| Niestety przerabialem to. REGON otrzymasz, na decyzje z US o nadaniu
NIP-u
| musisz poczekac, az doniesiesz odpis z KRS (przynajmniej w Gdansku).  A
bez
| NIP-u czasem ciezko prowadzic dzialalnosc :-)

Ej, cos nakręcili - rejestrowałam spółkę pare miesięcy temu i do
otrzymania NIPu potrzebny był regon, umowa i kopia głownego formularza
złożonego do KRS (wniosku z pieczątką przyjęcia).
Spółka działała jako "w organizacji" przez ok. miesiąc posługując się
juz własnym NIPem. Jest to wtedy "jednostka organizacyjna nie
posiadająca osobowości prawnej", pełnoprawny uczestnik obrotu
gospodarczego.
No chyba że chciałes zgłosić "zoo" w organizacji juz jako osobe prawna,
którą przeciez jeszcze nie jest.

Ale co by nie było, do czasu otrzymania NIPu mozna posługiwac sie
regonem jako numerem zastępczym.
Możesz byc nawet VATowcem posiadajac tylko regon - wpisuje się go na
fakturze w miejsce NIPu i jest to pełnoprawna faktura VAT.

Spółka w organizacji musi przeciez płacic podatki. Jest juz wymieniona
"z nazwiska" w ustawie o PDOP - a więc ma prawo działac jako podmiot
gospodarczy. US nie może odmówić nadania NIPu.


Nie jestem pewny czy w styczniu 2001 (czyli chwile po wejsciu w zycie ustaw
o KRS i KSH) byla w ustawie o PDOP wymieniona. A ja wtedy dokonywalem
rejestracji. Wedlug informacji z US - nie moglem prowadzic DG (a
konkretnie - być platnikiem VAT-u) do czasu rejestracji w KRS.

Pozdrawiam

Hubert


· 


Zycie wymusilo na mnie otworzenie dzialanosci gospodarczej.
Prosze o pomoc - jak to (tzn. zakladanie dzialanosci)  teraz, w tzw.
nowej
rzeczywistosci sie robi ?
Gdzie sie udac po kolei, do jakich drzwi pukac, ile to kosztuje i
dlaczego
tak drogo ?

                                               losG


Hi, Hi, wspolczuje, czeka Cie "chozdienie po mukam", zobaczysz caly
przeglad urzedniczej niemoznosci. A teraz powaznie.
1. Urzad Miasta - zezwolenie na dzialanosc gospodarcza
2. Wojewodzki Urzad Statystyczny - numer Regon
3. Bank - zalozenie konta komercyjnego (polecam BOŚ przy
ul.Zapolskiej,
    vis a vis Wydz. Komunikacji, sa szybcy, tani i nie zdzieraja. Mila
obsluga)
    Konto jest niezbedne ze wzgledu na Urzad Skarbowy i ostatnio ZUS.
4. ZUS - wypelniasz formularze zgloszeniowe (nie powiem Ci jakie, bo
to
    zalezy od prowadzonej dzialalnosci)
5. Urzad Skarbowy - wlasciwy dla miejsca zamieszkania - zgloszenie
rozpo-
    czecia dzialanosci i zadeklarowanie tzw. obowiazku podatkowego.

Zakladam, ze masz NIP, Jezeli nie, to w US skladasz wniosek i czekasz
na nadanie numeru. Dlugo.

Uff, masz - jezeli urodziles sie pod dobra gwiazda - dwa tygodnie z
glowy.

A potem... modlisz sie o koszty. Ale do tego wez sobie doradce
finansowego
i dobrego ksiegowego.

powodzenia ( i wyrazy wspolczucia),
Jacek


Do tej pory, żeby skupować rybę od rybaków, trzeba było być podmiotem gospodarczym zarejestrowanym w Ministerstwie Rolnictwa i mieć nadany numer - czyli SPEŁNIĆ PEWNE WARUNKI, narzucone przepisami prawa. Postawienia warunków umożliwiających skupowanie ryby WYMAGAJĄ dyrektywy UE (sprawdź sobie, Panie Wolny Rybak) dotyczące rybołówstwa, więc rynek pierwszej sprzedaży nie jest rynkiem WOLNYM tylko podlegajacym ograniczeniom i reglamentacji. Nasze przepisy z 2004r ustawiły te wymagania bardzo nisko (ciężkie pieniądze płynęły dłuuuugim strumieniem z Pomorza do kieszeni osób tworzących ustawę w Warszawie - to się nazywa naukowo LOBBING) - wystarczyło mienć NIP, REGON i wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, złozyć wniosek i już. 5 lat funkcjonowania takich przepisów pokazało, że to rozwiązanie jest do D....
No to władza podniosła wymagania - nie reglamentuje się już tylko DOSTĘPU do rynku pierwszej sprzedaży ryb, rejestrując podmioty, ale reglamentacji podlegają TEŻ MIEJSCA wystawienia na sprzedaż. Piszcie Panowie na berdyczów - płaczecie już wiele lat, a władza robi swoje. Przy okazji pompując w Was pieniądze polskich i unijnych podatników.

Najpierw do Urzędu Miasta / gminy - składasz wniosek o zgodę na rozpoczęcie działalności. Potrzebujesz do tego celu kody PKD twoich działalności (panie z urzędzie może w tym zakresie pomogą). Zgodę dosztaniesz po kilku / kilkunastu dniach. Potem idziesz z tym do GUSu po nadanie numeru REGON. Przeważnie zrobią to na poczekaniu - wniosek, kilkanaście minut i już. Z tymi dwoma dokumentami, oraz dokumentem nadania NIPu idziesz do Urz, Skarbowego. Tam wypełniasz pita lub pity (jesli idziesz na wat to uiszczasz składkę na dzień dobry) i możesz ruszać z działalnością. W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności musisz ją zgłosić do ZUSu. W międzyczasie wyrabiasz pieczątkę i zakładasz konto fimowe dla przelewania składek.
Chyba o niczym nie zapomniałem, a jak zapomniałem to koledzy dopiszą.
Pozdrawiam.

· 

Niestety nie można już nic dopisać więc muszę napisać następny post. Nie można znaleźć w BIP danych o BPEC takich np. jak o MPWiK we Wrocławiu.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Wrocławiu jest jednoosobową spółką Gminy Wrocław, utworzoną na podstawie Aktu Przekształcenia Przedsiębiorstwa Komunalnego w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z dnia 2 lutego 1993 r., Repertorium A nr 607/93.
Spółkę zarejestrowano w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabryczna, Wydział VI Gospodarczy - Rejestrowy nr rej. H3728 B, KRS 0000043801.
Spółce nadano numer statystyczny REGON 930155369.
Ktoś chyba jest wyznaczony w Urzędzie miasta, czy gminy do zamieszczania tego rodzaju informacji? Takie dane są ogólnodostępne włącznie ze statutem BPEC, organizacją komórek i na wniosek dowolnej osoby powinny być udostępnione w terminie 14 dni.


czyli które sa to dokumenty
- N-9
- protokół powypadkowy
- zeznania świadka
- zeznania poszkodowanej


§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

§ 2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:
1) protokół powypadkowy;
2) prawomocny wyrok sądu pracy;
3) kartę wypadku;
4) decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu - w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono chorobę zawodową.

a co jesli pracownik nie zdecyduje sie ubiegac o odszkodowanie?? czy nalezy wziasc od niego jakies zaswiadczenie ze nie bedzie sie o nieubiegal?? zeby np. po miesiacu nie powiedzial nam ze on zglaszal chec ubiegania sie o odszkodowanie ale nie bylo z naszej strony zadnego odzewu??

A po co ci takie zaświadczenie.?
Aby pracownik mógl ubiegać sie o odszkodowanie musi napisac do pracodawcy wniosek ( pismo), jesli tego nie zrobi to znaczy, że sie nie ubiega.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

Inicjatywa jest ciekawa. Natomiast numer 590 w systemie GS1 Polska nie daje chyba gwarancji, że producent jest polski i że nie dokona transferu zysków za granicę. Żeby używać kodu trzeba mieć po prostu podmiot zarejestrowany w Polsce i jak mi się wydaje nie koniecznie musi być to nawet producent. Można sobie zatem wyobrazić np. polską filię francuskiego koncernu (zatem z numerem REGON) zakupującą od "matki" towar, pakującą go i sprzedającą. A następnie wyprowadzającą zysk np. płacąc wielomilionowe "opłaty licencyjne" firmie-matce za korzystanie z jej zastrzeżonych nazw lub znaków.
Oczywiście jeżeli numer jest inny 590 to raczej na pewno nie będzie polska firma ...

Takie przynajmniej nasunęły mi się wnioski kiedy przeczytałem to co znaleźć można na stronie GS1 Polska. Jeśli ktoś może potwierdzić moje przypuszczenia lub im zaprzeczyć, byłbym wdzięczny.

Uczestnikiem Systemu GS1 w Polsce może być każdy podmiot gospodarczy posiadajcy nadany mu przez właściwy organ numer statystyczny REGON.
http://www.gs1pl.org/down...unki_ogolne.pdf

miejscowość, data

Nazwisko i imię poszkodowanego

Ulica

Kod pocztowy - miejscowość

Do

nazwa zakładu pracy – płatnik składek

ulica

kod pocztowy, miejscowość

WNIOSEK
O JEDNORAZOWE ODSZKODOWANIE

Proszę o skierowanie do lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu w związku ze zdarzeniem wypadkowym z tytułu:

· przy pracy z dnia*

· zrównanego z wypadkiem przy pracy z dnia*

· w drodze do pracy z dnia*

· w drodze z pracy z dnia*

PŁATNIK SKŁADEK

Numer NIP

Numer REGON

Gdy płatnikowi nie nadano numeru NIP lub REGON wypełnić jedną z poniższych pozycji:
Seria i nr dowodu osobistego

Seria i numer paszportu

UBEZPIECZONY

Numer PESEL

Numer NIP

Gdy ubezpieczony nie posiada numeru PESEL lub NIP wypełnić jedną z poniższych pozycji:
Seria i numer dowodu osobistego

Seria i numer paszportu

Nazwisko i imię ubezpieczonego lub uprawnionego członka rodziny podpis

to z programu jaki posiadam :):) ale często stosuje swój wniosek który zamieściłam wcześniej :)

1) Najpierw trzeba zglosic sie do Krajowego Rejestru Sadowego ul.Barska i poprosic o wnioski do zalozenia stowarzyszenia.

2) Po wypelnieniu wniosku skladamy ten wniosek + statut do KRS-u. Tu pojawiaja sie pierwsze oplaty okolo 1500 zl.

3) Po otrzymaniu numeru KRS-u oraz zarejestrowaniu w KRS otrzymamy dokument rejestracji.Pozniej skladamy wniosek do GUS-u (ul. 1-ego Sierpnia) o nadanie nr.Regon.

4) Po otrzymaniu dokumentu z rejestracji oraz zaswiadczenia o nadaniu Regonu zakladamy konto bankowe na stowarzyszenie.

5) Z wszystkimi dokumentami ( tj. wypisem z KRS-u, zaswiadczeniem o nadaniu nr Regon i podpisana umowa z bankiem) skladamy wniosek do Urzedu Skarbowego (wg. miejsca siedziby stowarzyszenia) o nadanie nr. NIP (oplata 152 zl).

6) Trzeba zatrudnic ksiegowa albo lepiej podpisac umowe z biurem ksiegowym lub moze prowadzic to osoba ze stowarzyszenia (oczywiscie musi sie na tym znac).

7) Po otrzymaniu NIP-u trzeba zlozyc oswiadczenie do US o zwolnienie stowarzyszenia z placenia podatku dochodowego i podatku VAT (powolujac sie na odpowiednie przepisy).

Stowarzyszenie rozlicza sie w formie uproszczonej i deklaracje skladane sa raz do roku.


Chlopaki tak wlasnie to wyglada.Rozmawialem z mama i nie ma nic wiecej do zalatwiania...

Decyzje odnosnie rejestracji stowarzyszenia? To akurat raczej formalnosc, ale tez powstanie stowarzyszenia o niczym przeciez nie przesadza.

To zarejestruj jakies to zobaczysz.
Zalatwienie KRS, REGON-u. trwa (glupi sad mamial? na riozpoznanie wniosku 3 miesiace). Pozniej taki drobiazg jak numer konta bankowego. No i nie zapominajmy o zalatwieniu NIP-u. W chwile moment tego sie nie zalatwi. Przynajmniej nie w tym kraju

Zalatwienie NIP-u i REGON-u zajelo mi niedawno jakies 2 godziny, teraz ponoc jest prosciej bo zalatwia sie to w jednym miejscu. Jesli sad zarejestruje (czyli de facto wpisze do KRS) to nada rowniez numer. Zalozenie konta bankowego to tez w dzisiejszych czasach maksymalnie godzina wiec nie przesadzalbym z tym,ze w chwile moment tego nie zalatwi. Owszem - rejestracja w sadzie trwa, ale jesli Gawrzyk pisze,ze bedzie w tym tygodniu to dalej powinno pojsc z gorki.

