracownik złoży wniosek o jednorazowe odszkodowanie z ZUS wtedy do dokumentacji dołączasz 1 egz. protokołu. Natomiast jeżeli poszkodowany nie zechce ubiegać się o odszkodowanie, nie musisz wysyłać do ZUS.

husky, nie zawsze. Wtedy, kiedy pracownik złoży wniosek o przesłanie do ZUSu w celu przyznania odszkodowania jednorazowego za uszczerbek na zdrowiu.

Andrzej J.S, Tu często przywoływane są roszczenia z tytułu ubezpieczeń.

Odszkodowanie nie ulega przedawnieniu

Zdaniem Sądu Najwyższego roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ma charakter ubezpieczeniowy, a nie pracowniczy, dlatego też nie można mówić o jego przedawnieniu.

W rozpatrywanym przez sąd sporze Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił Krystynie P. przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża.

"Orzeczeniem z 30 października 1998 r. lekarz orzecznik ZUS ustalił związek pomiędzy śmiercią Zdzisława P., a chorobą zawodową, na którą cierpiał ubezpieczony. Decyzją z 5 listopada 1998 r. organ rentowy przyznał wnioskodawczyni rentę rodzinną po zmarłym. Krystyna P. złożyła w 2006 roku wniosek o jednorazowe odszkodowanie, twierdząc, że dopiero wtedy dowiedziała się o orzeczeniu lekarza" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

"ZUS odmówił przyznania odszkodowania, bo roszczenie uległo przedawnieniu. Tak samo orzekł sąd I instancji. Natomiast sąd II instancji wskazał, że w sprawie o jednorazowe odszkodowanie na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 r. nr 30, poz. 144 z późn. zm.), datą wymagalności roszczenia było powzięcie wiadomości o szkodzie. (...) Sąd stwierdził, że wynika to z art. 291 par. k.p., który ustanawia trzyletni termin przedawnienia roszczeń pracowniczych, także tych z ustawy wypadkowej. Wnioskodawczyni złożyła skargę kasacyjną" - informuje "Gazeta Prawna".

"Sąd Najwyższy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu sąd wskazał, że obecnie obowiązująca ustawa wypadkowa z 30 października 2002 r. (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 jednoznacznie wskazują, że jednorazowe odszkodowanie nie podlega przedawnieniu. Jednak nowa ustawa znajduje zastosowanie tylko do spraw o świadczenia z tytułu wypadków przy pracy, które nastąpiły po 1 stycznia 2003 r. (...) Oznacza to, że roszczenia o jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, także tych, które miały miejsce w starym stanie prawnym, nie mają charakteru pracowniczego, ale ubezpieczeniowy, i nie podlegają przedawnieniu (sygn. akt II UK 23/07)" - pisze "Gazeta Prawna

2008-02-04 13:42 Źródło: Twoja-Firma.pl
Odszkodowanie nie ulega przedawnieniu

Zdaniem Sądu Najwyższego roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ma charakter ubezpieczeniowy, a nie pracowniczy, dlatego też nie można mówić o jego przedawnieniu.
W rozpatrywanym przez sąd sporze Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił Krystynie P. przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża.

"Orzeczeniem z 30 października 1998 r. lekarz orzecznik ZUS ustalił związek pomiędzy śmiercią Zdzisława P., a chorobą zawodową, na którą cierpiał ubezpieczony. Decyzją z 5 listopada 1998 r. organ rentowy przyznał wnioskodawczyni rentę rodzinną po zmarłym. Krystyna P. złożyła w 2006 roku wniosek o jednorazowe odszkodowanie, twierdząc, że dopiero wtedy dowiedziała się o orzeczeniu lekarza" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

"ZUS odmówił przyznania odszkodowania, bo roszczenie uległo przedawnieniu. Tak samo orzekł sąd I instancji. Natomiast sąd II instancji wskazał, że w sprawie o jednorazowe odszkodowanie na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 r. nr 30, poz. 144 z późn. zm.), datą wymagalności roszczenia było powzięcie wiadomości o szkodzie. (...) Sąd stwierdził, że wynika to z art. 291 par. k.p., który ustanawia trzyletni termin przedawnienia roszczeń pracowniczych, także tych z ustawy wypadkowej. Wnioskodawczyni złożyła skargę kasacyjną" - informuje "Gazeta Prawna".

