Sorry za odswierzenie watku.... ale mam info "ku pokrzepieniu serc" tych,
ktorzy jechali po mnie za wykorzystanie srodkow z PFRON'u :-)
Stwierdzilem, ze nie opaca mi sie pisac wniosku i zrezygnowalem z jego
skladania. Zasiegnalem informacji u zrodel i wyszlo, ze komisje powolane do
oceny wnioskow, przyznaja ewentualne dofinansowanie dopiero po kilku
miesiacach, a napewno po wakacjach. Pozatym pula dofinansowania z mojego
regionu jest juz niemal wyczerpana, wiec i tak mialbym marne szanse.
A z powodu, ze potrzebuje w miare szybko zlozyc zestaw postanowilem zlozyc
go ZA SWOJE pieniadze.
Najpierw kupie monitor - jak pisalem wczesniej, a w okolicach czerwca reszte
zestawu.
Licze, ze w razie moich kolejnych pytan co do zakupu zestawu ZA SWOJE
pieniazki, bede mogl liczyc na wasza przychylnosc w doradztwie.
To tyle z mojej strony w tym watku - EOT.

· 

Orzecznicy orzekają jednoosobowo...są to ludzie od czarnej roboty...dla takiego wysłać kogoś na tamten Świat, czytaj pozbawić środków do egzystencji
A co o tym niepełnosprawni sądzą
Pan Józef K. z Giżycka - od 23 lat chorujący na stwardnienie rozsiane (SM) - przeszedł cały orzeczniczy korowód. Podjął go, aby korzystać z ulg i uprawnień dla niepełnosprawnych, które przy przewlekłej chorobie są bardzo potrzebne (np. dodatkowy urlop na rehabilitację, odliczenia podatkowe, siedmiogodzinny dzień pracy) oraz z myślą o swoim zakładzie pracy, żeby mógł on wystąpić o dofinansowanie z PFRON -u jego stanowiska pracy oraz płacić mniejsze składki.

,,Nie miałem pojęcia jak się zostaje rencistą" - wyznaje nasz czytelnik - "Kadrowa wyjaśniła mi, że wniosek o rentę przygotowuje zakład pracy, a ja mam zebrać dokumentację medyczną".

W ZUS-ie lekarz orzecznik na dzień dobry powiedział:

„To bardzo dziwne, że choruje pan tyle lat i dopiero teraz występuje o rentę. Kto pana diagnozował?" - Po parominutowej rozmowie stwierdził, że w takiej sytuacji musi orzec częściową niezdolność do pracy na rok. Na nieśmiałe pytanie, dlaczego na rok, riposta była następująca:

„Jeśli chce pan pracować dalej, to znaczy, że nie jest pan całkowicie niezdolny do pracy. Poza tym, przy pierwszym podejściu zawsze orzekamy na rok."

Inny nasz czytelnik po amputacji nóg na pytanie, czy w ciągu roku odrosną mu nogi, dostał jeszcze lepszą odpowiedź: - Przecież cuda się zdarzają!
http://www.idn.org.pl/sonnszz/chore_orzecz.htm

u mnie w Białymstoku są jeszcze środki na turnusy na pewno, z pozostałymi nie wiem. Jestem w szpitalu, więc średnio jestem na bieżąco.
Zapewne złożę wniosek o dofinansowanie turnusu.. na wakacje z J-Eliciarzami

A te uzasadnienie to po prostu solidne malowanie trawy, że tak to nazwę

W 2008 roku mogę znów ubiegać się o pomoc z PCPRu.. bo na PFRON nie mam co liczyć

Zastanawiam się dla kogo ta instytucja jest. Dla swoich pracowników czy niepełnosprawnych

Mozna taki turnue chyba sfinansować ze środków PFRON- tylko podwójne ale- kto zajmie się pisaniem wniosku- Mamcia już walczy z wnioskiem na dofinansowanie spotkań, jak w tym roku i kwartalnik, aby było wszytsko kontynuowane w 2009r. A to naprawdę duże obciążenie.
Co do podłączenia pod turnusy dla młodzieży organizowane przez cukrzykó, to moge się zorientować- w tej organizacji też jestem.

O tyle byłoby to dobre, ze z doświadczenia wiemy, ż epewnie chętnych nie byłaby zastraszająca ilośc.

· 

Na nasze koto wreszcie wpłynęła 1 transza z PFRON ponad 40 000 zł. Niestety umowa, która miał być na 6 lat kończy się w grudniu i będziemy musieli pisać nowe wnioski, ale to i tka sukces. na razie PFRON wspólfinasuje kwartalnik i spotkania wyjazdowe. Pomorskie 1 tydzień września, mazowieckie koniec września, jeszcze jeden Zakrzów na jesieni. Jak się kujawsko-pomorskie, dolnośląskie i/lub podlaskie zbierze to środki też są. Dofinansowanie z PFRON jest dla osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i ich opiekunów. Opłacamy również koszt dojazdu i pobytu wykładowców.
Możemy również myśleć o dofinasowaniu spotkań w innych rejonach, jeśli znajdzie się ktoś kto to zorganizuje. My oczywiscie pomożemy.
Członkowie J-elity bez orzeczonego st. niepełnosprawności mogą również liczyć na dofinansowanie ze środków Towarzystwa.

czesc niepelnosprawni. mozee troche polityki. czy wiecie ze 18 01 2008 nasz nowy rzad wymyslil dla niepelnosprawnych niesamowita alternatywe ruchu.... otoż postanowili nam wszystkim dac szanse i dali czas do konca marca aby zlozyc wnioski o dofinansowanie do srodkow transportu.... ciekawy jestem kto z was niepelnosprawnych jest wstanie wygenerowac do 20 tysiecy euro na samochod... niby beda dofinansowywac nawet 70% tej kwoty. jesli ktos MOZE SKORZYSTAC TO NIECH W TE PEDY SIE ZBIERA. jest to moim zdaniem granda. sami mowia o tym ze potrzebuja czasu na realizacje i tworzenie nowych ustaw a nam dali poltora miesiaca. po prostu smiech. ALE JESLI KTOS MOZE TO NIECH LECI BO MOZE NIE BYC TAKIEJ OKAZJI. TRZYMAJCIE SIE I PRZEKAZCIE TEN LINK KOMU TYLKO MOZECIE POMOC !!!!!
BART.
http://www.pfron.org.pl/z...ph?OpenFrameset

Na forum kilkakrotnie były poruszane problemy osób niepełnosprawnych oraz PFRON jako potencjalne źródło pozyskania środków zewnętrznych na finansowanie działań mających na celu ułatwienie im egzystencji. Staraliśmy się sięgnąć po środki Funduszu- zostały złożone dwa wnioski o dofinansowanie i oba uzyskały wsparcie: pierwszy z nich dotyczy zakupu sprzętu do rehabilitacji- beneficjentem projektu jest ZOZ w Świętej Katarzynie, który dzięki niemu będzie miał możliwość modernizacji i zakupu nowych urządzeń. Drugi z projektów otrzymał dotację w ramach programu ,,Uczeń na wsi" i dotyczy wsparcia finansowego dla dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności uczących się w szkołach na terenie naszej Gminy.Aktualnie Urząd Gminy jest na etapie podpisywania umów z grantodawcami i przygotowań do wdrożenia obu projektów- ich wartość to kilkadziesiąt tysięcy PLN.
Podinspektor Grzegorz Salwa
Biuro ds. Funduszy Europejskich
Urząd Gminy Święta Katarzyna
ul. Wiosenna 7, 55-011 Siechnice
tel/fax. 0713117358
e-mail: pelnomocnik@sw-katarzyna.pl

Pomoc niepełnosprawnym - dofinansowania udziela starosta

Umowy z niepełnosprawnymi o dotacje np. do założenia własnej firmy powinny zawierać starostwa, a nie urzędy pracy.

Starosta otrzymuje środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pomoc tym osobom i to on jest odpowiedzialny za ich rozdysponowanie - wynika z wyjaśnień Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dlatego osoby niepełnosprawne, które chcą ubiegać się o dofinansowanie z PFRON do założenia własnej firmy, a także przedsiębiorcy starający się o refundację wyposażenia miejsca pracy osoby niepełnosprawnej oraz 60 proc. ich wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, muszą podpisać umowę o udzieleniu takiej pomocy właśnie ze starostą, a nie np. urzędem pracy

Zdaniem resortu, publiczne pośredniaki w praktyce realizują wymienione zadania, ale nie mogą podejmować decyzji o sposobie rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie lub o zawarciu umowy z wnioskodawcą. To wyłączne uprawnienie starosty. MPiPS podkreśla, że np. umowa o udzieleniu dofinansowania do założenia własnej firmy zawarta z osobą niepełnosprawną przez powiatowy urząd pracy mogłaby być uznana za nieważną.

Wnioski w sprawie refundacji części kosztów płacy nowo zatrudnionej osoby niepełnosprawnej oraz o dofinansowanie do założenia działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienia wkładu do spółdzielni socjalnej można składać od 7 listopada 2007 r.

autor - Łukasz Guza; źródło: Gazeta Prawna

PFRON wypłaci 44,5 tys. zł za założenie firmy
Źródło: Gazeta Prawna 7.01.2009

Osoby z niepełnosprawnością, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, mogą otrzymać pomoc z PFRON sięgającą 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce - informuje Gazeta Prawna.

Ci, którzy decydują się na założenie firmy, rozpoczęcie działalności rolniczej czy przystąpienie do spółdzielni socjalnej, mogą zawrzeć umowę ze starostą o udzielenie jednorazowego dofinansowania.

PFRON wypłaca pomoc za pośrednictwem powiatów. Wysokość dotacji określona jest umową między osobą z niepełnosprawnością a starostą. Nie może ona jednak przekraczać 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (w IV kwartale tego roku była to kwota 44 528,25 zł).

Osoba z niepełnosprawnością, która otrzymała już środki publiczne na ten sam cel, nie otrzyma dotacji. Ci, którzy otrzymają pomoc, będą musieli ją zwrócić wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych, jeśli z własnej winy naruszą warunki umowy ze starostą.

Wzór wniosku o wypłatę dofinansowania z PFRON określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Wniosek należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotnej albo poszukującej u pracy.

W trosce o to, aby i w przyszłym roku nasze imprezy obfitowały w różne atrakcje i niespodzianki właśnie przed chwilą złożyliśmy za pośrednictwem jeleniogórskiego MOPS
7 wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON zadań w obszarze sportu, kultury, turystyki i rekreacji z kosztorysami na łączną kwotę 25.400,00 PLN. PFRON moze dofinansować do 60% kosztów imprezy.

W 2007 roku na 7 złożonych wniosków na kwotę 13.000,00 PLN uzyskaliśmy dofinansowanie 4 zadać na kwotę 7.800,00 PLN, z czego z PFRON
otrzymaliśmy 4.680,00 PLN (właśnie 60%).

Termin składania wniosków na rok następny mija 30 listopada, czyli wszystko jest na czas.

Szkoda tylko, że środki dzielone są w kwietniu, czyli Bal Karnawałowy nie będzie z PFRON dofinansowany.
Ale już obchody Światowego Dnia Zespołu Downa (21 marca) prawdopodobnie będą przedmiotem umowy przedwstępnej i tzw przyrzeczenia, czyli potwierdzenie przelania w maju pewnej kwoty, która wydana zostanie ze środków wlasnych w marcu.

Wnioskowaliśmy o dofinansowanie zajęć muzycznych, Dnia Dziecka, Spotkania z Mikolajem, wycieczki autokarowo - pieszej, dwóch pikników i właśnie obchodów 3 WDSD w marcu.

Trzynajcie kciuki, żeby chociaż kilka przeszło.

Byłam wczoraj na zebraniu rodziców w naszym ośrodku rehabilitacji. Na nim poruszany był też temat "Sprawnego Dojazdu". Dyrektor ośrodka usłyszała w PFRON, że na całą Polskę, kwota dofinansowania jaką na ten rok dysponują, wystarczy na około 5000 wniosków... mało.
Oczywiście o pierwszeństwie decydować będą kryteria, jak; rodzaj niepełnosprawności, wielkość miejscowości, dostępność środków komunikacji miejskiej, dochód.

potrzebne z urzędu skarbowego rozliczenie pitu za poprzedni rok


Podobno lepiej mieć i kwotę dochodu w załączniku wpisać na podstawie PIT-a za rok ubiegły.

Wnioski o udzielenie dofinansowania osobie fizycznej należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej,

Zdziwiło mnie, że osoby niep. korzystające ze środków PFRON maja skaładac wnioski do MOPS. W naszym MOPS są tak nieprzyjemne panie, zę aż się iść tam nie chce...z reguły się słyszy, że nie ma pieniedzy no i dochody trzeba tam miec wyjatkowo niskie.

[Zdziwiło mnie, że osoby niep. korzystające ze środków PFRON maja skaładac wnioski do MOPS. W naszym MOPS są tak nieprzyjemne panie, zę aż się iść tam nie chce...z reguły się słyszy, że nie ma pieniedzy no i dochody trzeba tam miec wyjatkowo niskie.