A regon ma nadany każdy rolnik który składa wnioski obszarowe, wystarczy zwróci się do Urzędu statystycznego i przyślą.

Mała pomyłka regon to ma nadana osoba prowadząca działalność gospodarczą, nadeje go Urząd Statystyczny, a rolnik składający wnioski o dopłaty ma na dany numer gospodartwa.

Teraz uwaga:

NIP jeżeli nie mamy wpisujemy regon lub pesel w miejsce NIPU.

Na przykład podczas wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Z tym, że po otrzymaniu musimy ów numer NIP donieść.

Nie dozwolonym jest żądać od kogoś NIPU jeżeli go nie ma. Choć praktykowanym. NIP dopiero można nadać kiedy powstaje obowiązek
rozliczenia podatkowego, a nie kiedy komu pasuje
------------------------------------------------------------------------------------
Osoba fizyczna aby otrzymać NIP musi wypełnić formularz zdaje się NIP -3 i podać jako podmiot za pośrednictwem przekazywany jest forumalarz jakąś firmę (jej nazwę) oraz jej NIP.
Bez tego wymogu nie przepuszczą wniosku lub przyjmą i odrzucą do wyjaśnienia.

oddawac nie musi - uwierz mi - czasami jest warunek, ze kupowane rzeczy musza byc nowe - choc nie jest to normą - tak czy siak we wnioskach trzeba napisac na co sie chce wydac i ile - i tak tez trzeba wydac - a potem pokazac faktury ze sie wydalo - jest to dosc istotne - generalnei trzeba sie rozliczyc

zakladanie firmy:
1. idziesz do urzedu miasta i prosisz o ksiege z rozpiska w ktorej jest napisane jaki rodzaj dzialalnosci ma jaki numer np reklama 74.40.Z
2. skladasz wniosek o wpis do ewidencji dzialalnosci gospodarczych to kosztuje chyba 100 zl
3. za tydzien odbierasz ow wpis i szurujesz do GUS'u - tam dostajesz regon
4. z wpisem i regonem maszerujesz do Urzedu Skarbowego - skladasz stosowne pity i nipy i dostajesz za 2 tyg. nadanie numeru nip dla firmy (bedzie to twoj dotychczasowy nr nip), wypelniasz tam tez jesli chcesz, a chcesz pewnie deklaracje ze chcesz byc vat'owcem i to tez kosztuje chyba 150 zl
5. Majac NIP, WPIS DO EDG i REGON maszerujesz do ZUS'u i tam wypelniasz ZWA czy jakos tak - w zusie panie mile to powiedza :)

musisz tez miec siedzibe - bo jest to dosc istotne (a jesli ubiegasz sie o dofinansowanie z UP to jest to warunek konieczny) i chyba wynajmowane mieszkanie w celach mieszkaniowych nie moze byc siedziba - chyba - tu nei jestem pewien

wazna zasada - jak sie usmiechasz to szybciej zalatwisz sprawe :) - a jak jestes przystojny to idz do mlodych babek i badz mily (one tez tam siedza caly dzien i wolaly by robic cos innego)

Prutek, nic prostszego:

1. Idziesz do Urzędu Gminy, składasz formularz rejestracji nowego podmiotu gospodarczego (zakładam, że masz już 18 lat)
2. Jedziesz do Lublina, wypełniasz dokumenty do nadania numeru REGON
3. Wracasz przez Lubartów, zahaczasz o Urząd Skarbowy i ZUS, tam składasz kolejne dokumenty. Idąc na przystanek odwiedzasz punkt wyrabiania pieczątek.
4. Mając już własną firmę "Prutek 2 Project" siadasz do kompa. Siedzisz i główkujesz, a z tego powstaje biznesplan budki z totolotkiem. Spisujesz to, włącznie z obliczeniami ile na to trzeba kasy.
5. Mając dokumenty, jedziesz do Urzędu Pracy i składasz wniosek o pożyczkę dla nowego przedsiębiorcy. Zostawiasz biznesplan i czekasz. Jeżeli UP spodoba się projekt, to przydziela Ci kasę na rozruch interesu. Od tego musisz tylko wytrzymać rok na rynku, a pożyczka stanie się bezzwrotna.

Do dzieła. Mnie totolotek nie jest potrzebny, ale może faktycznie należę do mniejszości? Może obok totolotka zakłady bukmacherskie napędziłyby koniunkturę? W końcu przed nami Euro2012....

Na budkę z totkiem kasy nie dostaniesz z projektu UE. Prosty powód - budka to obiekt typowo komercyjny. Sprawa druga: UE nie daje kasy na bieżącą działalność, więc ktoś i tak tę budkę musiałby utrzymywać potem. "Niczyja" budka to średni pomysł

Jakby ktos mial linki do formularzy to bylabym niezmiernie wdzieczna za umieszczenie ich tutaj:)
Szukam zwlaszcza zaswiadczenia o dokonaniu wpisu do EDG i o nadaniu numeru REGON
Acha i jeszcze wniosek o wyborze formy opodatkowania.
No a z czasem przyjda nastepne.... wiec mozna je tu umieszczac....
Wielkie dzieki i buziaki dla wszystkich:*

Może chodzi o NIP unijny.

Różni się tym, że przed numerem podajesz znak PL i od razu wpisujesz cyfry bez kresek (ale musisz taki NIP mieć nadany oficjalnie przez urząd skarbowy - składa sie wniosek itp).
Zobacz czy zadziała.

Nie wiem co z regonem. - może to samo.

dalej Was pomęczę jeszcze z tą procedurą powypadkową

zrobione są wszystkie papiery związane z wypadkiem (protokoły itp) i co dalej

tzn, wiem mniej więcej co dalej ale chciałabym się upewnić, aby nie popełnić błędów

otóż:
pracownik wraca po L4 do pracy i pracodawca daje mu druk N-9 i idzie do lekarza w celu określenia stanu zdrowia
potem wysyłamy do ZUS:
- N- 9
- Pismo do ZUS
- Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku (oraz przesłuchania, oględziny miejsca wypadku)
No i wydaje mi się ze na tym byłby już koniec, ale znalazłam jeszcze wzór Karty Kosztów Wypadków Przy Pracy i się zastanawiam czy jest obowiązek tego wypełniania, kto to wypełnia i kto przechowuje

No i mam jeszcze pytanie o to pismo do ZUS

W jednym poście Monika napisała:
Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

I czy to jest właśnie to co ma to pismo zawierać
Czy może o co innego chodzi

Proszę rozwiejcie moje wątpliwości

no a co z tym:

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej „wnioskiem”, do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich — numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich — serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

Niech mi taki wniosek przygotuje poszkodowany (ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny) Wasze tak wyglądają

Ja właśnie wniosek zawierający te dane składam do ZUSu i traktuję to jako pismo przewodnie

Procedura nr SP/KmD/RP/031

Skrócony opis sprawy:
Zmiany w dowodzie rejestracyjnym spowodowane zmianą rodzaju pojazdu

Wymagane dokumenty:
1. Wniosek o wydanie skierowania na poszerzone badanie techniczne pojazdu
2. Załączniki:
- faktura VAT z adnotacją o dokonanych w pojeździe zmianach konstrukcyjnych wystawiona przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie zmian konstrukcyjnych ( w zaświadczeniu o nadaniu numeru REGON przedsiębiorca musi posiadać następującą cechę : 5020 - obsługa i naprawa pojazdów mechanicznych )
- kserokopia zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym - REGON
- oświadczenie wystawione przez producenta lub przedstawiciela producenta, że pojazd był homologowany zgodnie z wnioskowanymi danymi technicznymi
- dokumenty własności pojazdu
3. Do wglądu:
- Dokument tożsamości właściciela (jest nim dowód osobisty, a w przypadku osób prawnych - upoważnienie do załatwiania wszelkich spraw związanych z daną rejestracją w imieniu firmy )

Miejsce złożenia dokumentów:
Wydział Komunikacji i Dróg - rejestracja pojazdów , pokój nr 5
63-700 Krotoszyn, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 10

Termin i sposób załatwienia:
Od ręki,.

Podstawa prawna:
art.66 ust. 4 pkt. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. Nr 108 , poz. 908 - z późniejszymi zmianami z 2005r.)

Tryb odwoławczy:
Nie przysługuje

Inne informacje:
Opłata skarbowa:
- brak
Opłata administracyjna:
-

Ulgi:
-

Dostępne druki:
-

Witam wszystkich.

Jestem w trakcie zalatwiania formalnosci zwiazanych z rejestracja dzialalnosci gospodarczej.
Przygladam sie nowemu wnioskowi EDG-1 - rozumiem, ze skladam go w calosci w "jednym okienku", tak?
W takim razie nasuwa mi sie pytanie zwiazane z czescia EDG-RB dotyczaca rachunkow bankowych.

Banki (osobiscie konto mam zamiar zalozyc w mBank) wymagaja podczas rejestracji numeru REGON.
Jednak jeszcze go nie posiadam bo przeciez nie zostal mi on nadany, wiec w jaki sposob mam go wpisac we wniosku o zalozenie rachunku bankowego?

Czy mozecie mi podpowiedziec jak ma odbyc sie ta rejestracja jesli we wniosku EDG-1 wymagany jest numer rachunku bankowego,
a do zalozenia rachunku potrzebuje numeru REGIN?

Z gory dziekuje,
Pozdrawiam

Witam.
Wspólnoty Mieszkaniowej się nie zakłada - powstaje ona z mocy prawa w momencie sprzedaży lokalu pierwszej osobie fizycznej, będącej lokatorem w budynku. Zapewne chodzi o REJESTRACJĘ wspólnoty. Rzecz jest prosta i nie wymaga specjalnego zachodu. Oto co należy zrobić :

1. Podjąć uchwały o wyborze zarządu i ustanowieniu regulaminu wspólnoty. Można dodać pełnomocnictwo dla osoby, która będzie załatwiała te sprawy.
2. Złożyć wniosek w Urzędzie Statystycznym o nadanie numeru REGON.
3. Złożyć wniosek w Urzędzie Skarbowym o nadanie numeru NIP.
4. Wystąpić do banku o otwarcie konta.
5. Pieczątka.

Formalności nie powinny trwać dłużej niż 2-3 tygodnie.
Pozdrawiam


| Przesadziles. Zalozenie sp. z o.o. trwa ok. 1,5 miesiaca. Niestety

trzeba

| sie liczyc z duzymi oplatami notarialnymi (Akt zalozycielski, wzory

| podpisow

| itp.) i rejestrowymi (za wpis do Krajowego Rejestru Sadowego itp.).

| Przesadziliscie.
| Jak dobrze sie przygotujecie to mozna to zalatwic w 1-2 dni.
| Bedzie to spolka "w organizacji", ktora moze prowadzic juz normalna
| dzialalnosc.

Niestety przerabialem to. REGON otrzymasz, na decyzje z US o nadaniu NIP-u
musisz poczekac, az doniesiesz odpis z KRS (przynajmniej w Gdansku).  A bez
NIP-u czasem ciezko prowadzic dzialalnosc :-)


Ej, cos nakręcili - rejestrowałam spółkę pare miesięcy temu i do
otrzymania NIPu potrzebny był regon, umowa i kopia głownego formularza
złożonego do KRS (wniosku z pieczątką przyjęcia).
Spółka działała jako "w organizacji" przez ok. miesiąc posługując się
juz własnym NIPem. Jest to wtedy "jednostka organizacyjna nie
posiadająca osobowości prawnej", pełnoprawny uczestnik obrotu gospodarczego.
No chyba że chciałes zgłosić "zoo" w organizacji juz jako osobe prawna,
którą przeciez jeszcze nie jest.

Ale co by nie było, do czasu otrzymania NIPu mozna posługiwac sie
regonem jako numerem zastępczym.
Możesz byc nawet VATowcem posiadajac tylko regon - wpisuje się go na
fakturze w miejsce NIPu i jest to pełnoprawna faktura VAT.

Spółka w organizacji musi przeciez płacic podatki. Jest juz wymieniona
"z nazwiska" w ustawie o PDOP - a więc ma prawo działac jako podmiot
gospodarczy. US nie może odmówić nadania NIPu.