"Sąd Najwyższy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu sąd wskazał, że obecnie obowiązująca ustawa wypadkowa z 30 października 2002 r. (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 jednoznacznie wskazują, że jednorazowe odszkodowanie nie podlega przedawnieniu. Jednak nowa ustawa znajduje zastosowanie tylko do spraw o świadczenia z tytułu wypadków przy pracy, które nastąpiły po 1 stycznia 2003 r. (...) Oznacza to, że roszczenia o jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, także tych, które miały miejsce w starym stanie prawnym, nie mają charakteru pracowniczego, ale ubezpieczeniowy, i nie podlegają przedawnieniu (sygn. akt II UK 23/07)" - pisze "Gazeta Prawna".

Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Marii Sankowskiej pt. "Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie ulega przedawnieniu".[color=006699][/color]

Szukałam pisma ZUS w sprawie wniosku o jednorazowe odszkodowanie pracownika, które otrzymałam powołujące się na przepisy.
Jest to rozporzadzenie i ustawa , które przywołała Ewania , więc nie będę powtarzać.
pozdrawiam elżunia

Robert- zawodowo- związana
kwestia wypłaty odszkodowań - wypadek i choroba zawodowa- np. jednorazowe odszkodowanie pracownikowi a z ubezpieczenia kosztów prowadzenia działalnosci pokrywane koszty leczenia i rehabilitacji
Słuchałam ostatnio wypowiedzi pana z Izraela i chyba pogłębię wiedzę na temat ich systemu- przynajmniej ubezpieczeniowego.
Prosty przykład z życia- córka własna- wypadek w szkole- ułamany ząb- za łapkę i do dentysty (prywatnie)- po dobrych radach wystąpiłam o odszkodowanie, pokryło koszty leczenia zęba
córka znajomej- wypadek w szkole- ułamana połowa górnej jedynki- wniosek o odszkodowanie- kasa do ręki- w chwili obecnej - nigdy nie zabezpieczony ząb uszkodzony, dwa przylegające zęby zepsute. A można było przedstawić Fakturkę ubezpieczycielowi z adnotacją- płać po wykonaniu usługi:wink:
Problem jest jeden pieniedzą z ubezpieczenia są bardziej skomplikowane niż uzyskanie kasy z NFZ- brak procedury odzyskania środków. Osobiście - bliższy jest mi system ubezpieczeniowy Francji.

jagula prywatyzacja i konkurencyjność są wskazane- NZOZ-y są po prywatyzacji; SP ZOZ-y podlegają pod publiczne i ustawę. Wykorzystywanie środków z NFZ- ustawa o pieniądzach publicznych (czyli powinno być zgodne z nią). SP mają ograniczenia wynikające z ustawy w świadczeniach komercyjnych, a NZOZ-y wypełniają tę lukę. Niby wszystko funkcjonuje.

Prywatyzacja duzych jednostek to ryzyko- zawsze w zawirowaniach można taką jednostkę utopić w naszym systemie sądzę, ze nie można wszystkiego prywatyzować, część jednostek musi być publiczna - dofinansowana ze środków budżetowych i dostępna. Tu chyba Robert dobrze jest zorientowany w systemie lecznictwa USA.
Korzystam ze świadczeń prywatnych i tylko tam gdzie cennik jest widoczny, czytelny i zrozumiały. Nie lubię "dawania" bo nigdy nie wiadomo ile i komu

Sejm znowelizował 9 maja 2007 ustawę regulującą sposób zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Dotychczasowe finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych zastąpi refundacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych

Zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują, że firmy zatrudniające niepełnosprawnych najpierw opłacą za nich składki do ZUS, a następnie złożą wniosek o ich refundację do PFRON.

Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych powiedział Gazecie Prawnej, że według niego zastąpienie dofinansowania refundacją kłopoty sprawi zwłaszcza firmom słabszym ekonomicznie, np. spółdzielniom inwalidzkim. Rozwiązania tego broni natomiast Mirosław Mielniczuk, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem umożliwi ono lepszą kontrolę wydatków PFRON i poprawi ściągalność składek płaconych przez pracodawców. Prowadzącym zakłady pracy chronionej Fundusz zrefunduje bowiem część wynagrodzenia, odpowiadającą składce należnej od pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe oraz części składki należnej od pracodawcy na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, pod warunkiem jednak że firma będzie terminowo opłacać składkę do PFRON. Jeśli będzie posiadać ponad 100 zł zaległości, nie otrzyma miesięcznego dofinansowania do czasu jej uregulowania.

Rencista z firmą

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 lipca renciści prowadzący działalność gospodarczą powinni rozpocząć opłacanie wszystkich składek do ZUS. Zamiast płacić więc tylko 190,5 zł na ubezpieczenie zdrowotne, już niedługo musieliby płacić prawie 820 zł miesięcznie. Posłowie przesunęli jednak ten termin.

Obowiązek opłacania wszystkich składek do ZUS renciści będą mieli dopiero od 1 stycznia 2008 r., ale składkę na emeryturę i rentę będzie im refundować PFRON. Sami więc będą musieli opłacać składkę wypadkową i na Fundusz Pracy oraz składkę chorobową (ubezpieczenie dobrowolne). Jeśli będą opłacać je wszystkie (składka wypadkowa wyniesie 1,8 proc. podstawy wymiaru), miesięczny koszt prowadzenia firmy wzrośnie dla nich o około 107 zł. Jednak zyskają też prawo do świadczeń.

Dzięki opłacaniu składki emerytalnej będą mieć wyższe emerytury. Składka chorobowa gwarantuje prawo m.in. do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Renciście opłacającemu składkę wypadkową będzie przysługiwać m.in. 100-proc. zasiłek chorobowy oraz jednorazowe odszkodowanie.

Źródło: Gazeta Prawna

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ [1]
z dnia 18 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.
(Dz. U. Nr 234, poz. 1974)
Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej „wnioskiem”, do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich — numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich — serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.
§ 2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:
1) protokół powypadkowy;
2) prawomocny wyrok sądu pracy;
3) kartę wypadku;
4) decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu — w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono chorobę zawodową.
§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej „Zakładem”, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.
§ 4. 1. Ubezpieczony będący płatnikiem składek, osoby z nim współpracujące, a także uprawniony członek rodziny, o którym mowa w § 1 ust. 1, kompletują dokumentację i przekazują ją wraz z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie bezpośrednio do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio także w przypadku:
1) braku płatnika obowiązanego do skompletowania dokumentacji;
2) zgłaszania przez ubezpieczonego wniosku o jednorazowe odszkodowanie w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej...

Aś , ja robię tak, ze poszkodowany wypełnia przy mnie wniosek podczas zapoznawania się z protokołem powypadkowym.

aby mieć 100% pewnosci mówimy o wniosku o jednorazowe odszkodowanie które umiesciłam ja i Ty

Volt (wg mojej wiedzy) to na wniosek poszkodowanego ( lub jego pełnomocnika) możesz wysłać dokumenty o jednorazowe odszkodowanie. Jest to roszczenie pracownicze ( 3 lata) i wypłata odszkodowania nie nastepuje z mocy prawa.
Pozdrawiam,
Dana

Pracownik chce sam przeslac do ZUS wniosek o jednorazowe odszkodowanie wraz z dokumentacja powypadkowa. Jak powinien wygladac taki wniosek? Ma ktos jakis wzor??
Pozdrawiam