U nas Pefron mieści się własnie w MOPSIE i teżsą tak nie mili ludzie że odechciewa się,człowiek chodzi,prosi a oni poniżają ,tak jak mieli by dac to z własnej kieszeni,ale ostatnio nerwy mi puściły i troszke nawtykałam .Tez umię pyskować,nie tylko urzędnicy;)

Wniosek bede składac pod koniec następnego tygodnia.NIe będe patrzeć co gadają,jeśli nie dadzą,uderze gdzie się da,TV,Gazeta, nawet Pani Prezydentowa,króra ustala i wyznacza środki na dofinansowania.

Urząd Miasta przygotowuje wnioski na dofinansowanie 26 inwestycji w latach 2006-2013.

Wnioski na realizację części projektów zostały już złożone, inne są w fazie przygotowań. Pod koniec czerwca znana ma być decyzja w sprawie dwóch wniosków, dotyczących odwodnienia Sulejówka, których wartość szacowana jest na 3,5 mln zł. Bardzo dużo projektów wiąże się z zagospodarowaniem Glinianek. Do Urzędu Marszałkowskiego już złożono wniosek o 3 mln zł z przeznaczeniem na odwiert próbny w poszukiwaniu źródeł geotermalnych. Jeśli projekt się powiedzie, może stać się pierwszym etapem stworzenia na Gliniankach parku rekreacyjno-wypoczynkowego.

Z inicjatywy burmistrza Waldemara Chachulskiego wpłynął również wniosek do PFRON. Pozyskane środki pozwolą przeprowadzić program „Równe szanse - równy dostęp” opracowany z myślą o niepełnosprawnych mieszkańcach. Do ministerstwa sportu złożono natomiast wniosek na budowę basenu.

Większość pozostałych wniosków nie została dotychczas złożona, ale wskazują one na wysokie aspiracje Sulejówka. Jeśli wszystko się powiedzie, Sulejówek będzie mógł się pochwalić monitoringiem, a nawet edukacyjnym kompleksem energii odnawialnej.

Powyżej prezentujemy jedynie fragment artykułu. Całość dostępna w papierowym wydaniu Lokalnej z 6 czerwca.

W poprzedniej kadencji specjalna komisja opiniowała i decydowała o kształcie i przyszłym projekcie hali gimnastycznej. Ja byłem za tym, aby budować halę średniej wielkości (płyta boiska 18 x36m). Jednak komisja zdecydowała, że należy projektować i starać się wybudować halę pełnowymiarową, tj. o wymiarach boiska 24 x 44m. Projekt został ukończony na przełomie 2006/2007r., a kosztorys inwestycji opiewa na 6,8mln zł. Ze środków ministerialnych mieliśmy przyznane 700tys zł. Złożyliśmy odpowiedni wniosek o zwiększenie dofinansowania i zwiększono je do 1mln zł. Do 30 czerwca należy złożyć odpowiedni wniosek do Ministra Sportu, a do końca listopada wniosek o dofinansowanie do PFRON. Jak widać, to nie będą wystarczające środki zewnętrzne, aby rozpocząć budowę hali, dlatego należy dodatkowo złożyć wniosek do Regionalnego Programu Rozwoju. Gdybyśmy dzisiaj rozpoczęli budowę hali gimnastycznej przy takim dofinansowaniu, wszystkie prace w gminie musiałyby być wstrzymane.
Gminy, które podaje się jako przykłady, ponieważ posiadają hale gimnastyczne, borykały się z tymi inwestycjami równie długo, jak gmina Stawiski. Różnica tkwi w tym, że całą procedurę zaczęły kilka lat wcześniej niż my.


Mam nadzieję, że moje pytanie nie jest tak trudne jak te zadawane przez madasa5. Może mi się uda.
Zatem:
Na jakim etapie są prace związane z halą?

Projekt został ukończony na przełomie 2006/2007r., a kosztorys inwestycji opiewa na 6,8mln zł. Ze środków ministerialnych mieliśmy przyznane 700tys zł. Złożyliśmy odpowiedni wniosek o zwiększenie dofinansowania i zwiększono je do 1mln zł. Do 30 czerwca należy złożyć odpowiedni wniosek do Ministra Sportu, a do końca listopada wniosek o dofinansowanie do PFRON. Jak widać, to nie będą wystarczające środki zewnętrzne, aby rozpocząć budowę hali, dlatego należy dodatkowo złożyć wniosek do Regionalnego Programu Rozwoju. Gdybyśmy dzisiaj rozpoczęli budowę hali gimnastycznej przy takim dofinansowaniu, wszystkie prace w gminie musiałyby być wstrzymane.

W telewizji emitowana jest reklama Totalizatora Sportowego.
Oto kilka przykładów ze strony internetowej TS
(strona główna >Centrum Prasowe>Piszą o nas>archiwum z roku 2007)

http://serwis.lotto.pl/183-41ed18a6cc65a-2230.htm
http://serwis.lotto.pl/183-41ed18a6cc65a-2225.htm
http://serwis.lotto.pl/183-41ed18a6cc65a-2213.htm

Czy gmina szukała funduszy również tutaj?
Warto byłoby spróbować. A może nam też się poszczęści.

"Gmina Stawiski zakupiła 9–osobowy mikrobus marki Volkswagen przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych z możliwością przewożenia 1 osoby na wózku inwalidzkim.
(...)Pozyskanie samochodu poprzedzone zostało złożeniem wniosku o dofinansowanie zakupu pojazdu w Podlaskim Oddziale PFRON w ramach powyższego programu. Gminie udało się pozyskać środki w wysokości 90 000 zł, co stanowi ok. 74% wartości samochodu. Pozostałe 26% to środki własne Gminy Stawiski." http://stawiski.pl/index.php?wiad=568
Cena samochodu to ok 121622 zł.
Mikrobus nieźle się prezentuje, tylko szkoda że te 26% to nie ostatecznie 10% ceny. A tak dodatkowo trzeba było dopłacić ok. 21tys, a nie zaplanowane w budżecie 10tys. Ale na takie cele pieniądze zawsze powinny się znaleźć.

Czy wie ktoś po jakim czasie można drugi raz dostać dofinansowanie na komputer i czy można tylko na modernizację?


Z tego co mi mówiono w PFRON to można się starać o ponowne dofinansowanie już po 3 latach.Można składać wniosek o nowy sprzęt, jednak to podobno zależy od środków oddziału.

To będzie domek prywatny z maleńkim ogródkiem. Oczywiście myślę też o dofinansowaniu z PFRON ale z tego co się dowiadywałam to nie ma środków na ten rok a kolejka złożonych wniosków spora. Tak więc liczę się z tym że przyjdzie mi zrobić podjazd samemu...dlatego pytam jakie to koszty...

Nie mów Stasiu, dofinansowanie uzyskać jest stosunkowo łatwo. Ja mieszkam w Warszawie i najtrudniej wbrew pozorom tu jest je uzyskać gdyż Stolica siest największa i przypada tu największa ilość wnioskodawców do podziału środków, w efekcie czego dostaje się stosunkowo niewielkie pieniądze. Wiem, że w innych, mniejszych miastach, jest lepiej. Obecnie, do 30 kwietnia, można składać wnioski do programu Komputer dla Homera realizowanego przez PFRON. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie do zakupu komputera i specjalistycznego oprogramowania. Jest tylko jeden warunek - trzeba pracować/być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy albo się uczyć i przedstawić na to stosowne dokumenty. Drugim niezbędnym dokumentem jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, najlepiej ze względu na wzrok. I tyle, nie potrzeba więcej dokumentów. Wystarczy wypełnić wniosek, nawet na komputerze, złożyć go i czekać na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Druga alternatywa to dofinansowanie w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Naprawdę, uzyskanie dofinansowania nie jest trudne tylko trzeba wykazać odrobinę dobrych chęci czego u Ciebie jakoś nie widzę. Nie dziw się też, że Expressivo nigdy nie będzie takim programem, jakiego oczekujesz. Odnoszę wrażenie, że chciałbyś wymusić aby Expressivo stało się tanią alternatywą droższych aplikacji - nie tędy droga Stasiu.

bardzo fajne są dla niepełnosprawnych przyszłych pracowników bezpłatne szkolenia.
Pracuję w PUP Rybnik i polecam wszystkim niepracującym/ale szukcjącym pracy rejestrację w PUP/wybór tematyki szkolenia indywidulanego po którym zwiększy się szansa na zatrudnienie/złożenie odpowiedniego wniosku i oczekiwanie na decyzję.
Dobre są także dofinansowania do działalności gospodarczej (nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodze­nia (40 551,15 zł))-więc jeśli macie fajny pomysł na biznes-warto próbować

a co do samego szukania pracy...
z własnych doświadczeń mogę powiedzieć , że nie jest lekko:

jeśli pracodawca nie szuka pracownika niepełnosprawnego, lepiej nie mówić na rozmowie o swoich dolegliwościach, gdyż jeśli okaże się, że pracodawca będzie miał 2 fajnych kandydatów: wybierze bardziej dyspozycyjnego...

polecam instytucje państwowe: często trafiają się ciekawe oferty pracy dla osób z grupą, coprawda nie za kokosy, ale zawsze to stała praca na umowę o pracę (korzystniejsze z racji urlopów i L4), dlatego przeglądajcie BIP lokalnych urzędów

zakłady pracy chronionej-warto próbować umawiać się na bezpośrednie rozmowy z "szefami" i pytać o wolne miejsca pracy. Jest duższa szansa, że jak jesteśmy dobrymi specjalistami to uda im się stworzyć nowe stanowisko adekwatne do naszych umiejętności. PFRON ma na to odpowiednie środki.
nie polegajcie tylko na publikowanych ofertach pracy: często są to ofery pracy dla pracowników fizycznych i z tego co widze po portalach z ofertami pracy-same oferty dla sprzątaczek (przynajmniej na Śląsku)

na razie chyba wystarczy

Ja akurat dostałam to dofinansowanie ze środków programu "PEGAZ 2003"... nie sugeruj się rokiem w nazwie - program cały czas istnieje... http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset - tutaj masz info na temat tego programu (mam nadzieję, że będzie widać...)
Dostałam na niego ponad 3 tys zł... więc nie jest to mało... Co prawda ponoć ciężko jest dostać taki sprzęt od nich, mi aż gratulowali... ale spróbować zawsze warto...
Ps. Grunt to dobre uzasadnienie wniosku o dofinansowanie...

Witam .U nas zaczęło wyglądać słoneczko chociaż jest chłodno.Mieszkanko posprzątane za chwile obiadek jakaś kawka i spacerek na działkę. Dzisiaj pewnie coś podłubie żeby piesek pobiegał. Jeżeli chłód mnie nie wygoni to pobędę na działce ze trzy godziny.Po deszczu wszystko rośnie ale oczywiście najlepiej chwasty.Aniusiu wniosek składałam do PFRON po 20 stycznia wypisała mi lekarz neurolog. Dopłacą mi do komputera 80% ale nie więcej niż 2000,-internet już mam bo są tez środki na ten cel i te środki przepadają.Wszystko dokumentuję się fakturami.Mam też złożone o dofinansowanie aparatów słuchowych ale co z tego wyjdzie nie wiadomo bo pani powiedziała że nie wiadomo czy wystarczy środków. Teraz rozpatrują wnioski z lutego a to było w połowie marca.Biorąc pod uwag że dostałam dofinansowanie na zakup komputera to wątpliwe czy dostanę drugi raz.Aniusia z tym przyznawaniem renty na dwa lata to czyste kpiny czy oni myślą ze inwalida wyzdrowieje za dwa lata??????.Życzę wszystkim miłego wypoczynku najlepiej na łonie natury pogoda sprzyja.
Kasiu Kuc trzymaj się kiedyś wreszcie to wszystko musi zadziałać.Monika wracaj zdrowa i z zapasem energii.

Lidka

ale Kinga nie musiałasz czekać niedzy jednem dofinansowaniem a drugim jakiegokolwiek rodzaju ok 5 lat ?? bo wypełniając ten wnisek podpisuje sie tam oswiadczenie ze nie korzystało sie ze środków PFRON w okresie ostatnich 5 lat ...
Od czego zaczac zeby dotac dofinansowanie z pfronu??
od wizyty w jakimś oddziale lub przedzwonić i zapytać się co i jak.
www.pfron.org.pl może tu coś znajdziesz
trzeba iść i wziąć wniosek o dofinansowanie remontu/dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych - o jest bezpłatna infolinia pefronu
co dzień od 12 do 20 0 800 533 335

Pozdrawiam!

PFRON dopłaci tylko do rehabilitacji w domu
Od 24 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 stycznia 2008 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu finansowanych ze środków PFRON (Dz. U. nr 3, poz. 15).
Z dopłaty do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego mogą skorzystać jedynie ci niepełnosprawni, którzy muszą być rehabilitowani w domu, spełniający również kryterium dochodowe. Dopłatę otrzymają osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym (obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku), nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w przypadku osoby samotnej.