        Maddy


Jak najszybciej zalozyc spolke z o.o.?

Chodzi mi o kolejnosc dzialan?
Gdzie - do ktorego urzedu, sadu najpierw zawitac?
Jakie instytucje nalezy (trzeba) odwiedzic?
Ile czasu to wszystko moze trwac?

Czy Spółka z o.o. jest lepszym rozwiazaniem niz Spółka cywilna?

Adam Kowol


Sp. z o. o.
1. wymyślasz w domu umowę spółki
2. pędzisz do notariusza, gdzie podpisujesz umowę spółki i wybierasz zarząd
(p)
a) wpłacasz kapitał zakładowy (min. 50.000 zł) na konto, przy zakladaniu
którego stracisz dużo nerwów (p)
3. kupujesz dużo papierosów i alkoholu (przydadzą się później) (p)
4. pędzisz do sądu rejestrowego (sąd rejonowy) po druki formularzy
5. wypalając papierosy i pijąc alkohol próbujesz wypełnić formularze o wpis
spółki do krejowego rejestru sądowego
potem wniosek składasz (p)
6. sąd odrzuca twój wniosek z powodu krzywej kreski bądź innego
niedopuszczalnego braku fomralnego
7. patrz punkt 4.
8 składasz wniosek po prawkach
(czynności 4 - 8 mogą się powtarzać)
9. Sąd wydaje postanowienie o wpisie spółki do KRS
10 biegniesz do wojewódzkiego Urzędu statystycznego aby wnioskować o nadane
numeru REGON
11. dostajesz regon pocztą
12. biegniesz do Urzędu SKarbowego aby złożyć wniosek o nadanie numeru NIP,
oraz zarejestrować spółkę jako podatnika podatku VAT. (p)
13 dostajesz zawiadomienie o nadaniu numeru NIP
14. Siadasz w fotelu, patrzysz na walające się niedopałki i butelki i
myślisz, że Ci się udało.

(p) - czynnośc płatna

s.c.
umowa spółki wystarczy na piśmie (chyba że coś się zmnieniło i przegapiłem
ostatnie zmiany) i nie musi być zawierana w umowie aktu notarialnego.
nie ma minimalnego kapitału zakładowego
aby założyć spółkę cywilną potrzba co najmniej dwóch osób.

reszta wygląda podobnie jak wyżej.

powodzenia i pozdrowienia

Marcin
| Zycie wymusilo na mnie otworzenie dzialanosci gospodarczej.
| Prosze o pomoc - jak to (tzn. zakladanie dzialanosci)  teraz, w tzw.
nowej
| rzeczywistosci sie robi ?
| Gdzie sie udac po kolei, do jakich drzwi pukac, ile to kosztuje i
dlaczego
| tak drogo ?

|                                                losG

Hi, Hi, wspolczuje, czeka Cie "chozdienie po mukam", zobaczysz caly
przeglad urzedniczej niemoznosci. A teraz powaznie.
1. Urzad Miasta - zezwolenie na dzialanosc gospodarcza
2. Wojewodzki Urzad Statystyczny - numer Regon
3. Bank - zalozenie konta komercyjnego (polecam BOŚ przy
ul.Zapolskiej,
    vis a vis Wydz. Komunikacji, sa szybcy, tani i nie zdzieraja. Mila
obsluga)
    Konto jest niezbedne ze wzgledu na Urzad Skarbowy i ostatnio ZUS.
4. ZUS - wypelniasz formularze zgloszeniowe (nie powiem Ci jakie, bo
to
    zalezy od prowadzonej dzialalnosci)
5. Urzad Skarbowy - wlasciwy dla miejsca zamieszkania - zgloszenie
rozpo-
    czecia dzialanosci i zadeklarowanie tzw. obowiazku podatkowego.

Zakladam, ze masz NIP, Jezeli nie, to w US skladasz wniosek i czekasz
na nadanie numeru. Dlugo.

Uff, masz - jezeli urodziles sie pod dobra gwiazda - dwa tygodnie z
glowy.

A potem... modlisz sie o koszty. Ale do tego wez sobie doradce
finansowego
i dobrego ksiegowego.


Zanim pojdziesz zalozyc konto musisz wyrobic sobie pieczatke
(obowiazkowo:
nazwa i adres firmy, imie i nazwisko wlasciciela).
Poza tym konto nie zawsze jest potrzebne (np. na karte podatkowa).

W Urzedzie Skarbowym bedziesz musial zdecydowac jaka forme opodatkowania
wybierasz
(KPiR, ryczalt, karta podatkowa) - nie wszystkie sa mozliwe w danym
rodzaju
dzialalnosci. Jak wybierzerz KPiR (Ksiega Przychodow i Rozchodow), to
jeszcze
mozesz wybrac czy bedziesz placil VAT, czy nie.

Tuptuś(...)

Zgłoszenie jest jednocześnie wnioskiem.  


Tak, z urzędu. To taki automat. Zresztą nie tylko w tej sytuacji.
Nadal nie zgłasza tego rodzic, czy osoba zainteresowana.

A także występuje się przy nadaniu/przywróceniu obywatelstwa,


(...)

Jest wiele innych przypadków, a mówimy raczej o sytuacji
standardowej, a nie odstępstwach.

Trąci - urzędnik weryfikuje czy Ty to Ty. ;-)


Po raz kolejny? Ile razy można?

Swoja drogą okazło się że np. osoby stare i niedołężne mają wymieniać
dowody ale urzędnik musi wnioske przyjąć w siedzibie urzędu. W innych
sprawach może do takeij osoby sie pofatygować a w sprawie dowodu nie.
Przerabiałem to w przypadku babci mojej żony.


Nieprawda. Są przepisy, które wyraźnie mówią o odstępstwach od tej
zasady. Jak znajdę chwilę to poszukam.

NIP - to numer identyfikacyjny podmiotu płacącego podatek - nie
identyfikuje obywatela bo taki numer mają też firmy.


Ja wiem czym jest NIP, problem w tym, że jeżeli chodzi o wydawanie
przyznanego identyfikatora niczym to się nie różni od PESEL.
Podobnie jak REGON.

A wiesz że ciekawe - na obecnym - wymieniałem rok temu w związku z
przemeldowaniem - już nie ma daty ważności w polu 4b. A w starym pole
4b ma taką samą datę jak przy kategorii w polu 11. Sam sie zdziwiłem
ale nie będę urzędników pytał. ;-)


A widzisz? :) W EU obowiązuje mnóstwo PJ wydawanych w rożnych
okresach i nikomu nie przyszło do głowy wymieniać dokumentów,
za które podatnik już raz zapłacił. Niechby ktoś spróbował
tak jak w Polsce :( Przewidywane są okresy przejściowe, ale
nie podstaw, by takie dokumenty unieważniać. Zwyczajnie
umierają śmiercią naturalną, a na ich miejsce pojawiają się
nowe dokumenty zgodne z aktualnymi tendencjami. Tymczasem
w Polsce jest jeden wielki cyrk w tej kwestii, naciąganie
obywateli na bezpodstawne koszty oraz utrudnianie im życia.
Zamiast dokumentu w dawnej postaci mam taki sam, tyle że
nowy i w obydwóch rubrykach kreskę, która oznacza bezterminową
ważność dokumentu oraz uprawnień.

A przy okazji - wczoraj w oko rzuciłą mi sie informacja że w urzędach
znów luz bo rząd przedłużył wymianę o 3 miesiące więc tradycyjnie
Polacy stwierdzili że mają czas na wymianę i wymienią znów w ostatnim
momencie....


Mam wrażenie, że Polacy w tym się wcale nie różnią od innych nacji.


aqvario napisał/a:

Samochód można posiadać i nie płaci się za niego ubezpieczeń. Nie wolno tylko wyjechać nim na drogę.
Czy aby na pewno?

Cytat:

Każdy kto posiada pojazd musi, pod groźbą kar administracyjnych, zawrzeć umowę ubezpieczenia OC pojazdu.

Cytat:

Art. 23. 1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.
Co nie znaczy, że ubezpieczasz jak jeździsz a jak stoi to nie. Samo posiadanie pojazdu zobowiązuje do wykupienia ubezpieczenia OC bo w prawie nie ma znaczenia czy nim jeździsz czy zrobiłeś z niego domek dla kota - kupiłeś, posiadasz więc musisz ubezpieczyć ;p Jedyne wyjście to pojazd wyrejestrować ale z tego co wiem, po wyrejestrowaniu jest też kilka możliwości które należy udokumentować, czyli nie ma lekko:

Cytat:


WYMAGANE DOKUMENTY:

1. Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.
2. Dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu) – osoba fizyczna.
3. Aktualny odpis z KRS (wydany nie później niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku), zaświadczenie o nadaniu nr REGON – pozostałe podmioty. Sprawy rejestracji mogą załatwiać wyłącznie osoby upoważnione do reprezentowania firmy.
4. Dowód rejestracyjny.
5. Karta pojazdu – jeżeli była wydana.
6. W zależności od przyczyny wyrejestrowania:

a. utylizacja pojazdu – zaświadczenie o przekazaniu pojazdu lub zespołu pojazdu posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy do składnicy złomu wyznaczonej przez wojewodę oraz tablice rejestracyjne.
b. kradzież pojazdu – stosowne oświadczenie właściciela złożone pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań, stosowne zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu lub postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu.
c. wywóz pojazdu z kraju - dokument potwierdzający zbycie pojazdu za granicę i stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań lub kopię dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą.
d. zniszczenie (kasacja) pojazdu za granicą - dokument potwierdzający zniszczenie (kasację) pojazdu za granicą oraz tablice rejestracyjne.
e. udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności – dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadanego pojazdu, dokument potwierdzający wniesienie przez właściciela pojazdu opłaty na rzecz miasta na realizację zadań związanych z utrzymaniem porządku i czystości w mieście.

Nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Przesuwa ona termin uproszczenia rejestracji działalności na 1 października 2008 r.

Pierwotnie zaplanowano, że rejestracja działalności gospodarczej w „jednym okienku” będzie możliwa od 1 stycznia 2007 r. Administracja nie jest jednak do tego przygotowana pod względem informatycznym.

Zgodnie z nowelizacją, od 1 października 2008 r. przedsiębiorca będzie rejestrował działalność gospodarczą w urzędzie skarbowym, a nie w urzędzie gminy, jak obecnie. Z urzędu skarbowego odpowiednie dane zostaną przesłane automatycznie do ewidencji REGON w urzędach statystycznych i do ZUS. Rejestracja ma być bezpłatna. Będzie jej można dokonać także przez internet.

Obecnie przedsiębiorca rejestruje działalność w gminie. Następnie musi udać się do urzędu statystycznego po nadanie numeru REGON, do urzędu skarbowego po nadanie NIP i zarejestrować się w ZUS. Za wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej płaci się 100 zł.

Według rządu, 1 października 2008 r. ma być gotowa Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej. Zbudowanie systemu informacji będzie związane z innymi elektronicznymi systemami ewidencji w administracji publicznej, nad czym trwają obecnie prace. Kluczowy jest system ewidencji, łączący urzędy skarbowe, który ma być gotowy 1 października 2008 r.

Od tego dnia w urzędach skarbowych ma być utworzonych dodatkowo 2 tys. 400 etatów, co ma kosztować 100 mln zł. Będzie to związane z nowymi obowiązkami urzędów w kwestii rejestracji firm.

Również od 1 października 2008 r. przedsiębiorcy będą mogli czasowo zawieszać prowadzenie działalności gospodarczej, np. w czasie gorszej koniunktury. W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie musiałby płacić składek na ubezpieczenia społeczne, wpłacać zaliczki na podatek dochodowy ani składać deklaracji podatkowych. O zawieszeniu, np. na trzy miesiące, musiałby jedynie poinformować odpowiedni urząd.


Ja kur... nie rozumiem dlaczego żeby wprowadzić swobodę gospodarczą (jak mówi tytuł ustawy) trzeba rozbudowywać skarbówkę. To jest trochę paranoidalne. Nie znam się na tym ale coś mi się tu nie zgadza. I tylko nich nikt nie mówi że to wina Kaczej Polityki, bo z tego co pamiętam "Słoneczko Postępowej Ludzkości" Balcerowicz przez trzy lata gówno zrobił dla odbiurokratyzowania gospodarki. To chyba jakieś złośliwe skrzaty do tego mleka ustawowego sikają. Albo Adam Smith był szulerem

Mam juz wszystkie informacje odnosnie zarejestrowania klubu.Powiem Wam ze nie bedzie latwo ale mysle ze damy rade
W tym temacie prosze jedynie o wypowiedzi dotyczace wylacznie rejestracji
Jest wiele rzeczy ktore musimy zrobic aby zarejestrowac nasz klub.Napisze kolejne kroki ktore musimy poczynic w tym celu.Oczywiscie wszystko bedzie w malym skrocie.