Witam wszystkich i proszę o pomoc:
Mój ojciec jest właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego.
Wczoraj otrzymaliśmy pismo od spółdzielni, że w związku z tym, że jakaś
kobieta doznała uszczerbku na zdrowiu na terenie spółdzielni, to do
każdego mieszkania dolicza się się dodatkowo 40-50 zł miesięcznie opłaty
w celu pokrycia kosztów sądowych spółdzielni, wypłatę odszkodowania +
wypłacanie renty tej kobiecie. Wydaje mi się to dziwne, że spółdzielnia
chce wydębić pieniądze od mieszkańców, przecież chyba są ubezpieczeni,
mają zysk z wynajmu pomieszczeń, zyskami się z mieszkańcami nie dzielą a
nagle wszyscy muszą odpowiadać finansowo, za to co się dzieje.

I tu mam pytanie: czy muszę płacić tą opłatę dodatkową, czy też
spółdzielnia chce po prostu mnie w wała zrobić?

Poniżej treść pisma od spółdzielni:
************************************************************************
SZANOWNI   PAŃSTWO !
Zarząd PSBM PAN "AKADEMIA" pragnie Państwu wyjaśnić okoliczności i
konieczność podjęcia Uchwały przez Radę Nadzorczą w sprawie wprowadzenia
nowych,miesięcznych składników czynszu, określonych jako: obciążenia
sądowe 1 i obciążenia sądowe 2.    
Pani Małgorzata Topczewska ( nie będąca członkiem Spółdzielni ) uległa
wypadkowi w windzie budynku Nowogrodzka 62B w dniu 24.09.1997 r. Pomimo
wypłacenia odszkodowania, z polisy ubezpieczeniowej Spółdzielni,
wystąpiła przeciwko Spółdzielni uznając odszkodowanie za
niewystarczające. Współpozwanym była firma P.U.H.P. Elektrodźwig Pana
Jerzego Olesińskiego. Roszczenie w stosunku do Spółdzielni wynosiło
189.540 zł jednorazowego odszkodowania oraz 2.170 zł miesięcznej renty.
W rozumieniu Spółdzielni roszczenia były nieuzasadnione zwłaszcza, że
jak wykazują dowody winnym możliwości zaistnienia wypadku była osoba
trzecia (złodziej usiłujący ukraść świetlówkę). Spółdzielnia zatrudniała
profesjonalną firmę, która w ramach umowy zajmowała się konserwacją
windy pełniąc również funkcję całodobowego serwisanta. Również zakres
szkód zdrowotnych poniesionych przez skarżącą wydawał się absurdalny
(np. utrata znajomości kilku języków obcych). Sprawa znalazła swój finał
w orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie I Wydział Cywilny (wyrok z dnia
23.01.2003) który zasądził na rzecz skarżącej kwotę 70.000 zł
odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami oraz 1.570,20 zł tytułem
skapitalizowanej renty uzupełniającej, a ponadto kwotę 758,10 zł
miesięcznie tytułem renty stałej. Strony odwołały się do Sądu
Apelacyjnego w Warszawie I Wydział Cywilny, który w dniu 12.12.2003 r.
wydał wyrok korzystny dla skarżącej tzn. 100.000 zł odszkodowania wraz z
ustawowymi odsetkami oraz kwotę 3.890 zł tytułem skapitalizowanej renty
uzupełniającej, a ponadto kwotę 1.945 zł miesięcznie tytułem renty
stałej. Wyrok Sądu Apelacyjnego jest wyrokiem prawomocnym.
Oba wyroki opierały się na zasadzie ponoszonego przez właściciela
nieruchomości (Spółdzielnię) ryzyka, jednocześnie współpozwanego, firmę
Elektrodźwig, Sądy obu instancji uwolniły od odpowiedzialności, jako
właściwie wykonującego swoje obowiązki umowne. Obie instancje nie
kwestionowały działania osoby trzeciej - złodzieja. Prowadzone
dochodzenie policyjne i prokuratorskie zostało umorzone w dniu
26.03.1998 r. decyzją Prokuratury Rejonowej z powodu nie wykrycia sprawcy.
Zarząd wystąpił do Sądu Kasacyjnego o ponowne rozpatrzenie sprawy, jak
również złożył wniosek o zabezpieczenie przez Sąd kwoty należności
zasądzonej, na rzecz skarżącej, do czasu jej rozpatrzenia przez ten Sąd.
W tej sytuacji Rada Nadzorcza, na wniosek Zarządu, podjęła Uchwałę Nr
85/XX/2004 w dniu 17.03.2004 r. o pokrycie kosztów poniesionych w
powyższej sprawie, przez okres dwóch lat, w sposób następujący.
obciążenia sądowe   1   - 0,66 zł/m2 p.u.  (tytułem odszkodowania,
odsetek  i  kosztów
sądowych)
obciążenia sądowe 2 - 0,09 zł/m2 (tytułem renty).
Zarząd PSBM PAN "AKADEMIA"
************************************************************************