Zmiany te ograniczą liczbę osób uprawnionych do uzyskania dofinansowania. Resort pracy tłumaczy to koniecznością racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
Więcej środków otrzymają natomiast ci niepełnosprawni, którzy potrzebują dofinansowania na likwidację barier architektonicznych.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/22170

Co Państwo myślą o takim "rozwiązaniu"?

Można składać wnioski na dofinansowanie komputera w ramach programu ''Komputer dla Homera''

Od 1 kwietnia 2005 r. do końca miesiąca osoby niewidome i niedowidzące mogą składać wnioski o dofinansowanie komputerów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie.

Program celowy PFRON "Komputer dla Homera" skierowany jest do osób z dysfunkcją wzroku posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na zakup podstawowego oraz specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania, jak również na urządzenia brajlowskie i lektorskie. Istnieje także możliwość uzyskania środków na udział w szkoleniu w zakresie obsługi nabytego sprzętu.

http://www.niepelnosprawni.info/

MOPR jest od tego, żeby Wam pomógł.
Można starać się u nich o dofinansowanie ze środków PFRON. Są gotowe wnioski o dofinansowanie na usuwanie barier architektonicznych, w których pisze, jakie załączniki trzeba dołączyć. Na pewno trzeba mieć zgodę właściciela gruntu i budynku - czyli np. spółdzielni mieszkaniowej. A projekt może zrobić wykonawca, którego mógłby MOPR lub spółdzielnia podpowiedzieć.
Koło mojego bloku jest wieżowiec z podjazdem - podjazd jest metalowy, "zakręcany", koszt 2 lata temu był ok. 15.000,- zł (długości nie znam).
Osoba mieszkająca w wieżowcu, poruszajaca sie na wózku, składała wniosek o indywidualne dofinansowanie w PCPR, otrzymała w 80% , a 20% dołożyła spółdzielnia mieszkaniowa . Nie wiem jak to formalnie załatwili, bo to osoba otrzymująca dofinansowanie powinna dołożyć 20%. Ale spółdzielni widać zależało na tym, aby taki podjazd był i teraz korzystają z niego również wózki z małymi dziećmi.
Na stronie www.pfron.org.pl też powinny być w/w wnioski o dofinansowanie.

Zgadzam się z "przedmówcą", iż WTZ-y nie mogą organizowac turnusów - odkąd zmieniły się przepisy w zakresie dofinansowań z PFRON turnusów jest to podwójne finansowanie, gdyż w tym samym czasie są środki na WTZ i środki na turnus z indywidualnego wniosku. Inaczej jest , gdy uczestnicy i opiekunowie nie korzystająz dofinansowania na turnus.
My organizujemy turnusy w wakacje ( najczęściej w przerwie urlopowej) jako organizacja i każdy uczestnik stara się indywidualnie z opiekunem o środki PFRON w PCPR. Zdarza się, że jako opiekun jedzie ktoś z kadry np. 1 na 3 osoby niepełnosprawne nie mające opiekunów, ale jedzie w ramach urlopu , czyli nie ma dodatkowego wynagrodzenia.
A jeśli są dłuższe wyjazdy (ale nie 14-dniowe) ze środków WTZ to są to wycieczki, na które uczestnicy składają sobie przez ileś miesięcy fundusze. Chyba nikt z kadry nie ma w zakresie obowiązkowych zadań uczestnictwa w turnusie.
Znam przypadki, iż kontrole zakwestionowały organizację turnusów przez WTZ albo np.nakazały zwrot środków za przejazd na turnus autokarem sfinansowany z wtz.

W ramach programu Likwidacja barier w komunikowaniu się można się starać o dofinansowanie do zakupu sprzętu umożliwiającego komunikację. Dla osób autystycznych jest to najczęściej komputer.
Pogram jest finansowany ze środków PFRON, a wnioski składa się:
* mieszkańcy Opola w Wydziale Spraw Społecznych na ul. Budowlanych 4 pok. nr 8;
* dla mieszkańców z powiatu opolskiego w PCPR w Opolu przy ul. Książąt Opolskich 27.
Dofinansowane może być 80 % wartości planowanego zakupu. Kosztorys lub oferta handlowa powinna stanowić jeden z załączników.
Inne ważne załączniki to: zaświadczenie lekarskie ( wzór w załączeniu do wniosku); opinie psychologa, pedagoga; orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub inne równoważne.
Wniosek należy złożyć na specjalnym druku, który jest na stronie http://boo.um.opole.pl/index.php?action=view&typ=boo_karta&id=2232
w dziale załączniki do pobrania.

No tak, chodzi tu trochę o coś innego.
Teraz widzę jak mało wiem, a ile powinienem wiedzieć chcąc być sprawnym (nie fizycznie) prezesem Towarzystwa. Jestem w kontakcie (mailowym) z kilkoma osobami np. z PTSR, CISM, Stowarzyszenia Klon/Jawor. Otrzymałem wiele książeczek na temat choroby, broszurek na temat prowadzenia organizacji samorządowych, gazetki np. pt. "Pod wiatr" i oczywiście jestem prenumeratorem cenionego przeze mnie miesięcznika Pozytywny Impuls. Tak więc jakoś się to wszystko kręci. Oczywiście mam też pomoc w miejscu zamieszkania np. Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe no i oczywiście miejscowy PCPR.
Jeśli chodzi o tegoroczne dofinansowanie to wyglądało to nieco inaczej. O dofinansowanie poprzedni zarząd występował, jako Towarzystwo SM czyli, jako cała grupa. "Szło" to z projektu pn. dofinansowanie ze środków PFRON organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych. We wniosku w rubryce NAZWA ZADANIA: Wypoczynek na ziemi sławskiej. Pobyt musiał trwać nie więcej niż 10 dni. A więc moja grupa była w tym ośrodku na wypoczynku zgodnie z nazwą zadania; projektu, a na realizację tego zadania możemy otrzymać max. do 60% kosztów tego zadania.
Nie można było ubiegać się o indywidualne dofinansowania na rehabilitację bo takie dofinansowanie miało miejsce w ubiegłym roku (o czym pisałem w poprzednim poście).
W tym roku "czujemy się wspaniale, hulamy i uprawiamy turystykę na ziemi sławskiej" i dopiero w przyszłym roku możemy być znowu chorzy i ubiegać się o indywidualne dofinansowanie do rehabilitacji podczas turnusu rehabilitacyjnego. Czy to normalne?
I tego nie mogę do końca zrozumieć.

Ja byłam po wniosek w sprawie dofinansowania ze środków PFRON w Urzędzie Miejskim w wydziale spraw społecznych. Potrzebne jest zaświadczenie lekarskie informujące o konieczności stosowania pompy oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Podstawa prawna udzielania dofinansowania: rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON (Dz. U. Nr 96, poz. 861 ze zmianami).
Punkt 2. O dofinansowanie na likwidację barier technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności.
Punkt 3. Realizacja wniosku powinna umożliwić lub w znacznym stopniu ułatwić osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
unkt 4. Dofinansowanie następuje na pisemny wniosek złożony do powiatowego centrum pomocy rodzinie właściwego dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu informuje, że:

- wnioski na turnusy rehabilitacyjne należy pobierać w PCPR osobiście bądź przez opiekuna czy członka rodziny,
- osoba uprawniona przy odbieraniu wniosku otrzyma pełną informację odnośnie wypełnienia druków i złożenia wymaganych załączników,
- wnioski można składać w każdym czasie w ciągu roku kalendarzowego,
- pierwszeństwo w dofinansowaniu mają dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
- warunkiem dofinansowania dla pozostałych grup będzie fakt, że osoba niepełnosprawna nie korzystała dotychczas z dofinansowania,
- osoby przekraczające próg dochodowy na członka rodziny mogą korzystać z turnusów za pełną odpłatnością,
- dofinansowanie uzależnione będzie od wysokości otrzymanych środków algorytmem dla powiatu na zadania ustawowe,
- decyzje o dofinansowaniu należy odbierać osobiście bądź przez opiekuna w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu,
- od decyzji o dofinansowaniu ze środków PFRON nie przysługuje stronie odwołanie,
- bliższe informacje można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu przy ul. Boh. II AWP 8 pok. nr 101 lub telefonicznie 075 77 615-05 (wewnętrzny 6).

Bogdan Walczak

Żałóż własną firmę!
PFRON wypłaci 44,5 tys. zł za założenie firmy
Źródło: Gazeta Prawna

Osoby z niepełnosprawnością, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, mogą otrzymać pomoc z PFRON sięgającą 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce - informuje Gazeta Prawna.

Ci, którzy decydują się na założenie firmy, rozpoczęcie działalności rolniczej czy przystąpienie do spółdzielni socjalnej, mogą zawrzeć umowę ze starostą o udzielenie jednorazowego dofinansowania.

PFRON wypłaca pomoc za pośrednictwem powiatów. Wysokość dotacji określona jest umową między osobą z niepełnosprawnością a starostą. Nie może ona jednak przekraczać 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (w IV kwartale tego roku była to kwota 44 528,25 zł).

Osoba z niepełnosprawnością, która otrzymała już środki publiczne na ten sam cel, nie otrzyma dotacji. Ci, którzy otrzymają pomoc, będą musieli ją zwrócić wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych, jeśli z własnej winy naruszą warunki umowy ze starostą.

Wzór wniosku o wypłatę dofinansowania z PFRON określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Wniosek należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotnej albo poszukującej u pracy.

Żałóż własną firmę!
PFRON wypłaci 44,5 tys. zł za założenie firmy
Źródło: Gazeta Prawna

Osoby z niepełnosprawnością, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, mogą otrzymać pomoc z PFRON sięgającą 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce - informuje Gazeta Prawna.

Ci, którzy decydują się na założenie firmy, rozpoczęcie działalności rolniczej czy przystąpienie do spółdzielni socjalnej, mogą zawrzeć umowę ze starostą o udzielenie jednorazowego dofinansowania.

PFRON wypłaca pomoc za pośrednictwem powiatów. Wysokość dotacji określona jest umową między osobą z niepełnosprawnością a starostą. Nie może ona jednak przekraczać 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (w IV kwartale tego roku była to kwota 44 528,25 zł).

Osoba z niepełnosprawnością, która otrzymała już środki publiczne na ten sam cel, nie otrzyma dotacji. Ci, którzy otrzymają pomoc, będą musieli ją zwrócić wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych, jeśli z własnej winy naruszą warunki umowy ze starostą.

Wzór wniosku o wypłatę dofinansowania z PFRON określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Wniosek należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotnej albo poszukującej u pracy.


to interesujące nawet bardzo :) jakieś szczegółne wymagania trzeba spełniać ??

Dostałam drugie pismo z PFRON to co pisałam na Marcinka w skrócie:
"Komisja opiniująca wnioski (...) ustaliła kolejność kwalifikowania wniosków do dofinansowania przez PFRON w bieżącym roku.
Pani wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję, jednakże z uwagi na wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację(...)oraz ustaloną przez Komisje kolejność przyznawania dofinansowania, z powodu wyczerpania limitu(...) na 2008 rok, udzielenie Pani pomocy w zakupie samochodu nie jest aktualnie możliwe."
No i jakby coś się zmieniło to dadzą znać.
Co u was? Taka cisza tutaj panuje, nikt nic nie dostał?!

Wzrośnie od marca??
czy już wzrosła?

§ 8

Wysokość dofinansowania ze środków PFRON do turnusu rehabilitacyjnego może wynosić:
dla uczestnika od 50% do 100% najniższego wynagrodzenia,
dla niezbędnego opiekuna od 40% do 80% najniższego wynagrodzenia, przy czym nie może ono przekraczać wysokości dofinansowania podopiecznego uczestnika.

Decyzję o wysokości dofinansowania, w granicach określonych w ust. 1, podejmuje każdorazowo PCPR, biorąc pod uwagę sytuację materialną Wnioskodawcy

djulio dofinansowanie do turnusów jest uzależnione od funduszy w danej gminie (mieście)jak i zarobków rodziców.
...W Twoim mieście kwota może wzrosnąć a u innych w marcu może już jej brakować
U nas w mieście w okolicach maja nie przyjmują już wniosków,bo zasoby finansowe PFRONu są wyczerpane

dobija mnie to, taka luźna interpretacja urzędów w różnych miastach, zna ktoś podstawę prawną???
teraz znalazłam wniosek na stronach MOPSu o dofinansowanie dla osób fizycznych sprzętu ze środków PFRON, a Pani zapytana w MOPS-ie czy jest w takim razie możliwość dofinansowania z PFRON-u spojrzała na mnie jak na debila i powiedziała, że oczywiście, że nie:/ JEST, Z TYM, żE WYMAGANY JEST UDZIAł WłASNY I TAKą INFORMACJE WRAZ Z ODPOWIEDNIMI FORMULARZAMI POWINNAM OTRZYMAć...