1) Najpierw trzeba zglosic sie do Krajowego Rejestru Sadowego ul.Barska i poprosic o wnioski do zalozenia stowarzyszenia.

2) Po wypelnieniu wniosku skladamy ten wniosek + statut do KRS-u. Tu pojawiaja sie pierwsze oplaty okolo 1500 zl.

3) Po otrzymaniu numeru KRS-u oraz zarejestrowaniu w KRS otrzymamy dokument rejestracji.Pozniej skladamy wniosek do GUS-u (ul. 1-ego Sierpnia) o nadanie nr.Regon.

4) Po otrzymaniu dokumentu z rejestracji oraz zaswiadczenia o nadaniu Regonu zakladamy konto bankowe na stowarzyszenie.

5) Z wszystkimi dokumentami ( tj. wypisem z KRS-u, zaswiadczeniem o nadaniu nr Regon i podpisana umowa z bankiem) skladamy wniosek do Urzedu Skarbowego (wg. miejsca siedziby stowarzyszenia) o nadanie nr. NIP (oplata 152 zl).

6) Trzeba zatrudnic ksiegowa albo lepiej podpisac umowe z biurem ksiegowym lub moze prowadzic to osoba ze stowarzyszenia (oczywiscie musi sie na tym znac).

7) Po otrzymaniu NIP-u trzeba zlozyc oswiadczenie do US o zwolnienie stowarzyszenia z placenia podatku dochodowego i podatku VAT (powolujac sie na odpowiednie przepisy).

Stowarzyszenie rozlicza sie w formie uproszczonej i deklaracje skladane sa raz do roku.

No i tak to wyglada.Chce jeszcze powiedziec ze sam nie podejmuje sie zalatwieniu tych wszystkich spraw.Moim zdaniem trzeba zrobic zebranie i tam podzielic obowiazki.
Mam kilka wzorow i przykladow dokumentow ktore musimy wypelnic.

Wniosek jest bardzo prosty.
Nieznajomośc prawa nie zwalnia od kary , i to niech będzie przestrogą dla handlujących na dużą skalę bez prowadzenia działalności gospodarczej.
Sam fakt rejestracji tego faktu w US , otrzymanie zaświadczenia o wpisie do rejestru , oraz nadaniu numerów regon i nip , to dopiero początek.
Jeśli spełnia się warunki i rozpoczyna działalnoś po raz pierwszy , do ZUS odprowadzamy 200 zł a nie 764,51 jak płacą wszyscy. Dawało by to kwotę
9 174 zł w skali roku i tyle płacić trzeba będzie po skończenu okresu dwóch lat.
Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest ryczałt , odprowadzamy wtedy co miesiąc 3% od przychodu. Np jeśli zakupimy woreczków Sokoła w styczniu za 1 500 zł , i wszystkie sprzedamy za 3 000 zł to zryczałtowany podatek wyniesie 90 zł. I tu zaczyna się nasz problem. Osoba rozpoczynająca nową działalność gospodarczą , nie może w pierwszym roku działalności przekroczyć obrotu 25 000 zł. Następstwem jest konieczność prowadzenia kasy fiskalnej , oraz odprowadzania podatku Vat.
Pułap 40 000 zł , to pozostałość po tym gdy euro kosztowało ok 4,00 złotych , w chwili obecnej , kwota wolna od podatku Vat wynosi 39 700 .W dodatku pułap ten jest dla osób prowadzących działalność drugi rok.
To jeszcze nie wszystko.
Jeśli rozpoczniemy działalność np. w listopadzie , logiczne jest że nie przekroczymy obrotu 25 000 w ciągu dwóch miesięcy , ale wystarczy że w stycznu nasz obrót nieznacznie przekroczy kwotę 3 308 zł i podobnie jak w przypadku opisanym powyżej lądujemy w objęciach Vat.
Z czego to wynika ? Otóż US mnożą kwotę obrotu z pierwszego miesiąca x 12 , i skoro kwota jest więkrza niż 39 700 zł, uznają że nasz obrót w ciągu roku podatkowego , kwotę tą z pewnością przekroczy.
Jeśli przebrniemy jakoś te dwa lata , pojawia się nowe utrudnienie. Co ciekawe nie ze strony US i płaconych podatków , ba takie nam nie wychodzą .
Po prostu przy odliczaniu tzw . zdrowotnego 189,85 zł od podatku , wychodzi mam podatek na minus czyli nie płacimy nic.
Gdy kończy się okres ochronny i musimy odprowadzać ZUS w pełnej wysokośći , tj 764,51 miesięcznie . Tak więc nasz zysk musi być więkrzy niż ta kwota.
Jak to osiąnąć ?
To raczej pytanie dla osób sprzedających monety na allegro.

Na koniec mam informację która na pewno ucieszy wiele osób chcących legalnie sprzedawac na allegro.
Otóż od nowego roku kwota zwolniona od podatku Vat , zostaje zwiękrzona do wysokości 50 000 zł , pod warunkiem że jest to kontynuacja działalności.

W zwiazku z prośbą o publikację kilku informacji na forum w związku z harmonogramem postępowania po złożeniu biznes planów, poniżej znajdują się odpowiednie informacje:
Po ocenie b.pl. przez dr Skrzypka, wydajemy decyzję kto otrzyma pomostówkę i wtedy w ostatnim tygodniu czerwca należy założyć firmę i wnioskować do nas o pomostówkę. Wzór wniosku o wsparcie pomostowe znajduje się w materiałach z Biura Projektu. Do wniosku należy dorzucić załączniki, które są wymienione we wniosku:
1. potwierdzenie wykonania usługi szkoleniowo-doradczej - wystawiane przez nas

2. kopia dokumentu poświadczającego rejestrację działalności
gospodarczej

3. kopia nadania numeru REGON,

4. kopia dokumentu tożsamości zawierającego PESEL Beneficjenta
Ostatecznego (Mikroprzedsiębiorcy),

5. biznes plan na okres 2 lat od dnia zarejestrowania działalności
gospodarczej,

6. zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej w ciągu 3 kolejnych lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, wydane na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej - tego nie będzie.

7. dane o pomocy publicznej otrzymanej przez Beneficjenta Ostatecznego (Mikroprzedsiębiorcę), obejmujące informacje sprzed dnia 31 maja 2004 roku. - tego też nie będzie.

8. kopia aktualnego dokumentu poświadczającego zgłoszenie w ZUS (ZUS ZUA/ZZA ZUS ZFA/ZPA)/KRUS lub zaświadczenie o niefigurowaniu w ewidencji ZUS/KRUS

Po akceptacji przez nas wniosku, podpisujemy z Wami umowę o udzielenie
wsparcia pomostowego. Następnie wnioskujemy do UM o pieniądze dla Was, tak abyście już od lipca mieli środki w wysokości 700zł na działalność firmy. Wnioskujecie również o jednorazową dotację i my to rekomendujemy lub nie, ale ostateczną decyzję wydaje UM. Decyzja powinna być wiadomo albo jeszcze w lipcu albo dopiero w sierpniu. Tyczy się to dotacji inwestycyjnej. To, jak proces będzie wyglądał krok po kroku od początku szkoleń "wisi" na www w materiałach z Biura Projektu. Plik nazywa się "PROCEDURA dot. BOwDz25ZPORR.doc"

Założysz firmę w jednym okienku

I urząd skarbowy otwiera specjalne okienko dla osób, które chcą założyć firmę. Będzie dyskretnie, sprawnie i szybko, bo większość obowiązków przejmą na siebie urzędnicy. Zamiast w miesiąc, własną firmę będzie można mieć w tydzień

- Wyprzedzamy trochę zapowiedzi rządu, który planuje stworzenie takich ułatwień dla przyszłych przedsiębiorców. W przyszłym tygodniu pilotażowe "jedno okienko" chcemy uruchomić w urzędzie przy ul. Wróbla - mówi Tadeusz Daszkiewicz, zastępca naczelnika I US w Kielcach.

W sali operacyjnej zostanie wydzielony pokój, gdzie czekać będą urzędnicy. Osoba, które chce założyć własną firmę musi się tam zgłosić. - Najlepiej, gdy przyjdzie już z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, który otrzymuje się w referacie handlu urzędu miasta. Wtedy my przejmujemy obowiązki, czyli występujemy do urzędu statystycznego o nadanie regonu, przygotowujemy na miejscu dokumenty VAT i NIP i rejestrujemy firmę. Potem podatnik odbiera komplet dokumentów, idzie do ZUS i na tym koniec - tłumaczy Daszkiewicz. Zapowiada, że taka rejestracja zajmie około tygodnia. Dotychczas trzeba było samemu iść do urzędu statystycznego, do urzędu miasta i do kilku pokoi w urzędzie skarbowym, aby składać wnioski o dokument VAT, numer NIP, REGON. Wydanie poszczególnych decyzji zajmowało co najmniej dwa tygodnie. Teraz wszystko będzie gotowe w kilka dni.

- Podatnik będzie miał pełen komfort. Na miejscu, w jednym okienku będzie komplet druków i wniosków - wyjaśnia naczelnik Daszkiewicz. Pracownicy skarbówki udzielać też będą wszelkich informacji i służyć pomocą podatnikowi. - Chcemy, żeby tacy podatnicy czuli, że są traktowani bardzo priorytetowo, a urząd jest im przychylny. Jesteśmy po rozmowach z dyrekcjami urzędu statystycznego, urzędu miasta, ZUS-u. Wszystkie te instytucje będą współpracować w tym zakresie - podkreśla Daszkiewicz.

W związku z nowym przedsięwzięciem nie zwiększy się obsada w "skarbówce". Zmieni się za to organizacja pracy urzędu. Rocznie w Kielcach rejestruje swoje firmy kilkaset osób.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,5441119,Zalozysz_firme_w_jednym_okienku.html
Joanna Gergont
2008-07-09

NIP otrzymujemy w chwili kiedy uzyskujemy status płatnika.
Wniosek o nadanie numeru NIP należy złożyć przed dokonaniem przez osobę pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT lub akcyzowym albo przed złożeniem pierwszej deklaracji podatkowej(w przypadku podatku dochodowego). Składa się go w urzędzie skarbowym miejsca zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy. Zgłoszenie musi zawierać określone dane dotyczące przedsiębiorcy (gdy jest on osobą fizyczną m.in. nazwisko i imię, adres, obywatelstwo, numer PESEL) oraz prowadzonej przez niego działalności ( jej forma organizacyjno-prawna, siedziba, numer REGON, organ rejestrujący).

Zgodnie z przepisami płatnik dostarcza podatnikowi formularz zgłoszenia identyfikacyjnego w terminie 7 dni od dnia potrącenia pierwszej zaliczki na podatek dochodowy lub od dnia złożenia oświadczenia w sprawie rozliczenia rocznego. Podatnik składa płatnikowi zgłoszenie identyfikacyjne w terminie 14 dni od dnia otrzymania formularza zgłoszenia. Podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego we właściwym urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Wymagane dokumenty:
Zgłoszenie identyfikacyjne składane na formularzu:

* (NIP-3) przeznaczonym dla osób fizycznych nie prowadzących w ogóle działalności gospodarczej, wykonujących wolne zawody jeżeli ponadto nie prowadzą działalności gosp., wspólników spółek cywilnych, jawnych i komandytowych jeżeli poza uczestnictwem w tych spółkach nie prowadzą innej działalności gospodarczej, płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz płatników składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jeżeli nie są podatnikami


Firma z jednego okienka
Myślisz o założeniu firmy, ale przerażają cię formalności i bieganie po urzędach? Od 31 marca procedura wpisu do ewidencji działalności gospodarczej będzie prostsza. Aby otworzyć nowy interes, potrzebny będzie tylko jeden dokument.
Jak tłumaczy Katarzyna Urbańska, dyrektor departamentu prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, od 31 marca wszystkie formalności związane z zarejestrowaniem nowej firmy, czyli wpisem do ewidencji gospodarczej, nadaniem numeru REGON, aktualizacją lub nadaniem numeru NIP itd., będzie można załatwić w jednym miejscu, czyli w wyznaczonym „okienku” urzędu gminy. Wypełnieniem procedury rejestracyjnej zajmą się dalej urzędnicy.
Zamiast składania, jak do tej pory, pięciu formularzy w różnych miejscach, trzeba będzie wypełnić jeden wniosek o wpis do wszystkich urzędów zaangażowanych w proces rejestracji. Niestety, niezależnie od wypełnienia wniosku, przedsiębiorca będzie musiał zgłosić się jeszcze do ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego – formularze ZUS ZUA lub ZUS ZZA.
Zintegrowany wniosek o rejestrację będzie można złożyć w formie elektronicznej lub papierowej. W tym drugim przypadku – osobiście w urzędzie gminy lub wysyłając listem poleconym, ale ta druga forma będzie wymagała poświadczenia notarialnego ważności dokumentu.
Ministerstwo Gospodarki przygotowało już obydwa wzory wniosków. W przyszłości staną się one podstawą do określenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która zostanie uruchomiona w 2011 roku. Według planów, za dwa lata, aby zarejestrować firmę, przedsiębiorca będzie wypełniał jedynie formularz na stronie internetowej.
Źródło: Gazeta Prawna

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ [1]
z dnia 18 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.
(Dz. U. Nr 234, poz. 1974)
Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej „wnioskiem”, do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich — numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich — serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.
§ 2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:
1) protokół powypadkowy;
2) prawomocny wyrok sądu pracy;
3) kartę wypadku;
4) decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu — w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono chorobę zawodową.
§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej „Zakładem”, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.
§ 4. 1. Ubezpieczony będący płatnikiem składek, osoby z nim współpracujące, a także uprawniony członek rodziny, o którym mowa w § 1 ust. 1, kompletują dokumentację i przekazują ją wraz z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie bezpośrednio do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio także w przypadku:
1) braku płatnika obowiązanego do skompletowania dokumentacji;
2) zgłaszania przez ubezpieczonego wniosku o jednorazowe odszkodowanie w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej...