 "Art. 46.2. Prezes URTiP w celu ochrony użytkownika końcowego może, w
drodze decyzji, nałożyć na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego o znaczącej
pozycji rynkowej na rynku usług detalicznych następujące obowiązki:
1) nieustalania zawyżonych cen usług;
2) nieutrudniania wejścia na rynek innym przedsiębiorcom;
3) nieograniczania konkurencji poprzez ustalanie cen usług zaniżonych w
stosunku do kosztów ich świadczenia;
4) niestosowania nieuzasadnionych preferencji dla określonych użytkowników
końcowych, z wyłączeniem przewidzianych w ustawie;
5) niezobowiązywania użytkownika końcowego do korzystania z usług, które są
dla niego zbędne"

Ciekawe jak to sie ma do dotychczasowych praktyk TPSA oraz "Trojcy", Moze
dzieki temu zapisowi da sie cos uzyskac, poprawic

"Art. 71. 1. Abonent będący stroną umowy z dostawcą usług zapewniającym
przyłączenie do publicznej sieci telefonicznej operatora może żądać przy
zmianie operatora przeniesienia przydzielonego numeru do istniejącej sieci
innego operatora na obszarze:
1) strefy numeracyjnej - w przypadku numerów geograficznych;
2) całego kraju - w przypadku numerów niegeograficznych.
3). Za przeniesienie przydzielonego numeru przy zmianie operatora może być
pobrana od abonenta przez dotychczasowego dostawcę usług jednorazowa opłata
określona w jego cenniku, której wysokość nie powinna zniechęcać abonenta do
korzystania z tego uprawnienia"

Chwala za ten wynalazek, ale rodzi pewne watpliwosci zapis o oplacie, a w
zasadzie brak zapisu wysokosci takiej oplaty. Stanowi to pewien minus
ustawy. Podejrzewam ze taka usluga bedzie najdrozsza w Idei tak jak do tej
pory zmiany numeru na dowolny lub zloty zawsze najdrozsze w Idei. Pozyjemy
zobaczymy

    "Art. 105. 1. Za każdy dzień przerwy w świadczeniu usługi powszechnej
płatnej okresowo abonentowi przysługuje odszkodowanie w wysokości 1/15
średniej opłaty miesięcznej liczonej według rachunków z ostatnich trzech
okresów rozliczeniowych, jednak za okres nie dłuższy niż ostatnie 12
miesięcy.
   2. Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli w okresie rozliczeniowym łączny
czas przerw był krótszy od 36 godzin.
   3. Niezależnie od odszkodowania, za każdy dzień, w którym nastąpiła
przerwa w świadczeniu usługi telefonicznej płatnej okresowo trwająca dłużej
niż 12 godzin, abonentowi przysługuje zwrot 1/30 miesięcznej opłaty
abonamentowej"