Jest to związane z wymogiem dołączania do formularza o dofinansowanie skserowanego wniosku na zaopatrzenie ortopedyczne. Na tym wniosku podpisujesz odbiór sprzętu czyli logicznie rzecz biorąc musisz za niego zapłacić. Zmiana została wprowadzona w wyniku nadużyć spowodowanych dość częstą praktyką wykorzystywania wniosków na rzeczy/przedmioty nie podlegające refundacji. W ten sposób PFRON upewnia się, że refunduje faktycznie ten sprzet na który został wystawiony wniosek.

Jedynym wyjściem jest "dogadanie się" ze sprzedawcą w sklepie. Odbierzesz sprzęt dopiero wtedy gdy wplyną środki, a fakturę dostaniesz "zapłacono".

w lutym składałam wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON do zakupu steppera i wanienki do hydromasażu stóp. Właśnie dostałam informację z PFron, że wniosek o dofinansowanie do wanienki został rozpatrzony negatywnie ;( W uzasadnieniu podano,że celem dofinansowania jest dofinansowanie do zakupu sprzętu wspomagającego proces rehabilitacji, niezbędnego do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych, mających za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie najwyższego poziomu funkcjonowania, jakości życia, integracji społecznej, przy uwzględnieniu potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wnioskowane przeze mnie urządzenie podobno nie spełnia powyższych wymogów......
Czy tak jest rzeczywiście? czy ktoś starał się o takie dofinansowanie, jak myślicie? Czy powinnam się odwoływać?
Wniosek o dofinansowanie stepera rozpatrzono pozytywnie, jednak ze względu na brak środków również nie może być teraz zrealizowany
Co myślicie na ten temat??

Kurcze, postaram się to wytłumaczyć.
Z Twoim dochodem, należy Ci się dofinansowanie ze środków PFRON, którymi dysponuje PCPR, MOPS. I tak: jesli kupujesz pieluchy, cewniki, wózek, i inne pomoce rehabilitacyjne na wniosek, to to co zapłaciłas z własnej kieszeni, powinno być Ci zwrócone, po złożeniu odpowiednich wniosków w Twoim PCPR lub MOPS. Ale chodzi tu tylko o te bierzące wydatki, np. poniesieone już w tym roku. Nigdy nie zwracają za rok ubiegły, wstecz.
Nie wiem, czy o to Ci chodzi. Innej możliwości nie ma, chyba że zgłosicie się do jakiejś fundacji i będziesz pozyskiwać sponsorów.

Od 24 stycznia 2008 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 stycznia 2008 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu finansowanych ze środków PFRON (Dz. U. nr 3, poz. 15).

Dotychczas Fundusz mógł wstrzymać dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny jedynie w przypadku, gdy starający się o dopłatę nienależycie wypełniał warunki zawartych z Funduszem umów .

Według nowych przepisów Fundusz wstrzymuje dofinansowanie w przypadku niewywiązywania się z jakichkolwiek zobowiązań wobec niego.

Dodatkowo, z dopłaty do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego mogą skorzystać jedynie ci niepełnosprawni, którzy muszą być rehabilitowani w domu, spełniający również kryterium dochodowe.

Dopłatę otrzymają osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym (obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku), nie przekracza kwoty:

- 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w przypadku osoby samotnej.

Zmiany te ograniczą liczbę osób uprawnionych do uzyskania dofinansowania. Resort pracy tłumaczy to koniecznością racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Więcej środków otrzymają natomiast ci niepełnosprawni, którzy potrzebują dofinansowania na likwidację barier architektonicznych.

Źródło

No i się chyba myliłam
O dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się: 1) osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli średni miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, pomniejszony o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym na rzecz innych osób, podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek, nie przekracza kwoty: 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

Marta, w przypadku roweru NFZ nie ma nic do rzeczy, w przypadku roweru można skorzystać wyłącznie ze środków PFRON-u. Bierzesz z MOPS-u wniosek o dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego ze środków PFRON (tam wpisujesz rzecz jasna dochody i inne dane), od lekarza zaświadczenie, że rower jest dziecku przydatny/niezbędny do rehabilitacji, Draisin przysyła ci opis roweru ze specyfikacją techniczną oraz fakturę Pro Forma. Składasz te wszystkie papierki i czekasz na decyzję. Max dofinansowanie to 60%, które przelewają bezpośrednio na konto sklepu, resztę pokrywasz ze środków własnych. Nasz wniosek był pierwszy, panie strasznie się dziwiły, że rower może służyć do rehabilitacji:) W razie czego gdyby w waszym MOPS-ie panie były niekumate niech się dowiedzą na Józefińskiej.

Upieram się - to jest cel niezbędny (dla prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka).
i tutaj się znacząco różnimy.
Równe traktowanie polega na tym, że ty też możesz poprosić fundację o to, by dotowało Twoje dziecko.
i tutaj takze, nie wystąpilam do żadnej Fundacji po dofinansowanie do ortez z jakiegoś tam kosmicznego materiału tylko kupilam takie na jakie mnie stać dochodząc do wniosku,ze w sytuacji kiedy dziecko rośnie i trzeba zmieniac ortezy b.często byloby to zwykle marnotrastwo i nabijanie kabzy wytworcy takiego sprzetu. Uznalam także ,ze pieniądze te można spożytkować z dużo lepszym skutkiem i nieważne czy byłyby to środki moje własne, Fundacji czy pochodzace z PFRON-u.

Radny Nalazek pracownikiem OSiR - czy to jest zgodne z prawem?
Dnia 30.06.2004 na Radzie Miasta cytuję:
"wniosek radnego Nalazka - by pozostawić kwotę 65.000zł na promocje Miasta, a pozostałe 28.300zł przekazać do Ośrodka Sportu i Rekreacji na bieżące wydatki"
Czyżby teraz Litwiński odwdzięczał się? I jak wdzięczność będzie okazywał Nalazek?
Te środki, które Nalazek chciał przekazać na promocję miasta i OSiRowi pochodziły z PFRON z funduszu na rzecz zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dofinansowanie ich rent i emerytur.

Witam, mało rozumiem z Twojej wypowiedzi, ale powiem jak u mnie było.
Na pierwszy rok sama nazbierałam, później złóżyłam wniosek do PFRONu i dostałam bez problemu dofinansowanie. Można dostać na czesne, a dodatkowo na dojazdy i noclegi, jeśli ma się na to rachunki, czy co tam oni zechcą.
Wszystko bardzo ładnie i dokładnie jest na ich stronie: http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/EntryForm?OpenForm
a także bardzo fajnie wytłumaczą ci na infolini : 0 800 533 335


Jeśli chodzi o dofinansowanie dojazdów na uczelnie własnym środkiem transportu...-czy rachunek imienny na paliwo wystarczy i jakimi kryteriami sie kierują obliczając koszt dojazdu na uczelnie?? Z góry dziękuje za pomoc.Gorąco pozdrawiam!

http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,1991095.html

Niskopodłogowe autobusy dla Szczecina

mago 28-03-2004, ostatnia aktualizacja 28-03-2004 14:34

Jeśli PFRON się dołoży, miasto będzie mieć o sześć więcej autobusów
dostosowanych dla potrzeb niepełnosprawnych

Przewoźnicy: Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" oraz SPA
"Klonowica" planują w tym roku kupić po trzy 12-metrowe niskopodłogowe
autobusy. Koszt każdego z nich - ponad 650 tys. zł. Firm nie byłoby na nie
stać, gdyby całość zakupów musiały sfinansować z własnych środków.

- Chcemy skorzystać z możliwości dofinansowania z Państwowego Funduszu
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - tłumaczy Krzysztof Putiatycki, prezes
SPA "Klonowica". - Autobusy niskopodłogowe ułatwiają przemieszczanie się
niepełnosprawnym. PFRON do każdego autobusu może dołożyć nawet 100 tys. zł.

- Jeżeli nie dostaniemy dofinansowania z PFRON-u, kupimy najwyżej dwa
autobusy - mówi Włodzimierz Sołtysiak, prezes SPA "Dąbie".

Wnioski złożone w Urzędzie Miasta zostały już pozytywnie zaopiniowane przez
Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych. Do końca marca trafią
do PFRON-u. Być może jeszcze w czerwcu (o ile decyzja funduszu będzie po
myśli wnioskodawców) obie spółki ogłoszą przetargi na zakup autobusów.
Kolejne cztery miesiące zajmie rozstrzygnięcie przetargu i produkcja
pojazdów. Na ulicach Szczecina nowe autobusy mogłyby pojawić się w
listopadzie. Na jakich liniach? Przewoźnicy będą to konsultowały z
instytucjami i organizacjami zajmującymi się niepełnosprawnymi.

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Klonowica" ma pięć "krótkich"
(dwunastometrowych) MAN-ów NL223. SPA "Dąbie" ma pięć takich samych MAN-ów i
jednego Jelcza M121M. Najwięcej, bo 28 niskopodłogowych MAN - ów (krótkich i
przegubowych) ma Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Autobusowe


Bardzo dobrze, że już jest wybrany środek! na przyszłoroczny turnus. Teraz wszyscy będą mieć wystarczająco dużo czasu na starania o dofinansowanie z PFRON kosztów pobytu i dojazdu (wnioski składamy w CPR). Brawo!

Cisza w tym temacie, ale wracam do Niego. Mija rok naszej działaności w opraciu o fundusze PFRON- ile nerwów Mamci to kosztowało, nikt z nas nie wie. Mało kto wie równiez , ze w piątek zostały złożone kolejne wnioski na dofinansowanie spotkań i Kwartalnika na 2009r. Oczywiście opracowane w całości przez Mamcię - kto inny miałby tyle samozaparcia? Teraz tylko trzeba trzymać kciuki, aby podpisali umowę przedwstęnpną, a potem nie obcieli kasy. O Kwartalnik się nie martwię, ale pozostaje problem spotkań. Za 2008r. pozostały nam środki, nie zebraliśmy takiej liczby chętnych , jaką deklarowaliśmy na spotkania wyjazdowe. Szkoda, bo moze to mieć znaczenie przy podpisywaniu umów i negocjowaniu kwot na 2009r. Dzieki samozaparciu Mamci mamy takie możliwości, są pieniądze na spotakania. Ale to od nas zalezy czy je będziemy otzrymywać w kolejnych latach i ile. Jesli nie zechcemy uczestniczyć w tych spotkaniach, które sa oragnizowane , to z roku na rok środki będą mniejsze, a co za tym idzie mozliwości. Myślę, że każdy, kto był na takim spotkaniu- szkoleniu choć jeden raz, zdaje sobie sparwę jak wazna jest wiedza nas- pacjentów, rodziców, na temat chorób które nas gnębią. Tylko w ten sposób mozemy zdobyć wiedzę czego mamy się domagać od lekarzy. jakie standarty powinny obowiązaywac w leczeniu chorych na nzj. Bez tego, nie mamy szans i bedziemy ciagle sprowadzani do roli " ubogich petentów". Nie dajmy się , korzystajmy z tego co oferują nam te spoatkania. O tym między innym mówił w swoim wykłądzie prof. Herman w Krakowie. I myślę, ze to było cos co wielu z nas otworzyło oczy na nasze prawa. Najlepszym przykładem jest to,że po spotkanie do J-elity zapisało się kolejne kilkanaście , lub kilkadziesiąt osób, kóre do tej pory nie wiedziały o naszym istnieniu lub uważały, ze nie jesteśmy im potrzebni. Mam nadzieję, że ta szans, która juz drugi rok z koleji, jest wypracowywana prze Mamcię, w przyszłym roku zostanie przez wszystkich w pełni wykorzystana.

Aż tak źle to nie było. Nie dlatego zabierałem głos na forum, aby opowiadać o sukcesach, ale po to by zwrócić uwagę na poważny problem diet. Taki jest w końcu temat:" diety radnych a wybory"
Było kilka spraw dzięki którym mam odrobinę satysfakcji i poczucia, że nie "odsiedziałem" kadencji. Jest to kwestia przede wszystkim aktywnego udziału w pracach komisji. Jest to medialnie niedostrzegalne, ale pożyteczne. Np.: dwa lata wnioskowałem o przebudowę ulicy Poznańskiej i zorganizowanie lewoskrętu do Dziekanki, oraz poprawy bezpieczeństwa pieszych na tamtym przejściu. Nie wiem jaki to miało wpływ na decyzję zarządu dróg, ale te wnioski są realizowane. Wnioski o zakup karetek reanimacyjnych dla Pogotowia, budowę chodnika do "Galerii", interwencja w sprawie terminowych wypłat dla nauczycieli. Zablokowanie wypływu pieniędzy z funduszy PFRON, pierwotnie adresowanych do dzieci niepełnosprawnych, które jednak miały być spożytkowane na bardzo niejasne cele. Zwiększenie środków finansowych na turnusy rehabilitacyjne dla tychże dzieci. Zorganizowanie objazdów ul. Witkowskiej ( Wiosny Ludów , Starowiejska).
Walczyłem także bez powodzenia o powstrzymanie samowolnych decyzji finansowych starosty - z Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Protestowałem również nieskutecznie przeciwko upolitycznianiu odznaczeń powiatowych. Ale udało mi się powstrzymać nielegalne dofinansowanie zawodowych klubów sportowych ( samorząd nie ma takiego prawa) tuż przed końcem kadencji, nota bene w czasie kampanii wyborczej.
I tak by jeszcze można.... Tak wygląda praca samorządu. Mam nadzieję,że te spory były częściej niż rzadziej konstruktywne i prowadzone w interesie mieszkańców. Nie prowadziłem statystyki własnych poczynań w radzie. Podaję przykłady takich działań, które mam nadzieję usunęły pewne problemy, a niektóre tylko złagodziły, lub czasem tylko zwróciły na nie uwagę.
Można powiedzieć, że tylko tyle? Ale pewnie i tak dostanie mi sie, że się przechwalam.