Klilka dni temu pojawił się wpis na forum odnośnie biurokracji w gminie. Chciałem wyrazić swoje zdanie w tej kwestii. Mają pewne doświadczenia sprzed lat.

Nie wiem dokąd doprowadzi nas lawinowo narastająca biurokracja w gminie. Szczerze mówiąc myślałem że z nowym Burmistrzem nadejdzie "nowe". Były szumne zapowiedzi pomocy mieszkańcom i przedsiębiorcom, zmiany na pewnych stanowiskach w UM, ale pomijam to, bo użyto bodajże sformułowania „...będzie pełnić funkcję do czasu powołania nowego zastępcy burmistrza...” Najwidoczniej cały czas szuka.
Dziś już wiem że jest nowe, ale nie jak było to zapowiedziane lecz na odwrót. Otóż Burmistrz Wisły postawił na nową jakość. Lepiej nie słuchać co o niej myślą mieszkańcy, bo ino można usłyszeć jakość przez duże Q.
Czytając wieści na jedynej słusznej stronie Wisły, można odnieść wrażenie, że były symbol "podań" jest niczym "rechot PRL". Zamiast "ówczesnego" papieru w Wiśle tworzy się dla każdej błahostki specjalną ścieżkę wniosku. Niczym komórki ebola potęguję się liczbę wniosków, regulaminów, załączników, zaświadczeń a do tego powołuje się komisje.
Jestem ciekaw ile ich już powołano w gminie ? Kuriozum jest takie, czy aby chodziło o przejrzystość decyzji ? bo i tak w regulaminie czy opisanych zasadach pojawia się np. zapis: "...zastrzega sobie prawo dopuszczenia do handlu tylko wybrane firmy, bez podania przyczyny w razie odmowy...".

Czekać tylko na konieczność składania wniosków o spotkanie z Burmistrzem, no ale z załącznikami:
1. formularz wniosku o spotkanie z Burmistrzem
2. potwierdzenie o zameldowaniu w mieście Wisła lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
3. zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON lub ksero dowodu osobistego
4. zaświadczenie o nadaniu numeru NIP.
5. oświadczenie o nie zaleganiu w opłacaniu podatków, opłat i innych należności na rzecz gminy
6. plan rozmowy,
7. propozycje rozwiązania problemu,
8. opis sprawy w jakiej składa się wniosek.
9. uzasadnienie że spotkanie z Burmistrzem miasta jest naprawdę konieczne.

Patrząc po BIP`ie to ulubionym narzędzie od 2 lat jest wydawanie rozporządzeń Burmistrza. Ciekawe czy jest rozporządzenie np. o likwidacji forum ? albo o zasadach i kolejności odśnieżania ulic w mieście ?
Tragikomiczne jest to, że nie da się uregulować wszystkich dziedzin życia. To nie wykonalne, aby do wszystkiego były wnioski, regulaminy i rozporządzenia.

Ludwiku Dorn, Sabo i Panie Burmistrzu nie idźcie tą drogą !!!!

Dzień Dobry,

Prowadzę swój autorski serwis/stronę WWW. Strona istnieje w Sieci od roku. Chcąc ją aktualizować wymagane jest robienie zdjęć - nie kiedy zrobienie zdjęć wymaga zgody, wcześniejszego napisania pisma czy będzie taka możliwość.

Serwis/stronę WWW prowadzę hobbistycznie, zarejestrowana jest na domenie eu (posiadam Faktury VAT), posiada hosting. I tu mam takie pytania odnośnie zmian w prowadzeniu serwisu/strony WWW.

Wyczytałem w Google że mogę zarejestrować stronę w Sądzie - opłata jest od 40 zł do 60 zł - czy rejestrując w Sądzie mój serwis/stronę WWW dam mi to coś, ułatwi w zdobywaniu zgody na robienie zdjęć?.
W jakim Sądzie należy złożyć wniosek o rejestracje serwisu/strony WWW?.
Czy jest dostępny wniosek on line do rejestracji strony?.
Czy trzeba dołączać inne papiery do wniosku potwierdzające istnienie serwisu/strony WWW?.
Opłata 40 zł - 60 zł jest jednorazowa czy np. co miesięczna, kwartalna, pół roczna, roczna?.
Czy rejestrując w Sądzie serwis/stronę WWW muszę podawać swój prywatny adres na stronie i imię i nazwisko?.
Czy po pozytywnej rejestracji w Sądzie serwisu/strony WWW będe miał możliwość wyrobienia legitymacji by stwierdzić autentyczność strony, że jestem jej właścicielem i że zdjęcia są robionę tylko na potrzeby tejże strony?.
Kto taką legitymację możę wydać - ja jako właściciel serwisu/strony WWW - sam sobie nie wiem czy mogę wydać taką legitymację?.
Jakim wzorem legitymacji mam się wówczas kierować?.
Zakładając teoretycznie że mogę mieć taką legitymację to czy muszę mieć też pieczątkę serwisu/strony WWW?.
Myślę też o napisanie wniosku o wydanie numeru ISSN czy warto mieć ten numer?.
Czy rejestrując serwis/stronę WWW w Sądzie musze mieć działalność gospodarczą i nadany numer NIP, REGON?.

Proszę o odpowiedź na powyższe pytania, próbowałem szukać odpowiedzi na Sieci ale nic nie ma na ten temat - nic nie znalazłem.

Drogi Kolego.

Rozumiem twoje zakłopotanie,ale widzę również że podpierasz się przepisami cywilno-prawnymi.
Jeżeli miałeś wtedy świadomość że taka kwota nie podlega umowie którą wymieniasz,należało sporządzić inną i nie byłoby dziś żadnego problemu.
Obsmarowanie tego człowieka na forum publicznym nic ci nie pomoże a przede wszystkim nie rozwiązuje nadal istniejącego problemu.
Musisz jednak wiedzieć że podawanie jego danych osobowych publicznie wraz z numerem nip czy regon jest w myśl obowiązującego prawa zabronione. (post zybbigb)
O upublicznieniu danych nieuczciwej osoby fizycznej lub firmy decyduje sąd i na tej podstawie dopiero można to zrobić,oczywiście mając w ręku uprawomocnione postanowienie.
Poruszając się po przepisach prawa cywilnego powinniście wszyscy na tym forum wiedzieć również ,że takie działania podlegają karze.
Gdyby ten człowiek założył ci sprawę w sądzie to twoje 400 zł nie wystarczyłoby na pokrycie przez ciebie kosztów sądowych bo sprawy cywilne i majątkowe są dziś bardzo wysoko wyceniane przez sądy.
Myślę że powinieneś dobrze to przemyśleć i spróbować znalezć inną drogę ugody niż sąd.
Kwota 400 zł to kwota za którą jeszcze nikt nie siedział w puszce a po sprawie w sądzie możesz dostawać po 20 zł miesięcznie od dłużnika.
Jeżeli ci to odpowiada to złożenie wniosku w sądzie właśnie tyle kosztuje.
Tym sposobem masz na jedną flaszkę mniej...
A sprawa wisi nadal nie rozwiązana i do jej rozwiązania to ty ponosisz wszelkie koszty odnośnie powoływania świadków lub składania dokumentów.
W rezultacie końcowym sąd obciąży kosztami sprawy dłużnika a ten nadal będzie to spłacał po 20zł i 20 gr.
I jeszcze jedno - nazywanie kogoś złodziejem publicznie to bardzo poważny zarzut.
Z tego co wyczytałem to świadomie pożyczałeś mu tą kwotę bez żadnej pisemnej umowy a teraz opisujesz to w taki sposób jakby to on wytrzepał ci tą kwotę z portek trzymając cię głową w dół gdzieś w ciemnej ulicy.
Zastanów się co piszesz bo o tym czy to złodziej czy nie też decyduje sąd a nie twoja wolność wypowiedzi i to jeszcze na publicznym forum.
Tak więc określenie "złodziej" a "człowiek nie uczciwy" czy "oszust" to 3 różne określenia.
Za to również można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej,gdyby tylko ten "Wojciech" chciał.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam Redaktor.


Hello,


Przepraszam, że wyciągam z czeluści archiwum...

ZFA musi być papierowe i mam do
niego dołączyć zaświadczenia REGON i NIP.
Wydruk (przez "wysyłka" oczywiście) i jadę do ZUSu.


...ale byłem dziś certyfikat odnowić, to zabrałem "Zasady wypełniania
dokumentów ubezpieczeniowych"
A nuż pdf ze strony jest jakiś trefny? [1] ;-)

(Nie)miła pani sprawdza i... odmawia przyjęcia. Odmawia, ponieważ
wpisałem _za_ _dużo_ danych. W danych płatnika ma nie być PESELa i
numeru dowodu osobistego.


I czytam:
<q
W zakresie identyfikatorów numerycznych zgłoszenie płatnika składek powinno
zawierać:
-- na ZUS ZFA - NIP i REGON, a w razie gdy płatnikowi składek nie nadano
tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL; jeśli płatnikowi nie nadano
również numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu. Tym
samym numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego albo paszportu powinny
być podawane jedynie wówczas, gdy płatnik nie posiada identyfikatorów NIP i
REGON lub jednego z nich,
</q

<q
UWAGA!
W przypadku osób fizycznych będących płatnikami składek wyłącznie na własne
ubezpieczenia w bloku danych identyfikacyjnych płatnika składek w
dokumentach zgłoszeniowych oraz deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA należy
podawać numery NIP, REGON i PESEL.
</q

Nic w uwagach nie ma o DO...

I wracając do mojej dzisiejszej wizyty...

ZUS: "A co mi pan oryginały przynosi? Gdzie ksero?"
JA: Ksero? Do czego?
ZUS: Nie ja przepisy wymysliłam...
Ja: Nie ja informacje na stronie:
<http://e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=1&pomoc=2&menu=3&id...

poprawność wniosku W03 (format wniosku i podpis płatnika), zgodność danych
zawartych we wniosku z przedstawionymi dokumentami oraz zgodność danych
płatnika z danymi w Centralnym Rejestrze Płatników."

Widać nie szkolono, bo by jeszcze znała tekst "Pisemne pełnomocnictwo
upoważniające osobę do działania w imieniu płatnika oraz jej dowód
osobisty." i musiałbym za róg się udać i naskrobać samemu sobie. ;-)

ZUS (łaska): O, ma Pan potwierdzenie złożenia wniosku z zeszłego roku, to
nie trzeba ksero

Jakbym se nie mógł tego potwierdzenia sam na własnej drukarce wydrukować
wpisując cokolwiek.