Czyli wychodzi na to ze jesli awaria istneje przez conajmniej 3 dni to wtedy
nalezy sie zwrot 1/15 srednej z trzech ostatnich rachunkow. I tu jest maly
zonk bo kiedys w Plusie jak bylem mialem czesto awarie jednodniowe i wtedy
jak dzwonilem do nich to mowili ze beda nici z odszkodowania ale popatrzcie
dalej ustep 3 wedlug tego zapisu za taei sytuacje nalezy sie 1/30 zwrotu
dobre i to

" Art. 109. 1. Spór cywilnoprawny między konsumentem a dostawcą publicznie
dostępnych usług telekomunikacyjnych może być zakończony polubownie w drodze
postępowania mediacyjnego.
  2. Postępowanie mediacyjne prowadzi Prezes URTiP na wniosek konsumenta lub
z urzędu, jeżeli wymaga tego ochrona interesu konsumenta.
 3. W toku postępowania mediacyjnego Prezes URTiP zapoznaje dostawcę
publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z roszczeniem konsumenta,
przedstawia stronom sporu przepisy prawa mające zastosowanie w sprawie oraz
ewentualne propozycje polubownego zakończenia sporu.
  4. Prezes URTiP może wyznaczyć stronom termin do polubownego zakończenia
sprawy.
  5. Prezes URTiP odstępuje od postępowania mediacyjnego, jeżeli w
wyznaczonym terminie sprawa nie została polubownie zakończona oraz w razie
oświadczenia co najmniej jednej ze stron, że nie wyraża ona zgody na
polubowne zakończenie sprawy.

Art. 110. 1. Stałe polubowne sądy konsumenckie przy Prezesie URTiP, zwane
dalej "sądami polubownymi", tworzone są na podstawie umów o zorganizowaniu
takich sądów, zawartych przez Prezesa URTiP z organizacjami pozarządowymi
reprezentującymi konsumentów, przedsiębiorców telekomunikacyjnych lub
operatorów pocztowych. Koszty administracyjne funkcjonowania sądów
polubownych pokrywa Prezes URTiP"

Calkowity bezsens i marnotrawienie publicznych pieniedzy a dlaczego a no

mediacja miedzy stronami i ktory operator na tym etapie sie przyzna do
swojego bledu ?? Otoz zaden, "Trojca" bedzie czekala az do wydizalu
cywilnego sie zlozy wniosek

No a teraz wasza kolej  czekam na komentarze


Użytkownik "u_2"

nie ma takiego rozróżnienia. § 6 brzmi:
1. z tytułu realizacji przedmiotu umowy, o którym mowa w § 1,
wykonawcy przysługuje jednorazowe wynagrodzenie w wysokości...
2. wynagrodzenie płatne jest przelewem na konto [...], po dostarczeniu
projektu o którym mowa w § 1 do siedziby zamawiającego zgodnie z § 2.
----------------------------
No to skąd te przelewy - liczba mnoga - jeżeli umowa wskazuje, że przelew
powinien być tylko jeden?
Czy mam sądzić - na podstawie Twoich poprzednich wypowiedzi - że na skład
następnych numerów, które zrobiłaś, miała być zawarta osobna umowa, której
nie mogłaś się doczekać? I robiłaś go na podstawie umowy ustnej? A może
ustne uzgodnienia opiewały na np. na skład przez rok...? :-))
Skontaktuj się z jakimś dobrym adwokatem.