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ustala termin od dnia 14 lutego do dnia 31 marca 2008 roku na przyjmowanie przez Oddziały PFRON wniosków o dofinansowanie w ramach realizacji pilotażowego programu SPRAWNY DOJAZD - pomoc w nabyciu przez osoby niepełnosprawne samochodu osobowego oraz w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B. Obszar A - pomoc w zakupie samochodu osobowego lub oprzyrządowanego samochodu osobowego, Obszar B - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.

Adresatami programu w obszarze A są:
1. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu z zastrzeżeniem postanowień rozdziału VII ust.6,
2. niepełnoletnie dzieci niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej, a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii B,
3. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B.

Adresatami programu w obszarze B są pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu.

Ze środków PFRON przeznaczonych na realizację programu może być udzielona pomoc w formie:
1. dofinansowania zakupu samochodu osobowego,
2. dofinansowania zakupu i montażu oprzyrządowania samochodu osobowego,
3. dofinansowania kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B.
Maksymalna kwota udzielonego dofinansowania, zależna jest od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wnioskodawcy i jest wyznaczana dla każdego wnioskodawcy zgodnie z algorytmem zawartym w procedurach realizacji programu, przy czym:
4. wielokrotność najniższego wynagrodzenia za pracę wyznaczająca maksymalne dofinansowanie jakie można przyznać w ramach programu wynosi:
" a) w przypadku zakupu fabrycznie nowego samochodu osobowego  30,
" b) w przypadku zakupu używanego samochodu osobowego  24,
" c) w przypadku zakupu i montażu oprzyrządowania samochodu osobowego - 9,
" d) w przypadku kosztów uzyskania prawa jazdy:
- dla kosztów kursu i egzaminów - 2,25,
- dla pozostałych kosztów uzyskania prawa jazdy - 1,25,

Wnioski składa się w MOPR lub PCPR (ew. MOPS). Jednak środki pochodzą z PFRON'u.


Tak, dofinansowanie ze srodkow PFRON, tez o tym wspomnialam

Pozdrawiam

Nie mów Stasiu, dofinansowanie uzyskać jest stosunkowo łatwo. Ja mieszkam w Warszawie i najtrudniej wbrew pozorom tu jest je uzyskać gdyż Stolica siest największa i przypada tu największa ilość wnioskodawców do podziału środków, w efekcie czego dostaje się stosunkowo niewielkie pieniądze. Wiem, że w innych, mniejszych miastach, jest lepiej. Obecnie, do 30 kwietnia, można składać wnioski do programu Komputer dla Homera realizowanego przez PFRON. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie do zakupu komputera i specjalistycznego oprogramowania. Jest tylko jeden warunek - trzeba pracować/być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy albo się uczyć i przedstawić na to stosowne dokumenty. Drugim niezbędnym dokumentem jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, najlepiej ze względu na wzrok. I tyle, nie potrzeba więcej dokumentów. Wystarczy wypełnić wniosek, nawet na komputerze, złożyć go i czekać na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Druga alternatywa to dofinansowanie w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Naprawdę, uzyskanie dofinansowania nie jest trudne tylko trzeba wykazać odrobinę dobrych chęci czego u Ciebie jakoś nie widzę. Nie dziw się też, że Expressivo nigdy nie będzie takim programem, jakiego oczekujesz. Odnoszę wrażenie, że chciałbyś wymusić aby Expressivo stało się tanią alternatywą droższych aplikacji - nie tędy droga Stasiu.

Popieram Cię w całej rozciągłości. Jeśli ktoś naprawdę Chcę (i ma ku temu warunki), zdobędzie środki bez większego problemu. Naszym największym problemem jest fakt, że często nie chce się Nam podejmować jakichkolwiek starań (nierzadkim argumentem jest "niechęć do żebrania" /co dla mnie jest nieporozumieniem/). Często warto (jeśli mamy taką możliwość) zainteresować sprawą, organy niezwiązane bezpośrednio z tematem (np. Dziekana własnego wydziału).
Co do Expressivo - nie mylmy aplikacji... Ivona to Ivona a Expressivo to Expressivo.

Bus bez dotacji?

Gmina Jastrzębie od blisko dwóch lat chce kupić nowy autobus do przewożenia dzieci na zajęcia w Domu Nauki i Rehabilitacji. Kłopot w tym, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie zamierza dołożyć ani grosza na ten cel.
Obecnie używany samochód ma już swoje lata i przeszło 160 tys. km przebiegu na liczniku. W ubiegłorocznym budżecie radni przeznaczyli na zakup nowego 54300 zł, czyli mniej więcej połowę potrzebnej kwoty. Druga część miała pochodzić z dotacji PFRON-u, który w minionym roku rozpoczął realizację programu wyrównywania różnic pomiędzy regionami w temacie likwidacji barier transportowych. Magistrat wystąpił do katowickiego oddziału funduszu z wnioskiem o dofinansowanie zakupu pojazdu, ale spotykał się z odmową. Przyczyną stało się zakwestionowanie przez PFRON rozliczenia dotacji udzielonych miastu w poprzednich latach. Tym samym pomysł zakupu samochodu upadł.
Prezydent Marian Janecki wspomniane pieniądze zapisał na liście tzw. środków niewygasających, które przeszły na ten rok, ale zmieniły się ceny. Obecnie zakup pojazdu do przewozu większej grupy niepełnosprawnych to wydatek rzędu 180 tys. zł. W tej sytuacji radna Alina Chojecka, przewodnicząca komisji skarbu, zaproponowała zapisanie w tegorocznym budżecie 90 tys. zł na nowy wóz. Tak też się stało. Rychło okazało się, że na pomoc ze strony PFRON- nadal jest niemożliwa. – Dostaliśmy informację, że w styczniu fundusz zawiesił realizację programu wspierającego likwidację barier transportowych – twierdzi wiceprezydent Franciszek Piksa.
Radna Chojecka nie zamierza jednak spasować. Za punkt honoru postawiła sobie znalezienie brakującej kwoty. Wystąpiła już z prośbą do prezydenta o wygospodarowanie dodatkowych 90 tys. zł np. z rezerwy budżetowej. – Nie złożyłam oficjalnego wniosku, bo nie potrafię wskazać źródła sfinansowania. Liczę jednak, że prezydent Janecki znajdzie pieniądze – mówi radna Chojecka. Jak deklaruje, wystarczy sygnał ze strony prezydenta, że są środki, a ona przekona już radnych, by zagłosowali za koniecznymi zmianami w budżecie.

Źródło: Nowiny- Tygodnik Regionalny

Osobom niepełnosprawnym można dofinansować wypoczynek za granicą

Powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR) mogą pokrywać koszty m.in. zagranicznej turystyki i rekreacji osób niepełnosprawnych.

Przy rozpatrywaniu wniosku o dofinansowanie zadań z zakresu rekreacji, sportu, kultury i turystyki osób niepełnosprawnych świadczonych za granicą, PCPR powinnno rozważyć, czy jego cel może być osiągnięty również przez zorganizowanie tańszego przedsięwzięcia, np. na terenie Polski – wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie określa, czy realizacja zadań z zakresu rekreacji, sportu, kultury i turystyki osób niepełnosprawnych ma odbywać się na terenie Polski czy poza jej granicami. Resort pracy uważa zatem, że nie ma przeszkód formalnych do dofinansowania z PFRON np. imprezy kulturalnej lub wyjazdu w celach turystycznych, organizowanych poza granicami Polski.

W opinii MPiPS przy rozpatrywaniu wniosku PCPR powinny jednak rozważyć, czy cel tych zadań może być osiągnięty również przez zorganizowanie tańszego przedsięwzięcia na terenie Polski. Ostateczna ocena i podjęcie decyzji w tej sprawie należy do powiatowych centrów, przy czym przy rozpatrywaniu wniosku muszą one wziąć pod uwagę jego zasadność, celowość przedsięwzięcia, faktyczne potrzeby osób niepełnosprawnych (potencjalnych uczestników imprezy), stopień zaspokojenia tych potrzeb oraz możliwości finansowe powiatu.

Według resortu pracy w przypadku przedsięwzięć sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych i turystycznych osób niepełnosprawnych ze środków PFRON może być dofinansowane także uczestnictwo opiekunów osób niepełnosprawnych, o ile ich obecność podczas danej imprezy jest niezbędnym warunkiem uczestnictwa osób niepełnosprawnych.

PODSTAWA PRAWNA
■ Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. nr 96, poz. 861 ze zm.).
źródło:
http://www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1936.2.924.2.16.4.0.1.htm

Wielkopolskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych i Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Downa zapraszają organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych do wzięcia udziału w warsztatach
"Fundusze europejskie- aplikowanie do Funduszu dla Organizacji Pozarządowych" organizowanego w ramach cyklu szkoleniowego
> Profesjonalny lider organizacji osób niepełnosprawnych<
Zakres szkolenia obejmuje zagadnienia dotyczące pozyskiwania dotacji z nowopowstałego Funduszu dla Organizacji Pozarządowych stworzonego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Zajęcia odbędą się 16 i 17 maja 2007 r. w godz. 9.00-17.00 w Hotelu Topaz przy ul. Przemysłowej 34 A w Poznaniu
Prosimy o nadsyłanie formularzy zgłoszeniowych do dnia 26 kwietnia mailem wifoon@wp.pl lub faxem 061 825-96-97
koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 250 zł
(Wpłaty prosimy dokonać do 26 kwietnia 2007 na konto
Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Downa
ul. Ognik 20C, 60-386 Poznań
nr 69 1090 1362 0000 0000 3609 4192)
Liczba miejsc jest ograniczona, zatem decydować będzie kolejność zgłoszeń! Pierwszeństwo mają organizacje zrzeszone w WIFOON. Organizatorzy zapewniają wyżywienie i materiały szkoleniowe.
Warsztaty poprowadzą trenerzy z polsko-skandynawskiej firmy consultingowej, posiadającej doświadczenie w tworzeniu wniosków w ramach funduszy Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Zajęcia będą miały praktyczny charakter pracy w grupach nad konkretnym wnioskiem, który chcieliby Państwo złożyć do Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Budżet FOP wynosi 37,8 milionów euro. Środki te będą dystrybuowane w ramach otwartych konkursów projektów organizowanych w latach 2007-2009. Więcej informacji o Funduszu można znaleźć na stronie www.funduszngo.pl.

Szkolenie dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Poznania oraz PFRON

Pytania dot. szkolenia można kierować do:

Joanny Piotrowiak - Ośrodek Informacji WIFOON, tel. 061 823 47 91, fax. 061 825 96 97
Renaty Pudełko - BIZON, tel. 061 853 17 11

Witaj Rubik
przykro mi, że wciąż nas ( bo także jestem matką autysty) wyśmiewają i okazują brak zrozumienia.
Merytorycznie, to należałoby najpierw zebrać pisemne opinie tych, których słuchają, czyli specjalistów.
Istotna jest opinia psychologa, rehabilitanta i ortopedy. Specjaliści diagnozują problem i możliwości rozwiązania, to oni pierwsi są w stanie ocenić pozytywne działanie takiego czy innego rozwiązania dla naszego dziecka oraz zdefiniować ryzyko i stratę jeśli się ich nie zastosuje.
Kiedy już mamy takie opinie możemy zwrócić się z wnioskiem pisemnym do:
Wydziału Polityki Społecznej
w ramach programu : „Dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane na podstawie odrębnych przepisów.” Szczegółowe informacje na stronie:
http://boo.um.opole.pl/index.php?action=view&typ=boo_karta&id=1990
lub programu „Dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny.”
http://boo.um.opole.pl/index.php?action=view&typ=boo_karta&id=2030
Istnieje również inna możliwość obniżenia kosztów zakupu sprzętu. Zakup każdego zakupionego sprzętu czy pomocy dydaktycznej dla naszego niepełnosprawnego dziecka możemy odliczyć od przychodu przy rozliczaniu się z podatku za kolejny rok w tym przypadku 2008.
Zawsze jednak, przy wątpliwościach należy mieć opinię specjalistów. Dla 100% pewności można złożyć wniosek o interpretację , zapytanie do Urzędu Skarbowego. Należy jednak pamiętać, że jest ono płatne 75zł. Opinia US jest szczególnie potrzebna, gdy dotyczy ona sprzętu nie mającego jednoznacznego (bezpośredniego związku z konkretną niepełnosprawnością). Jest też ostateczną podstawą odliczenia w przypadku wątpliwości.
Przy odliczeniach US należy pamiętać, że nie można odliczać zakupów finansowanych z PFRON lub innych funduszy publicznych.
Zakup tego typu sprzętu może być finansowany ze wsparcia różnych fundacji specjalizujących się wsparciem bezpośrednim osób niepełnosprawnych ( np. jest na forum inf. o Fundacji J. Tuwima).
Jeszcze inną możliwością jest założenie dziecku subkonta w jednej z organizacji pozarządowych i szukania indywidualnie sponsorów.
W razie pytań proszę o kontakt. Mój telefon 600 138 382, lub osobiście na jednym z dyżurów Punktu Porad i Informacji: http://www.autyzmopole.home.pl/Ogloszenia.html.