I jeszcze jedno, moze ktos wytłumaczy dlaczego, by zarejestrowac sie do
obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych wpierw trzeba sie
*wyrejestrować* z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego

[1] -- kwiecień 2006, a na drukowanym mam czerwiec 2006 :)


Wreszcie dostałem! Karta kredytowa VC Raiffeisena naprawdę istnieje!!! I daje
to solidnie odczuć...
Zacznijmy od początku. Wniosek złożyłem równo miesiąc temu i zapadła cisza.
Przedwczoraj ok. godz. 20 dzwoni domofon. A któż to, u licha? Okazuje się -
kurier z Raiffeisena. Bez żadnego uprzedzenia (we wniosku podawałem telefon). W
porządku: odebrałem, podpisałem,  trzeba jeszcze tylko aktywować. No i zaczęły
się schody.
Dzwonię na podany numer. W menu serwisu automatycznego są "usługi bankowe"
i "zastrzeganie kart". No więc nie chcę zastrzec, tylko aktywować, wchodzę
w "usługi", a tam maszyna o numer klienta pyta i nie popuszcza. OK, rozłączam,
dzwonię drugi raz i przez "zastrzeganie" łączę się z panienka. A tu panienka
znów o ten numer klienta pyta. Zdziwiona, że nie mam, bo jako klient mieć
muszę. Ja, że klientem dotąd nie byłem ani (pominąwszy kartę) nie zamierzam.
Panienka się skonsultuje. Po konsultacji pyta, czy mam "potwierdzenie zawarcia
umowy kredytowej". Nie mam. Jednak mam. Okazuje się, ze kartę wysłali
podklejona do większej kartki papieru (standard) i ta kartka tak się właśnie
nazywa. Więc na niej powinien być numer klienta. Patrzę, szukam.... Numer
karty - jest, numer infolinii - jest, jest jeszcze numer Regon Raiffeisen Bank -
 i tyle. Numer klienta "powinien być". Panienka nie dowierza, znajdzie taką
umowę u siebie. Znajduje. Skonsultuje się. Łaskawie zgadza się objawić mi mój
numer. Następuje przepytywanie ze wszystkich możliwych (sic!) detali, brakuje
chyba tylko wymiarów intymnych (na szczęście nie podawanych we wniosku). Na
koniec poznaję wreszcie swój numer klienta, choć nadal nie wiem, do czego mam
mi być w zasadzie potrzebny? Hurraaa!!! Mogę już aktywować kartę.
Nie, nie mogę :-( Teraz mogę dopiero nadać sobie telefoniczny PIN, który
również będzie mi potrzebny (znów nie wiem do czego, aha, pewnie do aktywowania
karty). W tym celu panienka przełącza mnie do automatu, tam mam wprowadzić... o
nie, nie PIN, tylko nowo poznany numer klienta. Dzięki temu łączę się znów z
panienką. Inną. Znów jestem przesłuchiwany z danych osobowych, co ciekawe, tym
razem znacznie bardziej wyrywkowo. Okazuje się, że ta skrócona identyfikacja
wystarcza bym mógł nadać sobie swój ściśle tajny numer PIN. Znów łączenie z
automatem, trzykrotne wprowadzenie cyferek i - mam PIN !!!
Tyle, że ten nie działa :-( Okazuje się, że musi on zostać
dopiero "aktywowany". W tym celu - jak zostaję poinformowany - następnego dnia
zadzwonią do mnie z banku. Czekam więc wczoraj cierpliwie. W godzinach
biurowych nie zadzwonili. Później też nie. Po godz. 19-ej dzwonię więc ja na
infolinię i przypominam o sprawie. Tym razem oddzwaniają rzeczywiście bardzo
szybko.  Tylko jeden zgrzyt: panienka chce mnie przepytywać z danych
osobowych "w celu identyfikacji", ja natomiast nie mam żadnej możliwości
identyfikacji, że osoba po drugiej stronie słuchawki to rzeczywiście pracownik
banku, a nie podszywający się oszust pragnący wyłudzić właśnie stosowne dane.
Ale to u nas chyba standard, a w tym wypadku ryzyko minimalne. Identyfikuję się
więc. Nie bardzo wiem po co, bo nie robię nic więcej, a panienka oświadcza po
prostu, że mój PIN jest aktywny - i tyle. I już mogę aktywować kartę! Prawda,
że proste?
W celu aktywacji dzwonię na infolinię, logując się - zdobytymi z takim
zachodem - swoim numerem klienta i PIN-em. Najwyraźniej, mimo opisanych
zachodów, numerki te nie wystarczają do identyfikacji, bo po połączeniu z
panienką, przechodzę procedurę identyfikacyjną, odpowiadając po raz n-ty na te
same pytania. Najwyraźniej prawidłowo, bo karta zostaje aktywowana. Cud !!!
O, nie nie, nie ma tak łatwo! :-( Okazuje się, że karta jest już wprawdzie
aktywna, ale tylko "w systemie". Nie mogę jej jednak na razie używać.
Rzeczywiście aktywna będzie dopiero po 2 dniach roboczych (=4 od otrzymania
karty), czyli jutro wieczorem. Zresztą, to się jeszcze okaże. Na wypadek, gdyby
coś się nie udało, sposób postępowania mam już na szczęście dobrze
przećwiczony.
Tyle, że w międzyczasie straciłem ochotę na kartę Raiffeisena. Bynajmniej nie
tylko z powodu opisanych perypetii. Mam inne, chyba poważniejsze obiekcje. Mam

Sprawę w "papierach" czylimwmdokumentacji powypadkowej musisz mić zamkniętą, a jeżeli tak to poszkodowany składa wniosek o skierowanie do ZUS lub pisze oświadczenie, że nie ubiega się o skierowanie do ZUS. PIP nie zarzuci Ci, że sprawa jest nie zakończona. Gdyby po pewnym czasie poszkodowanemu coś się odmieniło to kompletujesz dokumenty do ZUSu itd.


Nie bardzo rozumiem, w końcu poszkodowany ma 3 lata na ubieganie sie o odszkodowanie. po co wiec zaraz jakieś oświadczenie.
Zastanawiam sie z czego to wynika, że poszkodowany musi pisać oświadczenie o nie ubieganiu sie o odszkodowanie. Może znasz jakąś podstawę prawną?

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:
1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

§ 2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:
1) protokół powypadkowy;
2) prawomocny wyrok sądu pracy;
3) kartę wypadku;
4) decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu - w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono chorobę zawodową.

§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.

Czyli jak wół stoi, że do ZUS przekazuje sie wniosek wraz z dokumentacją. Zresztą "moj" ZUS inaczej dokumentacji nie przyjmie.

W rozporządzeniu w sprawie wypadków jakoś też nie zauważyłam aby bylo coś napisane na temat oświadczenia, że poszkodowany rezygnuje z ubiegania sie o odszkodowanie.

D.U.98.115.744 ze zmianami.
4) w § 11 ust. 2 Do protokołu powypadkowego dołącza się zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadków wypadku, a także inne dokumenty zebrane w czasie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności pisemną opinię lekarza lub innych specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku, a także odrębne zdanie złożone przez członka zespołu powypadkowego oraz uwagi i zastrzeżenia, o których mowa w § 10 ust. 2 i 4 - stanowiące integralną część protokołu.";

Kranio, dlaczego uważasz, ze skoro nie ma oświadczenia pracownika, ze nie ubiega sie o odszkodowanie to dokumentacja nie jest zakończona...z jakich przepisów to wynika?
Dziwnie sie składa, ze w żadnej dokumentacji pracownika, ktory nie chce starać sie o odszkodowanie nie mam oświadczenie i jakoś nikt z kontrolujących nie zarzucił mi, ze dokumentacja jest niezakończona.Jesienią zacznie się rewolucja informatyczna w polskich urzędach. Znikną wreszcie kilometrowe kolejki, bo wiele spraw będzie można załatwić przez internet - zapowiada rząd. Już w przyszłym roku w sieci będziemy mogli m.in. założyć działalność gospodarczą, złożyć wnioski o wydanie prawa jazdy i wnioski o wydanie pozwolenia na budowę.

Na zakup nowych serwerów, łączy, komputerów oraz system szkoleń dla urzędników rząd przeznaczył aż 14 mld zł - 75 proc. tej kwoty pochodzi z Unii Europejskiej, reszta z polskiego budżetu. To dwa razy tyle, ile wydano na informatyzację urzędów w latach 2002-2007.

Już od października wszyscy przedsiębiorcy będą mogli składać przez internet wnioski o wydanie numeru REGON. Dziś trzeba pofatygować się do miejscowego urzędu statystycznego, a na jego nadanie czeka się nawet dwa tygodnie.

To ułatwienie jest jednak tylko próbką tego, co czeka nas w przyszłym roku. Od 1 stycznia będzie można w sieci składać miesięczne i roczne zeznania podatkowe. Dziś taka możliwość istnieje tylko teoretycznie. Wysłanie deklaracji musimy potwierdzić w urzędzie skarbowym, a więc i tak trzeba tam pójść i odstać swoje w kolejce. Nic więc dziwnego, że w tym roku e-deklaracje złożyło jedynie kilkuset podatników.

- Teraz chcemy to zmienić. Po wakacjach prześlemy do Sejmu nowelizację ustawy o informatyzacji, która ma umożliwić wysyłanie wszelkich dokumentów przez internet - mówi Witold Drożdż, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Dziś w Polsce drogą elektroniczną możemy załatwić jedynie 20 proc. urzędowych spraw, podczas gdy w Austrii 83 proc., a w Estonii - 79 proc.

Administracja będzie wchodzić do internetu od lutego. Na specjalnej stronie epuap.gov.pl administrowanej przez MSWiA będzie można zarejestrować firmę, składać wnioski o wymianę dokumentów i nadanie numeru NIP. Na stronie pojawią się wzory dokumentów, które trzeba wypełnić.

Od października tego roku strona będzie testowana w województwie podlaskim. Wszystkie tamtejsze urzędy zostaną podłączone do ministerialnej strony. Na Podlasiu sprawdzimy, czy jesteśmy już społeczeństwem informatycznym. Nie wiadomo, czy znajdą się chętni do testowania nowych rozwiązań.

Co załatwimy przez internet?

Od października będziemy mogli wysyłać elektroniczne wnioski o wydanie numeru REGON i wypełniać formularze do ZUS.

Od 1 stycznia 2009 r. można będzie wysyłać przez internet deklaracje podatkowe PiT i CiT.

Od 1 stycznia 2009 r. po każdej przeprowadzce będziemy zgłaszać urzędnikowi elektronicznie nowy adres zamieszkania.

Od lutego lub marca (to nie jest jeszcze ustalone przez MSWiA) będziemy mogli w sieci rejestrować firmę, składać wnioski o pozwolenie na budowę, rejestrować nowe auta, składać wnioski o wymianę prawa jazdy i deklaracje VAT-owskie.

W drugiej połowie przyszłego roku będziemy mogli występować z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacji podatkowej.

Rozp.MPiPS z 18.12.2002r. w spr. ustalenia szczegółowych zasad o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Dziennik Ustaw Nr 234 — 14858 — Poz. 1974

Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 30 pa&ecirc;dziernika
2002 r. o ubezpieczeniu spoΠecznym z tytuΠu
wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U.
Nr 199, poz. 1673) zarz&agrave;dza si´, co nast´puje:

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie,
zwany dalej „wnioskiem”, do pΠatnika skΠadek skΠada
ubezpieczony lub uprawniony czΠonek rodziny, o którym
mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 pa&ecirc;dziernika
2002 r. o ubezpieczeniu spoΠecznym z tytuΠu wypadków
przy pracy i chorób zawodowych.

2. Wniosek zawiera nast´puj&agrave;ce dane identyfikacyjne:

1) pΠatnika skΠadek: numery NIP i REGON, a w przypadku
gdy pΠatnikowi nie nadano obu tych numerów
lub jednego z nich — numer PESEL lub seri´
i numer dowodu osobistego albo paszportu;
2) ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku
gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów
lub jednego z nich — seri´ i numer dowodu osobistego
albo paszportu.

§ 2. PΠatnik skΠadek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje
dokumentacj´ niezb´dn&agrave; do ustalenia
uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego
wypadkiem przy pracy lub chorob&agrave; zawodow&agrave;,
w szczególno&Ecirc;ci:
1) protokó. powypadkowy;
2) prawomocny wyrok s&agrave;du pracy;
3) kart´ wypadku;
4) decyzj´ o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) za&Ecirc;wiadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza,
pod którego opiek&agrave; znajduje si´ ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu — w przypadku zgonu osoby, która
ulegΠa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono
chorob´ zawodow&agrave;.

§ 3. PΠatnik skΠadek, po zakoƒczeniu leczenia i rehabilitacji
przez ubezpieczonego, przekazuje wniosekwraz ze skompletowan&agrave; dokumentacj&agrave;, o której mowa
w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej ZakΠadu
Ubezpieczeƒ SpoΠecznych, zwanego dalej „ZakΠadem”,
wΠa&Ecirc;ciwej ze wzgl´du na miejsce zamieszkania
ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego
na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika
ZakΠadu.