jest takie powiedzenie, kto ma miękkie serce musi mieć twardą dupę. ja
właśnie teraz tę twardość muszę wykazać. czy fakt bycia w twojej
ocenie naiwną, zmienia kwestię prawa klienta do wydawania następnego
numeru na bazie tej makiety?
-----------------------
Ta kwestia prawna wcale nie jest taka jasna.
Podpisałaś umowę, w której przekazujesz prawa majątkowe do projektu,
jeżeli by przyjąć, że dla Ciebie był to projekt biuletynu (czegoś
jednorazowego) i dlatego w treści paragrafu czwartego, punkt 10 nie ma
wymienionej zmiany treści - czyli stworzenie na jego podstawie następnych
numerów, to czemu bez kolejnych umów składałaś następne numery. Twoje
postępowanie może sugerować, że słowo projekt obydwoje zrozumieliście jako
makieta. Prawda?

być może to co ty nazywasz naiwnością, dla mnie jest zwykłą
uczciwością,
--------------------------------
Ale Ty chyba źle rozumiesz uczciwość w takim przypadku. Czy Twój
zleceniodawca powinien od Ciebie oczekiwać, że przekażesz mu innych swoich
klientów? ("...obiecał "dobrą współpracę", co ja naiwnie zinterpretowałam,
jako możliwość udziału we wszelkich zapytaniach dla ich firmy...")

Z Twoich wypowiedzi zaczyna kształtować się sytuacja, że wszystko było
"cacy" dopóki nie doszłaś do wniosku, że zleceniodawca ma obowiązek
dostarczać Ci następne, nowe zlecenia - nie zrobił tego, to Ty się obraziłaś
i teraz próbujesz zabrać swoje zabawki. Wybacz, ale tak to wygląda.

Spójrz na to w jeszcze inny sposób:
Ty w zasadzie zgadzasz się z żądaniami zleceniodawcy, bo przekazałaś mu (czy
też chcesz przekazać - nie chce mi się tego szukać) edytowalne eps`y - czyli
w zasadzie również pliki otwarte, ale uparłaś się, że nie dostanie plików z
Indyka. Jeżeli on weźmie dobrego prawnika i po jakimś czasie udowodni Ci nie
tylko, że powinnaś mu przekazać te pliki, ale również Twoją złą wolę, to
odszkodowanie związane z koniecznością stworzenia nowej makiety, stratami
wynikłymi przez... może wielokrotnie przewyższyć wartość tej umowy.
Jeżeli uważasz, że ma to składać sekretarka, to jest wielce prawdopodobnym,
że po pierwszym numerze by do Ciebie wrócili... W sądzie będziecie sobie
bardzo długo udowadniać Wasze racje i stawiam, że 60:40 on wygra.

Pozdrawiam
DarekNo to skąd te przelewy - liczba mnoga - jeżeli umowa wskazuje, że przelew
powinien być tylko jeden?


za umowę o przekazanie praw itp. był jeden przelew. każdy następny był
za złożony numer. z czego zlecenie na skład przed samym składem
dostałam tylko przy pierwszym numerze. pozostałe docierają po fakcie.
oni zlecenia sobie generują kiedy chcą, wpinają do akt i to im
wystarczy.

Czy mam sądzić - na podstawie Twoich poprzednich wypowiedzi - że na skład
następnych numerów, które zrobiłaś, miała być zawarta osobna umowa, której
nie mogłaś się doczekać? I robiłaś go na podstawie umowy ustnej? A może
ustne uzgodnienia opiewały na np. na skład przez rok...? :-))


zdecydowanie mowa była o podpisaniu umowy na rok. ostatnia rozmowa
dotyczyła warunków, na niektóre ich propozycje nie chciałam się
zgodzić. np.: na składanie na laptopie u nich lub odbiór materiałów 24
h przed drukiem, gdyż po kilku numerach próbnych wiedziałam, że oni
sami nie są w stanie takich terminów dotrzymać, a stres będzie głównie
mnie dotyczył. o umowie oprócz mnie i klienta wiedzą co najmniej 3
osoby, z czego 2 z biura klienta. co więcej, gdy spytałam bezpośrednio
klienta, czemu do tej pory nie ma przygotowanej umowy, to dowiedziałam
się, że jedna z osób z biura miała ze mną wszystko uzgodnić. ta osoba
mi powiedziała, że o umowie nic póki co nie słychać, za to ma
wystawiać mi zlecenia.