TURNUSY REHABILITACYJNE

Osoby niepełnosprawne mogą uzyskać dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie
rehabilitacyjnym ze środków PFRON nie częściej niż jeden raz w roku
kalendarzowym (bierze się pod uwagę datę rozpoczęcia turnusu).
Ze środków PFRON może zostać także dofinansowany pobyt opiekuna osoby
niepełnosprawnej w przypadku, gdy obecność opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym
wynika z wyraźnego i uzasadnionego zalecenia lekarskiego, sformułowanego we
wniosku.
Ze środków PFRON, przeznaczonych na dofinansowanie uczestnictwa w turnusach
rehabilitacyjnych, będących w dyspozycji PCPR, MOPS mogą korzystać osoby
niepełnosprawne posiadające stałe lub czasowe, jednak nie krótsze niż 6 miesięcy,
zameldowanie w miejscowości znajdującej się powiecie objętym działaniem danego
PCPR lub MOPS a także bezdomne osoby niepełnosprawne przebywające na terenie
tego powiatu.

Wysokość dofinansowania ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusie
rehabilitacyjnym wynosi:
1) dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności
- 75% najniższego wynagrodzenia,
2) dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
- 70% najniższego wynagrodzenia,
3) dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności
- 65% najniższego wynagrodzenia,
4) dla dziecka niepełnosprawnego - 75% najniższego wynagrodzenia,
5) dla uczącej się i nie pracującej osoby niepełnosprawnej w wieku 19-24 lata
- 75% najniższego wynagrodzenia,
6) dla niezbędnego opiekuna - 50% najniższego wynagrodzenia,
7) dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej
- 50% najniższego wynagrodzenia.

Dnia 23 lipca 2008 roku o godzinie 15.00 na wniosek Wójta Gminy Rokietnica odbyła się XXIV sesja Rady Gminy Rokietnica. W obradach uczestniczyło 11 radnych.

Porządek obrad.

1.Otwarcie obrad sesji, powitanie.
2.Stwierdzenie prawomocności obrad.
3.Odczytanie porządku obrad.
4.Przyjęcie protokołu obrad z poprzedniej sesji.
5.rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie:
a) przejęcie od Powiatu Poznańskiego niektórych zadań zarządzania publicznymi drogami powiatowymi.
wykaz dróg i przejętych obowiązków
droga powiatowa nr 2424P Rokietnica-Kiekrz- chodnik od istniejącego do ulicy Leśnej w Kiekrzu
droga powiatowa nr 2400P Napachanie-Złotkowo- dojście do przystanku oraz perony przystankowe przy ul. Obornickiej w Bytkowie.
droga powiatowa nr 2423 P Rokietnica-Mrowino- dojście do przystanku autobusowego do skrzyżowania z ul. Trakt Napoleoński wzdłuż ul. Szamotulskiej w Rokietnicy.
W tym punkcie głos zabrali; radna Pankowska, radny Matuszek, radny Kieliszek, radny Mazurek oraz radny Muszyński, który złożył w tym punkcie interpelację co jest niezgodne ze Statutem Rady Gminy Rokietnica oraz przyjętym przez radnych porządkiem obrad sesji. Niestety nie było w tej sprawie reakcji ze strony Przewodniczącej Rady, jej zastępców oraz radcy prawnego. Na pytania radnych opowiadał Wójt Bartosz Derech oraz Wicewójt Jacek Smusz.
b) zmiany w budżecie Gminy na rok 2008.
zwiększa się kwotę dochodów budżetu gminy o kwotę 177.658 zł- dofinansowanie z środków PFRON
przenosi się środki finansowe w kwocie 200.00 zł z przeznaczeniem na budowę chodników
zmniejsza się rezerwę ogólną o kwotę 82.342 zł
zwiększa się wydatki o kwotę 260.000 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów zakupu pojazdu przeznaczonego do przewozu niepełnosprawnych uczniów zamieszkujących na terenie Gminy Rokietnica
6.Zamknięcie obrad XXIV sesji Rady Gminy Rokietnica o godzinie 15.35

Sławomir Kieliszek
Przewodniczący Klubu Radnych
Rokietnickie Forum Obywatelskie

TPD Koło Pomocy Dzieciom na Diecie Bezglutenowej w Bydgoszczy w czasie letnich wakacji serdecznie zaprasza dzieci oraz młodzież chorych na celiakię i zespoły złego wchłaniania na turnus rehabilitacyjny nad morze do miejscowości Tupadły - Jastrzębia Góra koło Władysławowa. Są tam piaszczyste i zadbane plaże, uroczy pagórkowaty krajobraz, lasy na wydmach i w okolicy oraz szlaki wędrowne.

Turnus odbędzie się w dniach od 23 lipca do 5 sierpnia 2005 roku w ośrodku "WILLA SALAMANDRA. Uczestnicy będą mieszkali w 3 i 4 osobowych pokojach - wszystkie z balkonami, z pełnym węzłem sanitarnym (wc + prysznic) oraz wyposażonych w radioodbiorniki i telewizory. Przy ośrodku dość spory teren do zabawy przygotowany do organizacji ogniska i grila. Na miejscu stołówka, która zapewni uczestnikom pełne bezglutenowe wyżywienie. Szczegółowe informacje o ośrodku można uzyskać na stronie internetowej:
www.salamandra.pl


Uczestnikom proponujemy atrakcyjny i aktywny wypoczynek oraz praktyczne warsztaty nauki życia z dietą bezglutenową. W programie są również wycieczki na Hel, na basen do Cetniewa lub Sopot, do zespołu latarni morskich w Rozewiu oraz rejs statkiem po morzu. Zapewniamy fachową opiekę medyczną lekarza specjalisty, dietetyczną i pedagogiczną (jeden wychowawca przypada na dziesięciu uczestników).
Dla osób wyjeżdżających z Bydgoszczy i powracających do Bydgoszczy zapewniamy dowóz w obie strony autokarem.

Pełny koszt turnusu wynosi 1.400 zł (od osoby). Ośrodek jest wpisany do rejestru ośrodków w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych korzystających z dofinansowania ze środków PFRON. Zatem osoby posiadające orzeczenia: dzieci o niepełnosprawności, młodzież o stopniu niepełnosprawności mogą wystąpić z wnioskiem do PCPR lub MOPS o dofinansowanie udziału w ramach indywidualnej dotacji do turnusów ze środków PFRON. Dotacja ta automatycznie zmniejszy wpłatę ze strony uczestnika. Ponadto przypominamy, że o dofinansowanie można ubiegać się również w zakładach pracy rodziców z funduszu socjalnego. Koło na życzenie uczestników będzie wystawiało pisma polecające
o dofinansowanie udziału dzieci i młodzieży w turnusie.

Bardziej szczegółowe informacje o turnusie rehabilitacyjnym można uzyskać u Przewodniczącej Koła Pani Barbary Cichańskiej telefon: (0-52) 342-60-32 lub 0602-623-218. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc chętni do udziału w turnusie powinni jak najszybciej zgłosić swój akces do organizatora.

KIlka najważniejszych rzeczy, jakich sie dowiedziałam w PEFRON

-Dofinansowanie (pomoc bezzwrotna - o ile dotrzymane są warunki zawartej umowy
dofinansowania).

Na zakup samochodu osobowego. Cena brutto samochodu osobowego nie może przekroczyć w 2007 roku 48.549,40 zł.

Wnioskodawcą jest jeden z rodziców lub opiekun prawny dziecka z ważnym orzeczeniem
o niepełnosprawności, jeżeli wymaga ono rehabilitacji leczniczej a Wnioskodawca posiada
prawo jazdy kategorii „B”, nie posiada wymagalnych zobowiązań wobec PFRON, nie posiada
samochodu albo posiada samochód starszy niż 6-cio letni.

Marka samochodu i jego dostawcy to swobodny wybór Wnioskodawcy. Zakupiony samochód musi
być fabrycznie nowy.

Na zakup samochodu osobowego ze środków PFRON, w 2007 roku maksymalnie można uzyskać
16.183 zł. ale:
UWAGA! kwota przyznanego dofinansowania zależna będzie od wysokości dochodów brutto
przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym, według skróconej zasady
im wyższe dochody tym niższe dofinansowanie.

Przykładowe maksymalne kwoty dofinansowania zakupu samochodu osobowego:
Dochód brutto na osobę
w gospodarstwie domowym
Maksymalna kwota dofinansowania
(w zł)
Do 899,10 zł./osobę 16.183
1000 zł/ osobę 16.171
1400 zł/osobę 15.870
2000 zł/osobę 14.670
2400 zł/osobę 13.370
3000 zł/osobę 10.672
3500 zł/osobę 7.736
ponad 3.596 zł/osobę 4.045

Ponadto, Wnioskodawca będzie zobowiązany do pełnego ubezpieczania samochodu (w tym
Auto Casco) przez 5 lat.

W 2007 roku termin przyjmowania wniosków rozpoczyna się 10 sierpnia a kończy się 10 września.

PFRON dofinansuje wypożyczalnie sprzętu
Łukasz Guza
Gazeta Prawna

ZMIANA PRAWA Firmy, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu rehabilitacyjnego, otrzymają dofinansowanie w wysokości 25-krotności, przeciętnego wynagrodzenia.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opłaci nawet 80 proc. kosztów funkcjonowania wypożyczalni sprzętu medycznego - wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie zadań powiatu, które mogą być dofinansowane z PFRON. O dotacje takie będą mogły się ubiegać wszystkie przedsiębiorstwa, chyba że wcześniej uzyskały już dofinansowanie na ten cel i przed upływem trzech lat od tego momentu zamknęły wypożyczalnie. Obecnie prywatne firmy mogą starać się o dofinansowanie do działalności związanej z zaopatrzeniem w sprzęt medyczny, ale nie wyłącznie na tworzenie wypożyczalni takiego sprzętu. Dodatkowo, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, wysokość dofinansowania na ten cel wzrośnie z pięciokrotności do 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie do 67,7 tys. zł.

Aby otrzymać dopłaty z PFRON, firmy będą musiały złożyć wnioski do powiatowego centrum pomocy rodzinie, właściwego ze względu na siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności. Wnioskodawca będzie musiał przedstawić m.in. dokumenty świadczącej o jego działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz projekt funkcjonowania wypożyczalni.

O dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt medyczny nadal będą mogły ubiegać się osoby niepełnosprawne. Dopłatę otrzymają tylko te, których dochód nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przeliczeniu na jednego członka rodziny prowadzącego z osobą niepełnosprawną wspólne gospodarstwo domowe lub 65 proc. w przypadku samotnej osoby niepełnosprawnej.

Samorządy nie będą już pośredniczyć w przekazywaniu środków PFRON na rehabilitację dzieci i młodzieży oraz szkolenie i przekwalifikowanie osób niepełnosprawnych. Pieniądze te były przekazywane m.in. na rozwój sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych. Służyły także likwidacji barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych. Przepisy nie określają jednak, kto przejmie od samorządów te zadania.

źródełko

Mniej pieniędzy na pomoc niepełnosprawnym

Z powodu cięć budżetowych dotacja na rehabilitację niepełnosprawnych będzie niższa o 99 mln zł. PFRON wyda mniej pieniędzy na pomoc tym osobom.

W 2009 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może ograniczyć realizację własnych programów rehabilitacji. Z planu finansowego PFRON na ten rok wynika, że fundusz miał otrzymać dotację z budżetu państwa w wysokości 747 mln zł. Z powodu cięć budżetowych kwota ta ma być jednak zmniejszona o 99 mln zł, czyli o 13,2 proc.

Głównym zadaniem funduszu jest pobieranie wpłat obowiązkowych od tych pracodawców, którzy nie zatrudniają określonej liczby osób niepełnosprawnych, i wypłata pomocy finansowej dla tych, którzy przyjmują ich do pracy.

- Na dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundacje składek ZUS PFRON przeznaczy w tym roku 3,7 mld zł, czyli o 700 mln zł więcej - mówi Tomasz Leleno, rzecznik PFRON.

Cięcia nie mogą jednak objąć tego zadania, gdyż jego realizacja jest zagwarantowana ustawą z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.). Tomasz Leleno podkreśla, że cięcia nie będą dotyczyć tego zadania i pracodawcy nie muszą się obawiać, że z powodu oszczędności w tym roku zabraknie pieniędzy na dofinansowania wynagrodzeń lub refundacje składek.