Sorry, że nie poprawiłam tych brakujących polskich liter ale nie mam czasu.
Z tego Rozporządzenia wynika wyraźnie, czego ZUS może żadać w komplecie dokumentacji składanej przez płatnika razem z wnioskiem poszkodowanego.
Madziu - jak więc widzisz - Twój ZUS jest naprawdę bardzo wymagający, ale - pewnie, że do wszystkiego mozna się dla świętego spokoju przyzwyczaić

Wraz z rozpoczęciem prywatnej praktyki wiąże się obowiązek wystąpienia o nadanie lub zmianę numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Aktualizacji trzeba dokonać także wówczas, gdy w toku działalności ulegną zmianie dane wpisane pod numerem ewidencji.

Każdy, kto osiągnął jakikolwiek przychód podlegający podatkowi dochodowemu, musiał wystąpić o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Jeśli był to dochód osiągnięty za pośrednictwem tzw. płatnika (np. z tytułu umowy o pracę), musiał składać wniosek o nadanie NIP wraz z pierwszym rocznym zeznaniem podatkowym (PIT). Taki numer osobie fizycznej nadawany jest na stałe.

Jeśli osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą ma już swój NIP, musi w urzędzie skarbowym (właściwym dla miejsca zamieszkania) złożyć wypełniony formularz aktualizacyjny. Jedynie gdy zamierza działać w formie spółki cywilnej, musi wystąpić o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (nowego) tej spółce cywilnej. Wówczas właściwym urzędem skarbowym dla takiego wystąpienia będzie urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce prowadzonej działalności w formie spółki cywilnej, który jest też właściwy ze względu na obowiązki wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka cywilna musi mieć swój własny NIP, m.in. właśnie dlatego, że na podstawie przepisów o VAT jest odrębnym podmiotem, co oznacza, że wspólnicy spółki cywilnej nie rozliczają VAT według udziałów, jak w przypadku podatku dochodowego, ale wspólnie. Można powiedzieć, że płatnikiem podatku VAT jest spółka cywilna, a nie wspólnicy.

Podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych objętych zgłoszeniem. Natomiast podatnicy VAT nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Trzeba więc pamiętać, że zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznych zawiera nazwisko, imiona, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, nazwisko rodowe, obywatelstwo lub obywatelstwa, adres miejsca zamieszkania, adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy, rodzaj i numer dowodu tożsamości oraz numer ewidencyjny PESEL. Zgłoszenie identyfikacyjne podatników wykonujących działalność gospodarczą zawiera również informacje dotyczące tej działalności. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dołączają do zgłoszenia identyfikacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, w szczególności: odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, umowy spółki, dokumentu potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomościKredyt HipotecznyNa jakie mieszkanie Cię stać ? 24 banki w 5 minut. Sprawdź!www.OpenFinance.pl, w których znajduje się siedziba, zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON.

Zmiana w zakresie którejkolwiek z tych informacji powoduje obowiązek złożenia aktualizacyjnego NIP-1.

JAK TO ZROBIĆ...

Ustalamy, czy musimy zaktualizować NIP

PROBLEM: Lekarz rozpoczyna prowadzenie prywatnej praktyki jako osoba fizyczna. Ustala, czy wśród czynności rejestracyjnych podlega obowiązkom ewidencyjnym z zakresu NIP.

ROZWIĄZANIE: Jeśli dla podatnika jest to pierwsza forma aktywności, w wyniku której powstanie dochód, nie ma jeszcze nadanego i nie składał wniosku o nadanie NIP, musi wypełnić formularz NIP-1, jako zgłoszenie do nadania numeru identyfikacji podatkowej. Gdy zaś podatnik ma już NIP, składa wypełniony formularz aktualizacyjny NIP-1. Ma na to 30 dni, a jeśli od razu rejestruje się jako czynny podatnik VAT, musi aktualizacji dokonać w ciągu 14 dni.

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2008-10-14, ostatnia aktualizacja: 2008-10-14 16:26
Autor: Marianna Olszewska

REJESTRACJA JACHTU MORSKIEGO

PODSTAWA PRAWNA:

Art. 23 §3 ustawy z dnia 18 września 2001 r. Kodeks morski (Dz. U. z 2001 r. nr 138 poz. 1545 z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie polskiego rejestru jachtów (Dz. U. z 2005 r. nr 6 poz. 43).

WYMAGANE DOKUMENTY:

wypełniony formularz zgłoszenie jachtu morskiego do rejestru,
wypełniony formularz wniosek o zatwierdzenie nazwy jachtu morskiego, w przypadku gdy nazwa nie została jeszcze zatwierdzona,
dokumenty stwierdzające poprzednie nazwy jachtu – jeżeli były nadane (kserokopie decyzji, dowodów rejestracyjnych itp.),
kserokopia dokumentu stwierdzającego przydzielenie sygnału wywoławczego – jeżeli został nadany,
wystawiony przez rzeczoznawcę dokument potwierdzający wymiary jachtu, zawierający co najmniej długość i szerokość jachtu, a dla jachtów żaglowych również powierzchnię ożaglowania lub świadectwo pomiarowe, jeżeli jacht został pomierzony, lub deklaracja zgodności CE,
oryginał lub uwierzytelniony notarialnie odpis dokumentu stwierdzającego nabycie własności lub współwłasności jachtu (do wglądu), którym może być:
faktura VAT,
umowa kupna-sprzedaży,
umowa zamiany,
umowa darowizny (przy umowach wymagane jest potwierdzenie uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych we właściwym urzędzie skarbowym lub zawarcie umowy w formie aktu notarialnego),
prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności,
dla jachtu budowanego systemem gospodarczym – pisemne oświadczenie budowniczego oraz, w przypadku nabycia podstawowych elementów jak: kadłub, żagle, maszt, silnik, dokumenty potwierdzające nabycie tych elementów,
jeżeli właścicielem jachtu jest osoba fizyczna - dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu lub kserokopia),
jeżeli właścicielem jachtu jest osoba prawna – kserokopia wypisu z odpowiedniego rejestru sądowego, wskazującego imiona i nazwiska osób upoważnionych do działania w imieniu osoby prawnej (np. odpis z Krajowego Rejestru Sądowego) i kserokopia dokumentu potwierdzającego przydzielenie numeru REGON,
jeżeli armator nie jest właścicielem jachtu – oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu uprawniającego armatora do użytkowania jachtu (do wglądu),
dowód wykreślenia jachtu z rejestru – jeżeli jacht był wpisany do rejestru okrętowego, rejestru za granicą lub zarejestrowany w urzędzie morskim, urzędzie żeglugi śródlądowej, starostwie powiatowym, okręgowym związku żeglarskim lub Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego,
oryginał świadectwa bandery – jeżeli zostało wystawione,
jeżeli jacht został sprowadzony z państwa członkowskiego Unii Europejskiej – zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak tego obowiązku, jeżeli jacht został sprowadzony z poza Unii Europejskiej - dokument odprawy celnej,
kopia dowodu opłaty za rejestrację zgodnie z poniższą tabelą.

Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się do zgłoszenia wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego lub biuro tłumaczeń.

Sprawy rejestracji może załatwiać właściciel jachtu, armator jachtu lub upoważniony pełnomocnik.

OPŁATY:

Wpis jachtu do rejestru w zależności od długości jachtu:

do 5,75 m

od 5,76 m do 7,00 m

od 7,01 m do 9,00 m

od 9,01 m do 12,00 m

od 12,01 m do 16,00 m

od 16,01 m do 20,00 m

od 20,01 m do 24,00 m
60 zł

75 zł

90 zł

120 zł

150 zł

225 zł

375 zł

Opłatę można wnieść bezpośrednio w Polskim Związku Żeglarskim lub na konto bankowe:

Bank Pekao SA, nr konta: 19 1240 6218 1111 0000 4620 9146
z dopiskiem REJESTRACJA JACHTU MORSKIEGO.

TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Zastosowanie mają przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

a) Najpierw należy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy aby zgłosić fakt rozpoczęcia działalności do Ewidencji Działalności Gospodarczej (od 2002 roku będzie to już Krajowy Rejestr Sądowy). W tym przypadku nie ma oficjalnego formularza, każdy urząd wymaga swoje wzorce. Będzie należało uiścić odpowiednią opłatę, niestety od początku 2001 roku kwoty są bardzo zróżnicowane terytorialnie. Należy pamiętać, że od początku roku 2001 Urzędy wymagają aby przy rejestracji okazać tytuł prawny do użytkowania lokalu w którym będzie znajdowała się siedziba firmy. Po odczekaniu kilku dni otrzymujemy odpowiednie zaświadczenie o dokonaniu wpisu.

b) Następnie należy udać się do Urzędu Statystycznego, gdzie po wypełnieniu odpowiedniego wniosku zostanie nam nadany numer REGON co zostanie oczywiście potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem. Ta czynność jest zupełnie bezpłatna.

c) Na tym etapie najlepiej wyrobić sobie pieczątkę firmową (będzie potrzebna głównie do otwarcia rachunku bankowego). Pieczątka powinna koniecznie zawierać numer REGON.

d) Otwieramy rachunek bankowy. Należy mieć na uwadze, że dla potrzeb działalności gospodarczej nie będziemy mogli używać rachunku osobistego. Banki prowadzą dla przedsiębiorców specjalne rodzaje rachunków (większe koszty obsługi). Często pojawia się pytanie czy każdy przedsiębiorca musi mieć rachunek bankowy. Należy mieć na uwadze, że rozliczenia finansowe o wartości przekraczającej 3000 EURO muszą być dokonywane bezgotówkowo. Poza tym Ordynacja Podatkowa nakłada obowiązek płacenia podatków za pośrednictwem rachunku bankowego dla podatników prowadzących Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów lub Księgi Rachunkowe.

e) Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego. W tym momencie musimy zastanowić się na jakich zasadach chcemy rozliczać się z fiskusem. Podatek dochodowy można opłacać na zasadach ryczałtowych (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) lub na zasadach ogólnych. Wybór konkretnej formy opodatkowania podatkiem dochodowym pociąga za sobą konieczność prowadzenia różnych ewidencji (jest to jednak bardzo szeroki temat). Osobna sprawa to kwestia podjęcia decyzji w sprawie podatku VAT. Przy niektórych rodzajach działalności podatnik może bowiem wybrać zwolnienie z podatku VAT - jest to zwykle również związane z kwotą osiąganych w przyszłości obrotów). Kwestia optymalizacji obciążeń podatkowych w zależności od wyboru odpowiedniej formy opodatkowania jest sprawą bardzo indywidualną, oczywiście istnieje możliwość wykonania dość precyzyjnych prognoz w tym zakresie. Jest to sprawa bardzo istotna, ponieważ błędny wybór może nieść za sobą poważne konsekwencje finansowe (nawet bankructwo).

W tej kwestii proponujemy skontaktować się z naszym biurem (http://www.biuro.pegaz.rzeszow.pl).

f) Zgłoszenie w ZUS.

W ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności (nie mylić z datą wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej) należy dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeń należy dokonać zgłoszenia tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

W celu dokonania zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego składamy formularze:
ZFA - formularz zgłoszeniowy płatnika składek (osoba fizyczna),
ZUA - formularz zgłoszenia osoby ubezpieczonej do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

W celu dokonania zgłoszenia wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego (zbieg tytułu ubezpieczeń) składamy formularze:
ZFA - formularz zgłoszeniowy płatnika składek (osoba fizyczna),
ZZA - formularz zgłoszenia osoby ubezpieczonej do ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeżeli firma będzie zatrudniała pracowników na podstawie umowy o pracę należy każdego z nich zgłosić na formularzu ZUA.

Szczegółowe informacje mogą Państwo uzyskać w naszym biurze (http://www.biuro.pegaz.rzeszow.pl).

Zgodnie z przepisami o rejestracji pojazdów, dopuszczony do ruchu pojazd musi posiadać tabliczkę znamionową producenta, w przypadku jej braku właściciel zobowiązany jest wykonać tabliczkę zastępczą w upoważnionej Stacji Kontroli Pojazdów.
a dokładnie do wydziału komunikacji złożyć podanie o wydanie skierowania do SKP na wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej.
WK 5520 ...............................................

Konin, dnia ...................................................
.......................................................................

.......................................................................
(imię i nazwisko lub nazwa firmy)

.......................................................................