Skontaktuj się z jakimś dobrym adwokatem.


tak chyba zrobię

Ta kwestia prawna wcale nie jest taka jasna.


zauważyłam ;)

Podpisałaś umowę, w której przekazujesz prawa majątkowe do projektu,
jeżeli by przyjąć, że dla Ciebie był to projekt biuletynu (czegoś
jednorazowego) i dlatego w treści paragrafu czwartego, punkt 10 nie ma
wymienionej zmiany treści - czyli stworzenie na jego podstawie następnych
numerów, to czemu bez kolejnych umów składałaś następne numery. Twoje
postępowanie może sugerować, że słowo projekt obydwoje zrozumieliście jako
makieta. Prawda?


sądzę, że oboje dobrze to zrozumieliśmy, to miała być makieta gazety.
natomiast czemu tego nie ma w umowie, nie wiem. obawiam się, że osoba
przygotowująca umowę jest kiepska w przygotowywaniu takich rzeczy.
nikt z firmy klienta nie ma pojęcia o przygotowaniu do druku, więc
mogło im umknąć.

Ale Ty chyba źle rozumiesz uczciwość w takim przypadku. Czy Twój
zleceniodawca powinien od Ciebie oczekiwać, że przekażesz mu innych swoich
klientów? ("...obiecał "dobrą współpracę", co ja naiwnie zinterpretowałam,
jako możliwość udziału we wszelkich zapytaniach dla ich firmy...")


nie rozumiem prawdę powiedziawszy. chodziło mi o zapytania dotyczące
projektowania i składu, a nie zaopatrzenia w papier toaletowy na
przykład, jeśli w tym tkwi nasze niezrozumienie.

Z Twoich wypowiedzi zaczyna kształtować się sytuacja, że wszystko było
"cacy" dopóki nie doszłaś do wniosku, że zleceniodawca ma obowiązek
dostarczać Ci następne, nowe zlecenia - nie zrobił tego, to Ty się obraziłaś
i teraz próbujesz zabrać swoje zabawki. Wybacz, ale tak to wygląda.


nie! wszystko było cacy, gdy wiedziałam na czym stoję. że dostanę
konkretną umowę, będę znała terminy poszczególnych wydań. to wcale nie
musi się wiązać z umową na całe życie. do ostatniego numeru materiały
dostała zupełnie niezapowiedzianie, i o takiej porze, że już w
międzyczasie zdążyłam się pożegnać ze składaniem.

Spójrz na to w jeszcze inny sposób:
Ty w zasadzie zgadzasz się z żądaniami zleceniodawcy, bo przekazałaś mu (czy
też chcesz przekazać - nie chce mi się tego szukać) edytowalne eps`y - czyli
w zasadzie również pliki otwarte, ale uparłaś się, że nie dostanie plików z
Indyka. Jeżeli on weźmie dobrego prawnika i po jakimś czasie udowodni Ci nie
tylko, że powinnaś mu przekazać te pliki, ale również Twoją złą wolę, to
odszkodowanie związane z koniecznością stworzenia nowej makiety, stratami
wynikłymi przez... może wielokrotnie przewyższyć wartość tej umowy.
Jeżeli uważasz, że ma to składać sekretarka, to jest wielce prawdopodobnym,
że po pierwszym numerze by do Ciebie wrócili... W sądzie będziecie sobie
bardzo długo udowadniać Wasze racje i stawiam, że 60:40 on wygra.


Darku, masz rację. uparłam się. a żeby nie spotkać się w sądzie chyba
jednak poproszę o konsultację prawnika. a że w międzyczasie gazeta
musi się ukazywać, bo jeśli coś się nie uda, to będzie więcej niż ujma
na honorze lokalnych vipów (wiele osób na to czeka), to sądzę, że będą
poszukiwać innych wyjść z sytuacji niż lecenie od razu do sądu.