Wszystko wskazuje, że PFRON będzie musiał ograniczyć środki na realizację własnych programów na rzecz osób niepełnosprawnych. W drugiej połowie lutego ma się odbyć posiedzenie Rady Nadzorczej funduszu, która zdecyduje o realizacji poszczególnych programów w 2009 roku.

Już w styczniu PFRON zapowiedział, że w tym roku nie przeprowadzi naboru wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu przez osoby niepełnosprawne w ramach pilotażowego programu Sprawny dojazd. Przyczyną był m.in. brak pieniędzy na ten cel, gdyż z planu finansowego funduszu wynika, że PFRON będzie mógł przeznaczyć w tym roku na realizację własnych programów tylko 301 mln zł. To kwota ponad połowę niższa od tej, którą przeznaczył na ten cel w 2008 roku.

Obecnie Fundusz prowadzi m.in. program Student, dzięki któremu pomoc na kształcenie otrzymują niepełnosprawni studenci, oraz program Uczeń na wsi, którego celem jest poprawa warunków kształcenia niepełnosprawnych uczniów z obszarów wiejskich.

źródło GP

Kilka najważniejszych rzeczy, jakich sie dowiedziałam w PEFRON

-Dofinansowanie (pomoc bezzwrotna - o ile dotrzymane są warunki zawartej umowy
dofinansowania).

Na zakup samochodu osobowego. Cena brutto samochodu osobowego nie może przekroczyć w 2007 roku 48.549,40 zł.

Wnioskodawcą jest jeden z rodziców lub opiekun prawny dziecka z ważnym orzeczeniem
o niepełnosprawności, jeżeli wymaga ono rehabilitacji leczniczej a Wnioskodawca posiada
prawo jazdy kategorii „B”, nie posiada wymagalnych zobowiązań wobec PFRON, nie posiada
samochodu albo posiada samochód starszy niż 6-cio letni.

Marka samochodu i jego dostawcy to swobodny wybór Wnioskodawcy. Zakupiony samochód musi
być fabrycznie nowy.

Na zakup samochodu osobowego ze środków PFRON, w 2007 roku maksymalnie można uzyskać
16.183 zł. ale:
UWAGA! kwota przyznanego dofinansowania zależna będzie od wysokości dochodów brutto
przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym, według skróconej zasady
im wyższe dochody tym niższe dofinansowanie.

Przykładowe maksymalne kwoty dofinansowania zakupu samochodu osobowego:
Dochód brutto na osobę
w gospodarstwie domowym
Maksymalna kwota dofinansowania
(w zł)
Do 899,10 zł./osobę 16.183
1000 zł/ osobę 16.171
1400 zł/osobę 15.870
2000 zł/osobę 14.670
2400 zł/osobę 13.370
3000 zł/osobę 10.672
3500 zł/osobę 7.736
ponad 3.596 zł/osobę 4.045

Ponadto, Wnioskodawca będzie zobowiązany do pełnego ubezpieczania samochodu (w tym
Auto Casco) przez 5 lat.

W 2007 roku termin przyjmowania wniosków rozpoczyna się 10 sierpnia a kończy się 10 września.

Pożyczki dla osób niepełnosprawnych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą jest możliwość uzyskania pożyczki.
Pożyczkę może otrzymać osoba niepełnosprawna, która nie przekroczyła wieku emerytalnego, zarejestrowana jest jako bezrobotna lub poszukująca pracy i nie pozostaje w zatrudnieniu. Może otrzymać pożyczkę tylko raz, pod warunkiem że nie korzysta aktualnie z pożyczki udzielonej z Funduszu Pracy. Przyznaje ją starosta ze Środków PFRON, a maksymalna jej wysokość to 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Oprocentowanie wynosi 5 proc. od udzielonej kwoty.

Osoba ubiegająca się o pożyczkę składa wniosek, który musi zawierać:
- kwotę pożyczki,
- rodzaj zamierzonej działalności,
- kalkulację kosztów,
- harmonogram zakupów,
- przewidywane koszty i dochody z działalności,
- proponowany okres karencji oraz termin spłaty pożyczki,
- proponowane formy zabezpieczenia spłaty pożyczki (np. poręczenie, zastaw, hipoteka, weksel) - potrzebna zgoda współmałżonka, a przy poręczeniu także małżonka poręczyciela.

Starosta ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku (każda zmiana umowy musi być przeprowadzona w formie pisemnej). Umowa zobowiązuje pożyczkobiorcę do rozpoczęcia działalności w terminie i właściwego jej wykorzystania, do przedstawiania dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności powiadamianie o zmianie adresu, zaprzestaniu lub zawieszeniu danej działalności.

Ważne:
- starosta w trakcie trwania umowy przeprowadza kontrolę,
- pożyczkę umarza się do wysokości 50 proc. jej kwoty, pod warunkiem że pożyczkobiorca prowadzi działalność przez co najmniej 24 miesiące,
- w przypadku uzasadnionym trudną sytuacją materialną lub losową dłużnika, starosta na jego wniosek może odroczyć termin spłaty, rozłożyć spłatę na raty lub umorzyć spłatę w części lub w całości, jeżeli pożyczka stała się wymagalna,
- spłatę pożyczki rozkłada się na nie więcej niż 48 rat,
- umowa może przewidywać karencję w spłacie pożyczki wraz z oprocentowaniem (maksymalnie 6 miesięcy),
- na wniosek pożyczkobiorcy, uzasadniony szczególnymi względami społecznymi
lub gospodarczymi starosta może okres spłaty wydłużyć do 54 miesięcy
- jeżeli umowa nie jest dotrzymana, pożyczkodawca zwraca niespłaconą pożyczkę wraz z odsetkami w wysokości 15 proc. od udzielonej kwoty, w razie niewłaściwego realizowania umowy,
- kiedy pożyczkobiorca umrze, to o umorzenie pożyczki może ubiegać się spadkobierca (gdy jest osobą niepełnosprawną lub małżonkiem, który ma na utrzymaniu osoby niepełnosprawne lub jest pozbawiony jakichkolwiek źródeł dochodu).

Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą albo własne lub dzierżawione gospodarstwo rolne może otrzymać ze Środków PFRON dofinansowanie do wysokości 50 proc. oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności, jeżeli nie korzystała z pożyczki lub taka pożyczka została spłacona lub w całości umorzona. Podstawą dofinansowania jest umowa ze starostą.

ktoś się orientuje jak jest z tym programem Sprawny dojazd? Chodzi mi o to czy w tym roku będą przyjmowane wnioski

Dodatkowe 230-250 mln zł z funduszy unijnych ma w tym roku zasilić budżet Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dzięki tym środkom ruszyć ma m.in. program "Praca", adresowany do osób z niepełnosprawnością biernych zawodowo.
Plany Funduszu oraz obowiązujące w tym roku zasady korzystania z poszczególnych realizowanych przez tę instytucję programów przedstawił w Sosnowcu prezes PFRON, Wojciech Skiba. Jak mówił, w tym roku Fundusz będzie wspierał przede wszystkim te programy, które wpływają na aktywność zawodową i edukacyjną osób z niepełnosprawnością.
Prezes poinformował, że dodatkowe środki, spodziewane w wyniku współpracy z resortem rozwoju regionalnego, w około połowie będą przekazane samorządom, a także zasilą tzw. programy celowe, realizowane przez Fundusz. Jednym z nich ma być nowy program "Praca", w którym nakłady na każdego uczestnika mogą sięgać np. 20-30 tys. zł.
- Program ma służyć tworzeniu zindywidualizowanych planów działań dla osób niepełnosprawnych od lat biernych zawodowo, w efekcie których będą one mogły podjąć pracę. W ramach tych programów będzie również np. możliwość zakupu samochodu w sytuacji, gdy będzie to skuteczny sposób aktywizacji zawodowej - zapowiedział prezes.
Przypomniał, że w ubiegłym roku, w ramach sztandarowego programu celowego PFRON "Sprawny dojazd" na dofinansowanie ponad 10 tys. samochodów dla osób z niepełnosprawnością wydano ponad 200 mln zł. Jednak w tym roku Funduszu nie stać na podobne wsparcie.
- W tym roku na realizację wszystkich programów celowych mamy ok. 300 mln zł, a wartość tylko tych wniosków, które dotychczas wpłynęły w ramach programu "Sprawny dojazd" to ok. 380 mln zł - Wojciech powiedział Skiba.
Sfinansowanie zakupu samochodu dla osób z niepełnosprawnością ma być możliwe w ramach programu "Praca", natomiast w programie "Pegaz" przywrócono możliwość finansowania służącego osobie z niepełnosprawnością oprzyrządowania samochodu.
Inne programy PFRON, które w tym roku będą kontynuowane, to m.in. "Komputer dla Homera", "Pitagoras" (bez modułu adresowanego do instytucji kultury), "Student" i "Uczeń na wsi". W tym ostatnim uproszczone zostaną zasady - aby dostać dofinansowanie niepotrzebny będzie stały meldunek na wsi, wystarczy np. czasowy.
W służącym likwidacji barier transportowych programie "Pegaz" zachowana zostanie możliwość dopłat do wózków elektrycznych, ale maksymalna kwota dofinansowania będzie obniżona; prezes zdementował jednak pogłoski, że aż o 50 proc. Jednocześnie niestandardowe przypadki mają być rozpatrywane indywidualnie i tu dofinansowania mogą być większe. Procedury związane z uzyskaniem środków mają być skrócone z trzech-czterech miesięcy do jednego-dwóch tygodni.
Nabór wniosków w programach celowych ma ruszyć w drugiej połowie kwietnia. Prezes chciałby, aby docelowo wnioski można było składać przez cały czas, bez określenia terminu końcowego, ale do wyczerpania środków.
Wojciech Skiba wyjaśnił, że tegoroczne zasady podziału środków z PFRON i zmniejszenie finansowania w niektórych dziedzinach wynika przede wszystkim ze zmiany przepisów, m.in. ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Fundusz ma bardziej wspierać rehabilitację zawodową, edukację i zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, a mniej tzw. rehabilitację społeczną. Dlatego mniej pieniędzy może być np. na turnusy rehabilitacyjne. Decydują o tym jednak samorządy, którym Fundusz przekazuje środki. W ubiegłym roku samorządy wydały na takie turnusy niespełna 120 mln zł.
- W tym roku, przy praktycznie niezmienionym ogólnym budżecie, przekażemy samorządom ok. jedną trzecią środków mniej, a na programy celowe o połowę mniej - wyjaśnił prezes, przypominając, że w ubiegłym roku do samorządów wpłynęło z PFRON ponad mld zł.
Na programy związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością pieniędzy jest więcej. Mimo pogarszającej się sytuacji na rynku pracy, liczba korzystających z takiej formy osób wzrosła o ok. 10 proc.
Przedstawiciele PFRON oraz środowisk osób z niepełnosprawnością uczestniczą w seminariach w ramach rozpoczętych 26 marca w Sosnowcu targów rehabilitacji RehMedika. Swoją ofertę prezentuje na nich ponad 80 wystawcówźródło - niepełnosprawni.pl

Uprawnienia i korzyści z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych

System zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce oparty jest na nałożeniu na pracodawców obowiązku zatrudniania tych osób z jednoczesnym obowiązkiem wpłacania określonych kwot na PFRON w razie niezatrudniania ich. Z drugiej strony oferowane są finansowe zachęty dla pracodawców.
Praca dla osoby niepełnosprawnej jest często najwyższą formą rehabilitacji. Daje możliwość nie tylko uzyskania środków do życia, ale także pozwala na codzienny kontakt z otoczeniem, daje więc nieocenione możliwości rehabilitacji społecznej, życia w naturalnym środowisku człowieka, bez segregacyjnego podejścia. Możliwość pracy i zarabiania daje ogromną satysfakcję i poczucie, iż nie jest się na czyimś utrzymaniu. Biorąc to pod uwagę należy pamiętać, iż osoba niepełnosprawna najczęściej będzie miała dużo większą motywację do pracy niż pozostali pracownicy. Będzie też bardziej szanowała pracę, bo ma zdecydowanie mniejsze szanse uzyskania zatrudnienia i więcej trudu kosztuje ją zdobycie pracy. Pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną zyskuje oddanego pracownika z ogromną motywacją do pracy.

Od niedawna obowiązują nowe przepisy dotyczące refundacji, o które mogą się ubiegać pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. Obejmują one ich wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne oraz zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy takich osób.
Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne, kreśla m.in. tryb postępowania w sprawach dotyczących refundacji wynagrodzenia osób niepełnosprawnych oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.

Refundacja wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne.

Pracodawcy, który zatrudni osobę niepełnosprawną, zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, starosta może przyznać ze środków PFRON refundację 60 proc. jej wynagrodzenia przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia za okres jednego roku od dnia jej zatrudnienia. Warunkiem przyznania refundacji jest, aby pracodawca zobowiązał się do zatrudniania osoby niepełnosprawnej przez okres co najmniej 12 miesięcy, a także złożył wniosek o przyznanie refundacji.

Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Pracodawca może ubiegać się o zwrot (refundację) ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Refundacja obejmuje udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy, na którym będzie wykonywać pracę osoba niepełnosprawna. Refundacja obejmuje również kwotę niepodlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, związanych z podanymi przedmiotami opodatkowania. Oczywiście, aby taka refundacja została przyznana, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim wspomniana osoba niepełnosprawna powinna być zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu. Ponadto pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania tej osoby przez okres co najmniej 36 miesięcy oraz, rzecz jasna, powinien złożyć wniosek o przyznanie refundacji.

Tak więc pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne zyskuje wielokrotnie:
- nie musi wpłacać określonych kwot na PFRON,
- korzysta z różnych form dofinansowania do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej,
- zyskuje pozytywny wizerunek przedsiębiorcy, który łączy osiąganie zysku z wrażliwością społeczną.

Procedury nie powinny zniechęcać

Zamiast płacić kary, przedsiębiorca może zyskać dobrych pracowników
Dając pracę osobom niepełnosprawnym, przedsiębiorca nie powinien obawiać się zwiększenia kosztów. Otrzyma on bowiem dofinansowanie do ich wynagrodzeń, środki na właściwe wyposażenie stanowisk pracy i częściowy zwrot kosztów szkoleń

Wielu pracodawców jest wciąż przekonanych, że to tylko dodatkowe koszty. Trzeba przystosować budynek dla potrzeb osoby na wózku, kupić dodatkowy sprzęt, jeśli niedosłyszy, przeszkolić innych pracowników, by jej pomagali. Poza tym, niepełnosprawny pracuje przez 7, a nie 8 godzin dziennie, ma dodatkowe przerwy i urlopy. Odstraszają też skomplikowane formalności.
– Procedury są rzeczywiście żmudne. Kierując naszych pracowników do ochrony jakiegoś obiektu, musimy zawiadamiać o tym Państwową Inspekcję Pracy, która kontroluje przystosowanie stanowisk pracy. Jest to uciążliwe w przypadku krótkich kontraktów, na przykład jednotygodniowych. Każdorazowo konieczny jest wniosek i wizyta inspektorów – mówi Sebastian Wasila, prezes DGP Dozorbud Grupa Polska w Legnicy.
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne dostaje jednak dofinansowanie, które stanowi rekompensatę za zwiększone koszty pracy.

Dofinansowanie kosztów

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dopłaca do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, pokrywa częściowo koszty tzw. doposażenia stanowisk pracy (np. zakupu dodatkowego sprzętu czy urządzeń, które umożliwią niepełnosprawnemu wykonywanie obowiązków), składek na ubezpieczenia społeczne, szkoleń i zatrudnienia asystenta dla osoby niepełnosprawnej.
Przykładowo, dofinansowania do wynagrodzeń wynoszą:
1 dla zakładów pracy chronionej:
* 50 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności,
* 110 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę ze stopniem umiarkowanym,
* 130 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę ze stopniem znacznym.
Kwoty te zwiększają się jeszcze o 75 proc. w przypadku zatrudniania osoby niepełnosprawnej ze schorzeniami szczególnymi (np. niewidomej, z chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, epilepsją).
2 dla przedsiębiorców z otwartego rynku pracy:
* 70 proc. powyższych kwot
* 90 proc. – gdy zatrudniają osoby ze schorzeniami szczególnymi.
– Formalności związane z rozliczaniem dofinansowań są niestety pracochłonne. Musimy dodatkowo przygotowywać i wysyłać do PFRON-u dokumenty: co miesiąc dane dotyczące każdego pracownika, co dwa miesiące zestawienie zbiorcze, a raz w roku rozliczać się z wykorzystanych środków. Zyskujemy za to środki na wynagrodzenia i refundację składek na ubezpieczenie – mówi Teresa Hawliczek ze Spółdzielni Usługowej Odra we Wrocławiu.

Uczciwi i lojalni

Najwięcej korzyści pracodawcy czerpią jednak od samych pracowników.
– Nasi pracownicy bardzo angażują się w pracę i bardzo ją cenią. Są uczciwi, pracowici i lojalni. Mamy dobre doświadczenia i dlatego zamierzamy zwiększyć zatrudnienie w naszej firmie – mówi Sebastian Wasila. •

Kto płaci kary

Korzyścią bezpośrednią wynikająca z zatrudniania niepełnosprawnych jest dla pracodawcy zwolnienie z obowiązku wpłacania kar na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy nie przyjmują do pracy niepełnosprawnych, a zatrudniają więcej niż 25 osób (w przeliczeniu na pełen etat).

Katarzyna Zimna - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

http://wroclaw.naszemiasto.pl/gospodarka/743823.html

Najnowsze klocki, czyli jak kupiono Kazimierza Pięknego:

P R O T O K Ó Ł NR 63/09 z posiedzenia Zarządu Powiatu w Olecku odbytego 15 i 16 stycznia 2009r. (źródło: http://www.spolecko.bip.doc.pl/upload/d ... 134909.doc )

Kod:6.Starosta zapoznał Zarząd z pismem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku,
ul. Kopernika 6, 19-400 Olecko(znak: WTZ.8151-2/09 z dnia 14.01.2009r.), dotyczącym prośby o akceptację propozycji, aby uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz
z opiekunami, mogli korzystać z możliwości uzyskania dofinansowania kosztów turnusów raz na dwa lata. Dofinansowanie kosztów objęłoby całą społeczność Warsztatu Terapii Zajęciowej.(załącznik nr 16 do protokołu)
Wicestarosta poinformowała, że Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej, Kazimierz Iwanowski
i Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodziców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających przy WTZ w Olecku, zwrócili się z prośbą, żebyśmy przyjęli zasady dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego na 2009 rok z uwzględnieniem, że każdy uprawniony korzystał by z tego raz
na dwa lata. Dałoby to możliwość wyjazdu większej grupy osób wraz z opiekunami. Będzie to bardzo korzystne, gdyż wiele osób nie mogłoby z tego skorzystać bez uczestnictwa opiekuna.
Członek Zarządu K. Locman zadał pytanie czy to jest finansowane ze środków własnych.
Wicestarosta odpowiedziała,  że wszystko jest dofinansowane ze środków  PFRON,  jak  wskazuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007r. i  poinformowała, że zgodnie z w/w rozporządzeniem w przypadku niedoboru środków PFRON w danym roku w stosunku do istniejących potrzeb w zakresie dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych oraz pobytu ich opiekunów, można obniżyć wysokość tego dofinansowania, nie więcej niż o 20% kwot, aby przyjąć zasadę przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie niepełnosprawnej raz na dwa lata. Pani H. Kasicka w opinii do w/w  pisma zaproponowała zwiększenie ogólnej kwoty środków na dofinansowanie poprzez zwiększenie kwot na turnusy rehabilitacyjne poprzez zmniejszenie wydatkowanych środków na realizację innego zadania tzn. dofinansowania do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych(tj. aparatu słuchowego i wkładki usznej).
Zarząd Powiatu zapoznał się z treścią wniosku i uznaje za zasadne i sensowne zastosowanie tego rozwiązania raz na dwa lata.

Reasumując:
1. "Niepokorny" radny zwraca się do krytykowanego wielokroć przez siebie Starosty o jakiś ochłap.

2. Starostwo łaskawie przychyla się, wiedząc, że i tak ma wszystkie trzymania, że sprzedaje Pięknemu Inflanty Niech będzie - pomyśleli - będziemy mieć spokój na pół roku z tym Iwanowskim.

3. Wykładowca prawa administracyjnego na Wszechnicy Mazurskiej - Pan Iwanowski - łyka jak młody pelikan puste zapewnienia Starostwa. Jeśli nie wie, że decyzja administracyjna (a w takim trybie udzielane jest dofinansowanie z PFRON) nie jest aktem powszechnie obowiązującym, tylko indywidualnym rozstrzygnięciem pomiędzy organem a obywatelem, to pogratulować Wszechnicy wykładowcy To tak, jakby chłopaki z Rady Miasta jutro uchwalili, że MOPS od poniedziałku dawać będzie zasiłki tylko osobom na literę "B"

4. Zauważyliście Państwo ostatnio jakieś płomienne wystąpienia Pięknego Kazimierza, jakieś wnioski pod prąd, jakich było wiele jeszcze rok temu? Nie? Ciekawe dlaczego

Rozdział III
Warunki uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych.

1. W turnusach rehabilitacyjnych mogą uczestniczyć osoby:

1) w wieku powyżej 16 roku życia, posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne (zgodnie z art.5 i art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U. Nr 123, poz.776 z późn. zm.), lub

2) w wieku do ukończenia 16 roku życia, które:

a) mają przyznany zasiłek pielęgnacyjny, potwierdzony zaświadczeniem o jego pobieraniu przez rodziców lub prawnych opiekunów, wydanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zakład pracy, urząd gminy bądź urząd pracy, lub

b) uprawnione są do zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie zaświadczenia wydanego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 26 stycznia 1998r. w sprawie stanów zdrowia oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka (Dz.U. Nr 15, poz.70), którym zasiłek pielęgnacyjny nie jest wypłacany z powodu przebywania w domu pomocy społecznej, w domu dziecka lub innej placówce opiekuńczo-wychowawczej, a rodzina nie ponosi odpłatności za ich pobyt.

2. Osoby niepełnosprawne kierowane są do uczestnictwa w turnusie na wniosek lekarza.

3. W czasie trwania turnusu uczestnicy powinni być poddani badaniu lekarskiemu na początku i na końcu turnusu. Uczestnik turnusu jest zobowiązany do przedstawienia - w trakcie pierwszego badania lekarskiego na turnusie - informacji o stanie zdrowia, wypełnionej przez lekarza wnioskującego o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie wyjeżdżający na turnus rehabilitacyjny jako uczestnicy nie mogą pełnić roli kadry na turnusie.

Rozdział IV
Zasady przyznawania dofinansowania do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych ze środków PFRON.

1. Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym ze środków PFRON jeden raz w roku kalendarzowym (bierze się pod uwagę datę rozpoczęcia turnusu).

2. Ze środków PFRON może zostać także dofinansowany pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej w przypadku, gdy obecność opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym wynika z wyraźnego i uzasadnionego zalecenia lekarskiego, sformułowanego we wniosku, o którym mowa w rozdziale III ustęp 3.

3. Ze środków PFRON, przeznaczonych na dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, będących w dyspozycji PCPR mogą korzystać osoby niepełnosprawne posiadające stałe lub tymczasowe, jednak nie krótsze niż 6 miesięcy, zameldowanie w miejscowości znajdującej się na obszarze działania danego PCPR.

4. Wysokość dofinansowania ze środków PFRON do turnusu rehabilitacyjnego wynosi:

1) dla uczestnika ze znacznym stopniem niepełnosprawności - 75% najniższego wynagrodzenia,

2) dla uczestnika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - 70% najniższego wynagrodzenia,

3) dla uczestnika z lekkim stopniem niepełnosprawności - 65% najniższego wynagrodzenia,

4) dla dziecka niepełnosprawnego - 75% najniższego wynagrodzenia,

5) dla niezbędnego opiekuna - 50% najniższego wynagrodzenia,

6) dla uczestnika zatrudnionego w zakładzie pracy chronionej - 50% najniższego wynagrodzenia.

5. Dofinansowanie, o którym mowa w ustępie 1, nie przysługuje, jeżeli miesięczny dochód na jednego członka rodziny wnioskodawcy przekracza kwotę trzykrotnego najniższego wynagrodzenia.

6. W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową wnioskodawcy, potwierdzoną wywiadem środowiskowym przeprowadzonym przez pracownika socjalnego, PCPR może przyznać dofinansowanie, o którym mowa w ustępie 1, w wysokości do 100% najniższego wynagrodzenia.

Dofinansowanie ze środków PFRON do pobytu osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane.

Dojazd środkami komunikacji publicznej (np. PKP,PKS): Dla Uczestnika (ew. niepełnosprawne dziecko w wieku szkolnym, jadące na turnus rehabilitacyjny) zniżka wynosi 78% od ceny biletu. Dla Opiekuna Osoby niepełnosprawnej zniżka wynosi 95%.
IV. Dofinansowania z innych źródeł.

Biorąc pod uwagę ograniczenia wprowadzane w kazdym roku przez PFRON, dobrze jest na początku roku zacząć starania o ubieganie się o dofinansowania z innych źródeł. Wsparcie oefrują niektóre zakłady pracy, Stowarzyszenia, Fundacje (TVN Nie jesteś sam, Jolanty Kwaśniewskiej), ZPCH i inne instytucje. Często prośba o wsparcie nie pozostaje bez odpowiedzi. Zachęcamy równiez do takiej formy pozyskiwania dofinansowania.

Bliższych informacji udzieli również:
1. Lokalny oddział PCPR, MOPS, MOPR, OPS.
2. Punkt informacji na lokalnej stacji PKP.