.......................................................................
(adres właściciela )

.......................................................................
(PESEL lub REGON)

URZĄD MIEJSKI W KONINIE
ul.Przemysłowa 2
62 – 510 Konin

WNIOSEK

nadanie, nabicie i wybicie numeru identyfikacyjnego podwozie /nadwozie, ramy/* wydanie tabliczki znamionowej zastępczej

Proszę o wyrażenie zgody na:
* nadanie, nabicie i wybicie numeru podwozia / nadwozia , ramy
* wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej zwanej dalej „tabliczką zastępczą”
w moim pojeździe marki_
typ model _____
pod nr rej._____
rzeczywisty nr podwozia /nadwozia , ramy ____

Niniejszy wniosek składam z uwagi na :
1 * zbudowanie we własnym zakresie, z materiałów własnych przyczepy lekkiej -SAM
2) * numery identyfikacyjne podwozie (nadwozie) – ramy gdy:
zniszczone podczas naprawy, zatarty –sfałszowany odzyskany po kradzieży, nabyty na
licytacji, orzeczenie sądu, uległ skorodowaniu,
3) * brak tabliczki znamionowej, * utrata tabliczki znamionowej * zniszczenie
tabliczki znamionowej, * utratę aktualności treści tabliczki znamionowej wyniku
dokonanych zmian w pojeździe,

Uzasadnienie
należy podać przyczyny braku legalnego numeru lub okoliczności jego utraty:
w przypadku pojazdu po naprawie, należy wyszczególnić wszystkie elementy blacharskie, które wymieniono lub naprawiono). Pojazd SAM – podać z jakich materiałów wykonany
(z materiałów własnych lub zakupionych na rynku) .
__
__
__
__
__
__

Do wniosku załączam:
1)
2)
3)
4)
5)
6)

*właściwe podkreślić

......................................................................
(podpis właściciela)

Opłatę skarbową uiszczono - decyzja część I ust. 53 załącznik do ustawy o opłacie skarbowej ( Dz.U. z 2006r. Nr 225,poz.1635)w wysokości - 20 zł ( 10 zł decyzja o nadaniu cechy identyfikacyjnej pojazdu + 10 zł decyzja zawierająca zgodę na wykonanie i umieszczenie tabliczki znamionowej zastępczej)

Data wpłaty ...................................
Nr pokwitowania ...........................

pieczątka Stacji Kontroli Pojazdów

OPINIA STACJI KONTROLI POJAZDÓW

DOTYCZĄCA KONIECZNOSCI WYBICIA NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO PODWOZIA
(NADWOZIA ), RAMY.

Na podstawie dokonanych oględzin pojazdu marki _____ o nr rej__

____

____

____

____

____

____

____

____

Niniejsza opinie wydano na podstawie faktycznego stanu technicznego pojazdu oraz przedłożonych dokumentów:

____

____

_
(data badania technicznego)

____ __
(pieczęć upoważ. do wybicia numeru) (pieczęć identyfikacyjna) (imienna pieczęć osoby-
wydającej opinię)czyli najpierw śmigamy do wydziału komunikacji po pisemka, potem do stacji kontroli pojazdów upoważnionej do wykonywania tabliczek znamionowych. trzeba popytac , niekoniecznie musi to być ASO

pozdrawiam!

Procedura nr SP/KmD-SKP-02

Skrócony opis sprawy:
Starosta wydaje zaświadczenie potwierdzające wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Od przedsiębiorcy wymagane jest posiadanie siedziby lub miejsca zamieszkania na terenie RP oraz posiadanie wyposażenia kontrolno- pomiarowego oraz warunków lokalowych gwarantujących wykonywanie odpowiedniego zakresu badań technicznych pojazdów zgodnie ze szczegółowymi warunkami przeprowadzania tych badań.

Wymagane dokumenty:
1. Wniosek,
2. Załączniki:
  lcertyfikat wydany przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie na zgodność wyposażenia i warunków lokalowych stacji kontroli pojazdów,
  ldokument określający status jednostki będącej osobą prawną lub osobą nie posiadającą osobowości prawnej organizacyjną albo dokument stwierdzający tożsamość w przypadku osoby fizycznej- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS-u,
  lzaświadczenie z Głównego Urzędu Statystycznego o numerze identyfikacyjnym REGON,
  lzaświadczenie z Urzędu Skarbowego w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP,
  lzaświadczenie z Urzędu Skarbowego o tym, że nie wystąpiły zaległości podatkowe,
  lzaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności,
  ldokument potwierdzający, że w stosunku do wnioskowawcy nie podjęto postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego,
  lkserokopię imiennych uprawnień diagnostów do wykonywania badań technicznych.
3. Do wglądu: dowód osobisty.

Miejsce złożenia dokumentów:
Starostwo Powiatowe w Krotoszynie
Wydział Komunikacji i Dróg (pokój nr 8)
ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 10
63-700 Krotoszyn
Telefon: (062) 725 42 56- 57, 725 66 60- 66, wew. 305 i 350

Godziny otwarcia wydziału:
Interesanci przyjmowani są od godz. 7.30 do godz. 14.00

Termin i sposób załatwienia:
Wydanie zaświadczenia następuje w drodze decyzji administracyjnej w terminie 7 dni od złożenia wniosku.

Podstawa prawna:
Art. 83 ustawy z dnia 1997-06-20 Prawo o ruchu drogowym (Tekst jednolity Dz. U. 2005 r., nr 108, poz. 908 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 2006-02-10 w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów (Dz. U. 2006 r., nr 40, poz. 275).
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2004-10-01 w sprawie wzorów dokumentów wymaganych dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów (Dz. U. 2004 r., nr 223, poz. 2264).

Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu za pośrednictwem Starosty Krotoszyńskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Inne informacje:
Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na przeprowadzanie badań technicznych pojazdów: 412 zł

Ulgi:
Brak

u mnie UP ma 30 dni od złożenia wniosku na wydanie decyzji, ponadto :
Bezrobotny, który otrzymuje środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest zobowiązany do:
1. Ukończenia szkolenia w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, na który zostanie skierowany przez PUP
2. Podjęcia działalności gospodarczej w terminie wskazanym w zawieranej umowie;
3. Wydatkowania otrzymanych środków w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 dnia od podjęcia działalności gospodarczej;
4. Udokumentowania i rozliczenia wydatkowania otrzymanych środków w nieprzekraczalnym terminie do dwóch miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
a) udokumentowanie wydatkowania otrzymanych środków następuje w kwocie brutto na podstawie faktur, rachunków i innych dowodów potwierdzających poniesienie wydatków wraz z potwierdzeniami dokonania zapłaty. Dokumenty za zakup dokonany przelewem na konto bądź dokonane gotówkowo z odroczonym terminem płatności muszą mieć dołączone potwierdzenia zapłat dokonanych w określonym w umowie terminie.
b) udokumentowanie zakupu przedmiotów używanych wymaga potwierdzenia ich wartości rynkowej poprzez przedstawienie aktualnie dostępnej oferty rynkowej.
c) udokumentowanie zakupu przedmiotów nabytych poza granicami kraju wymaga dostarczenia dokumentu potwierdzającego poniesienie wydatku przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego.
5. Wykazania udziału i źródeł dofinansowania w przypadku działalności, których koszt uruchomienia przekracza kwotę dotacji.
6. Przedstawienia, najpóźniej w momencie rozliczenia przyznanych środków, w oryginale i kserokopii następujących dokumentów:
a) zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
b) zaświadczenia o numerze statystycznym REGON,
c) decyzji w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP,
d) zgłoszenia do ubezpieczenia w ZUS,
e) zgłoszenia do US potwierdzające rozpoczęcie działalności gospodarczej;
7. Prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przez minimalny okres 12 miesięcy, począwszy od daty jej rozpoczęcia, wskazanej we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
8. Nie podejmowania zatrudnienia w rozumieniu przepisów kodeksu pracy w okresie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej;
9. Przedstawiania po 6 miesiącach oraz każdorazowo na życzenie Urzędu:
- zaświadczenia z Urzędu Skarbowego potwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej;
- zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzającego podleganie ubezpieczeniu
z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej;
- innych dokumentów dotyczących realizacji niniejszej umowy (np.: ewidencję księgową).
10. Zwrotu, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania, przyznanych środków wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia ich uzyskania, w przypadku:
a) wykorzystania otrzymanych środków niezgodnie z przeznaczeniem,
b) nie rozliczenia się z kwoty udzielonych środków w terminie do dwóch miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej,
c) prowadzenia działalności gospodarczej przez okres krótszy niż 12 miesięcy
(do okresu prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się przerwy w jej prowadzeniu
z powodu choroby lub powołania do odbycia zasadniczej lub zastępczej służby wojskowej),
d) podjęcia zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej,
e) wydzierżawienia, likwidacji, sprzedaży, w okresie obowiązywania niniejszej umowy, środków trwałych zakupionych w ramach udzielonego dofinansowania, bez uzyskania pisemnej zgody Dyrektora Urzędu. W przypadku uzyskania zgody na zbycie ww. przedmiotów konieczne będzie przedstawienie faktur ze sprzedaży środków trwałych nabytych w ramach dofinansowania oraz udokumentowanie nowych zakupów.
f) złożenia niezgodnych z prawdą oświadczeń, o których mowa w § 5 ust.2 pkt 5 niniejszych ustaleń,
g) naruszenia innych warunków umowy .

Witam, zabrzmi to zapewne znajomo ale jestem w trakcie rozkręcania biznesu- przyczepa gastronomiczna.

Zagadnienia, które mnie nurtuje to:

Aby zawrzeć umowę na udostępnienie miejsca w Krakowie w celu prowadzenia sprzedaży, gastronomii, usług, ustawienia wystawki lub ekspozycji przed sklepowej muszę przedstawić zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Czas na rozważenie sprawy do 30 dni czyli w najlepszym wypadku- jak dostanę tą lokalizację, jeden miesiąc składek na ZUS "w plecy".
Nie lamentuje ale średnio mi się to podoba. Istnieje wpisu do ewidencji i jakieś "magiczne zawieszenie" działalności w celu nie płacenia ZUS zanim się faktycznie zacznie pracować. Chodzi mi tylko o legalne rozwiązania. Próbuję tylko zminimalizować koszta.

"Odpis aktualny z Rejestru prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy lub innego właściwego Rejestru z ostatnich 3 miesięcy"

Tego nie bardzo rozumiem. Proszę o wyjaśnienie. Poniżej wklejam dokumenty wymagane do "rozpoczęcia negocjacji"
Proszę o pomoc

________________________________________
Sprawę załatwia
- składanie podań o zawarcie umowy – Punkt Obsługi Mieszkańców –Stanowisko nr 4,
Centrum Administracyjne,
Al. Powstania Warszawskiego 10,

- prowadzenie sprawy – Referat Handlu i Usług , VIII p., pok. 810, tel: 61-69-311, 616-93-15
fax: 61-69-327,

e – mail szumylda@um.krakow.pl, markowbe@um.krakow.pl

________________________________________
Dokumenty od wnioskodawcy (strony)
I. Wniosek o zawarcie umowy.
Wzór wniosku stanowi załącznik do niniejszej procedury.

II. Do wniosku należy dołączyć:

1. odpowiednio:
1) zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Dla wnioskodawców spoza Gminy Miejskiej Kraków zaświadczenie z ostatnich trzech miesięcy lub z poświadczeniem jego aktualności przez właściwy organ,
2) odpis aktualny z Rejestru prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy lub innego właściwego Rejestru z ostatnich 3 miesięcy,
3) umowę spółki cywilnej – dot. wnioskodawców prowadzących działalność w tej formie,
2. zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym – REGON,
3. decyzję w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej – NIP,
4. jednoznaczne określenie lokalizacji przedsięwzięcia na wyrysie i wypisie z ewidencji gruntów, mapie sytuacyjnej lub szkicu,
5. zdjęcie (oryginał w kolorze) lub graficzny i zwymiarowany projekt urządzenia z uwzględnieniem form i sposobów umieszczania nośników informacji wizualnej, form elementów stałych (stoisko, oprawa plastyczna), wyposażenia, kolorystyki, rodzaju materiałów, oświetlenia itp.,
6. decyzję właściwego Inspektora Sanitarnego o spełnieniu warunków higieniczno – zdrowotnych w przypadku sprzedaży artykułów spożywczych, gastronomicznych, owoców, warzyw, napojów, itp.
7. pisemne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia projektu tymczasowego obiektu budowlanego do Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK
w formie zaświadczenia stwierdzającego, że nie został wniesiony sprzeciw w postaci decyzji PMK, nakładający obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę jeżeli wynika to z przepisów prawa budowlanego,
8. pełnomocnictwo do podpisania i odbioru umowy wraz z opłatą skarbową w wysokości 15 zł (jeżeli wnioskodawca jest reprezentowany przez inną osobę)."